Czwartek 21-02-2019, imieniny Piotra, Eleonory
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Filmowa wycieczka po domach podcieniowych

 
Elbląg, Filmowa wycieczka po domach podcieniowych
Klecie, fot. nadesłana

„Ratując nie tylko zabytki” oraz „​W cieniu domów. ​Klecie​ - dom, który czeka​” to kolejne dwa filmy dokumentalne, które będzie można już w najbliższy weekend (6 i 7 grudnia) obejrzeć na stronach eŚwiatowid.pl oraz portEl.pl.

- Pierwszy pokazuje, co można zrobić, by ratować zabytki - mówi Agnieszka Jarzębska, koordynatorka​ projektu „S.O.S. dla żuławskich domów podcieniowych”,​ który realizuje Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”. - Nie zabraknie w nim ​także przykładów na to, jak prywatne osoby angażują się w ratowanie domów podcieniowych.
​Doskonałym przykładem są Katarzyna i Michał Pielaszkiewicz, którzy​ kupili dom podcieniowy w Mikoszewie. Zamierzają go ​wyremontować i w nim zamieszkać.
     - Dariusz Chmielewski, pomorski ​wojewódzki konserwator zabytków, podkreśla, że każda inicjatywa, nawet na najdrobniejsza, która służy ratowaniu dziedzictwa kulturowego jest ważna - dodaje Agnieszka Jarzębska. - Istotne są również dobre praktyki działań ​samorządów. Mówimy na przykład o gminnych programach opieki nad zabytkami oraz zabezpieczeniu puli pieniędzy na dofinansowanie ​do ich remontów, a także o partnerstwach z organizacjami pozarządowymi.
     
​​Na stronach e​Światowid.pl oraz portEl.pl​, a także w Telewizji Elbląskiej, będzie można obejrzeć w sumie 15 filmowych​ opowieści, ​które powstały za sprawą projektu „S.O.S. dla żuławskich domów podcieniowych”.
     Domy podcieniowe w większości są własnością prywatną, tylko niektóre można zwiedzać. Widzowie będą mieli taką okazję. O domach opowiedzą zarówno ich ​mieszkańcy, jak i eksperci. Każdy z filmów trwa około 30 minut.
     
     Zdjęcia i wywiady były realizowane od marca do lipca, w zabytkach i instytucjach partnerskich, w tym w muzeach (Gdańsk, Elbląg, Nowy Dwór Gdański), oddziałach Narodowego Instytutu Dziedzictwa​ (Olsztyn, Gdańsk), urzędach ochrony zabytków (Elbląg, Olsztyn, Gdańsk). Scenariusze napisały: Agnieszka ​Jarzębska i Marta Hajkowicz, autorami zdjęć są: Tomasz Misiuk i Jacek Szulecki. Filmy powstaną także w wersji z napisami dla osób niesłyszących.
     
     Na Żuławach zachowało się kilkadziesiąt domów podcieniowych. Pochodzą głównie z XVIII i XIX wieku, najstarsze z I połowy XVIII wieku. Nie wszystkie wpisan​o do rejestru zabytków. Z roku na rok ich ubywa, popadają w ruinę, są rozbierane, przebudowywane. W przeważającej większości przypadków są w złym lub bardzo złym stanie. W większości mieszkają ludzie niezamożni, którzy nie są w stanie w odpowiedni sposób zatroszczyć się o zabytki, dbać o bieżące utrzymanie, niezbędne naprawy, konserwację.
     
     Projekt „S.O.S. dla żuławskich domów podcieniowych” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Województwa Warmińsko-Mazurskiego
     
     Partnerzy: Narodowy Instytut Dziedzictwa wraz z Oddziałami ​Terenowymi w Olsztynie i Gdańsku, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Olsztynie wraz z delegaturą w Elblągu, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Gdańsku, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Muzeum Archeologiczno - Historyczne w Elblągu, Żuławski Park Historyczny​ w Nowym Dworze Gdańskim, Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego Klub Nowodworski, Stowarzyszenie Jantar
     
Patroni medialni: Polskie Radio Olsztyn, Polskie Radio Gdańsk, miesięcznik "Spotkania z zabytkami", ​Portal KulturaLudowa.pl, Telewizja Elbląska, Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl, Dziennik Elbląski, Portal Kulturalny Warmii i Mazur eŚwiatowid.pl, portal społecznościowy ekulturalni.pl .
     
     

Sylwia Warzechowska, rzecznik CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem