UWAGA!

Formy przestrzenne wychodzą poza Elbląg

 Elbląg, Galeria EL przygotowuje zestaw kartek pocztowych z formami przestrzennymi
Galeria EL przygotowuje zestaw kartek pocztowych z formami przestrzennymi (fot. nadesłane)

Że formy przestrzenne to skarb, wie – mamy nadzieję – każdy elblążanin. Pora, żeby przekonali się o tym także inni. Na pewno pomoże w tym seria pocztówek z reprodukcjami zdjęć, pochodzących z projektu Elbląskie Formy Przestrzenne w Fotografii. Zestaw pięciu kartek pocztowych, kolekcjonerski plakat oraz kolejną partię koszulek z elbląskim Batmanem już za kilka dni – podczas Festiwalu Jazzbląg - będzie można kupić w Galerii EL.

Elbląskie Formy Przestrzenne w Fotografii to projekt dwóch pasjonatów fotografii i zarazem miłośników Otwartej Galerii – Rafała Kotyły i Dominika Żyłowskiego. Choć funkcjonuje on póki co jedynie na facebook’owym profilu cieszy się on już sporą popularnością i dużym uznaniem. W większości czarno-białe zdjęcia pokazują stalowe konstrukcje z zupełnie innej perspektywy, nadając im bardzo często nowe znaczenia. Mają one nie tylko walor artystyczny, ale także dokumentalny – wiele z form zmienia ostatnio swoje położenie w związku z remontami i budową dróg. Zestaw pokazuje 4 formy przestrzenne: Lecha Tomaszewskiego, Antoniego Starczewskiego, Magdaleny Abakanowicz i Juliana Bossa Gosławskiego. Do serii dołączył także kolekcjonerski plakat w formacie A1 ze zdjęciem formy Henryka Stażewskiego.
       Część zdjęć Elbląskich Form Przestrzennych w Fotografii będzie można oglądać na wystawie w Galerii EL podczas Dnia Otwartego 29 lipca już od godz. 10.
       Zachęcamy także do odwiedzenia oficjalnego fan page’u projektu.
       Ponieważ koszulki z formą Zbigniewa Książkiewicza cieszyły się niezwykłą popularnością i wielu zainteresowanych musieliśmy niestety odesłać z kwitkiem, po długich konsultacjach podjęliśmy decyzję o dodrukowaniu kolejnej niewielkiej – tym razem nienumerowanej – partii koszulek. Zatem 50 sztuk elbląskich Batmanów szuka swoich właścicieli.
       Informacji udziela i koszulki rezerwuje Beata Branicka, beata.b@galeria-el.pl, tel. 55 232 53 86, 55 625 67 80.
      
Beata Branicka, Galeria EL

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Zdania nie zaczyna się od "Że. .. ". Ewentualnie można - "O tym, że. .. "
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Humanista(2012-07-16)
  • Ze tez komus to przeszkadza. .. .. kufel
  • Że zmiana perspektywy patrzenia (w sensie optycznym) nie zmienia znaczenia czegokolwiek, zwłaszcza abstrakcji z założenia nie będącej nośnikiem znaczeń tak jak np. figuracja wie miejmy nadzieję każdy gimnazjalista. Samochód ujęty kadrem z perspektywy żabiej, bocianiej, ba nawet z powietrza wygląda inaczej ale nie zaczyna znaczyć wielbłąda. Natomiast przestawianie form jak pionów na szachownicy i ustawianie w dowolnych miejscach bez konsultacji z ich autorami jest istotną zmianą trwale niszczącą ich relacje z przestrzenią miasta. Może nie wszyscy pamiętają, ale w latach 80-tych forma Magdaleny Abakanowicz została przeniesiona z parku pod dom ówczesnego dyrektora Galerii El, tam nabrała nowych znaczeń, najpier była pisuarem dla żulii i dzieciaków, potem przewrucona na bok stała się jeżem. Jeż nie był mięsny, wtedy o mięso było trudno, za to miał tę właściwość, że można było tam napchać palnych materiałów (papier, sucha trawa) i podpalić, co dawało efekt dymiących kolców jeża. Można dopatrywać się w tym działań prformatywnych nurtu lat 80,szukać nowych znaczeń, ale był to zwykły wandalizm. Czysto zaczepnie zapytam (po pocztówki i tak się udam i wyśle je sam do siebie bo mało kto potrafi dziś odczytać manuskrypt) czy bliskie kadry ukazujące formy to próba ukrycia zniszczeń ralacji przestrzennej forma-miasto, czy chęć odcięcia się od stylu pocztówek PRL-owskich ukazujących formy?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Amator form przestrzennych(2012-07-17)
  • Z mojej koszlki Batman się odrywa. Czy da radę wymienić?? mam nr chyba 76.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    sygbal(2012-07-17)
  • Elbląg w formie. .. i oby wrócił do formy!
  • a gdzie zniknęła forma przestrzenna z ul. Armii Krajowej od strony parku Panty??? taka w kolorze czerwonawym, dość duża. .zniknęła w czasie trwającej przebudowy ulicy. ..
  • @se: Chodzi o formę A.Matuszewskiego? www.obiektywni.pl Przeniesiono ją bliżej Ratusza - stoi teraz vis a vis aresztu.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Łukasz23(2012-07-17)
  • ZŁOM!! i na siłe - bo nie ma czego galeria lansowac ze sztuki - podciagana idelogoia do przesżłosci. To bylo dobre po wojnie jako dowod na istnienie, a teraz? no prosze bardzo, żelastwo. z cała sympatia do galerii el ale ten złom to tylko dla garstki ludzi jest ciekawy. Za nasze pieniadze robia sobie dobrze. Moze ktos to kupi i sie nabierze za miastem. :D
  • Do Przedmówcy: Racja - poza Centrum Wszechświata (czyli Elblągiem) jest już masa frajerów, którzy się nabrali i uważają, że prace Abakanowicz i Stażewskiego są cokolwiek warte. Choćby we wsi Warszawa od podstaw budują podobne kolekcje rzeźb na wolnym powietrzu (Park na Bródnie) i wykorzystują je do promocji miasta. Co za banda zacofańców i komunofilów!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Łukasz23(2012-07-17)
  • Na szczęście świat jest tak różnorodny, że każda garstka ludzi może wybrać sobie coś ciekawego dla siebie. Jedny lubią formy, inni piwo, jeszcze inni paralotniarstwo, kolejni jeżdżą na rowerze, chodzą do teatru, kina, spacerują z rodzinami po parku lub siedzą tam i palą fajki, piją piwo i przeklinają na dzieci. Każdy robi to co lubi i nie jest zmuszany do tego żeby lubić np formy. Największa garstka ludzi podobno interesuje się piłką nożną, całe 15 mln kibicowało przed telwizorami polskiej drużycie. I co? ZŁOM!!! Smuda kiedyś powiedział o Stali Mielec, cytuję "zaorać i maliny posiać" podobnie można z polską piłką, formami, parkami, kinami, teatrami, bibliotekami, ulicami. .. całą Polską. A potem w malinowym chruśniaku. .. zbierać maliny
  • Tak, da sie zrobic, oderwij nakleje do konca to bedziesz mial fajna czarna koszulke a nie nieczarna niefajna; )
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    robin pomocnik batmana(2012-07-17)
  • a to takei buble sprzedaja? Reklamacja!!! wstyd! znowu prowizorka?
Reklama