Sobota 15-12-2018, imieniny Waleriana, Celiny
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Fotografia, malarstwo, grafika na Międzynarodowych Spotkaniach Artystycznych

 
Elbląg, Fotografia, malarstwo, grafika na Międzynarodowych Spotkaniach Artystycznych Václav Havel, fot. nadesłana

Czeska, islandzka i polska… podczas tegorocznych Międzynarodowych Spotkań Artystycznych w „Światowidzie” będzie można obejrzeć trzy wyjątkowe wystawy. „Václav Havel. Na wyciągnięcie ręki”, realizowaną we współpracy z Czeskim Centrum w Warszawie, wystawę „Przede wszystkim jestem”, islandzkiej fotografki Siggi Ella oraz Kompozycje – pokonkursową wystawę, pokazującą bogactwo kompozycyjnej wyobraźni artystycznej. Wstęp wolny.

Historię Václava Havla można opowiadać na wiele sposobów a każdy z nich wyłania inny aspekt i inną wartość, każdy oddaje swoją prawdę. Fotograf Oldřich Škácha opowiada historię Havla widząc w nim polityka, artystę, męża, przyjaciela, ale przede wszystkim jednostkę uwikłaną w dzieje. Osobisty fotograf Havla, fotografując człowieka, dokumentuje wydarzenia z okresu mrocznego socjalizmu, z czasów przemiany i poszukiwania wolności oraz z momentu upadku starego systemu i narodzin nowego.
     Oldřich Škácha towarzyszył Havlowi przez ponad 30 lat jego życia, stając się częścią jego intymnego świata.
     - Na czeskich fotografiach pokazany jest artysta, który zmienia historię, z kolei na zdjęciach islandzkiej fotografki są zwykli ludzie, którzy różnią się od innych mutacją jednego chromosomu – mają zespół Downa. To dwie wystawy, pokazujące ludzkie historie, bardzo ciekawe, wymagające chwili zadumy i refleksji – mówi Teresa Miłoszewska, organizator Międzynarodowych Spotkań Artystycznych.
     Wystawa Sigga Elli „Przede wszystkim jestem” składa się z 21 portretów ludzi, którzy mają od 9 miesięcy do 60 lat. Artystka wybrała numer 21, bo reprezentuje on chromosom 21, lokalizację najczęstszej mutacji genetycznej, powodującej chorobę Downa. Wystawa pokazywana była w Muzeum Fotografii w Reykjaviku oraz na Festiwalu Fotografii Artystycznej w Warszawie.
     Inspiracją do powstania wystawy był wywiad o badaniach prenatalnych, który autorka usłyszała w radiu – „Nie jestem przeciwna badaniom prenatalnym, ale myślę, że musimy się zatrzymać i pomyśleć, co dalej. Jest konieczne, aby otworzyć dyskusję i edukować ludzi o zespole Downa. Rodzice dzieci z zespołem Downa nie wymieniliby ich za nic w świecie”. Halldora Jonsdottir, 30-letnia kobieta, uwieczniona na fotografii, mówi o sobie tak: „Kto jest doskonały? Kto może powiedzieć, że my z zespołem Downa jesteśmy mniej warci? Każdy człowiek różni się od drugiego, bo czy byłoby idealnie, gdybyśmy wszyscy byli tacy sami?”
     Trzecia z prezentowanych wystaw jest podsumowaniem ogólnopolskiego konkursu - Kompozycje. W sztukach plastycznych kompozycja to jedno z najistotniejszych pojęć oraz czynnik, decydujący o formie pracy. Ci, którzy najlepiej pokazali kompozycję, zostali nagrodzeni, a ich prace pokazywane są w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”. Temat konkursu był szeroki i pozwalał na dużą swobodę twórczą, a różnorodne prace w trakcie Międzynarodowych Spotkań Artystycznych będzie można podziwiać na I piętrze „Światowida”.
     Wystawa fotografii "First and foremost I am" ("Przede wszystkim jestem") / autorka: Sigga Ella, Islandia od 19 listopada do 13 grudnia, II piętro CSE „Światowid”. Uroczyste otwarcie 19 listopada o godz. 17 na II piętrze CSE.
„Václav Havel. Na wyciągnięcie ręki” od 20 listopada do 13 grudnia w Galerii Nobilis w CSE „Światowid”. Uroczyste otwarcie 20 listopada o godz. 17.00 w Galerii Nobilis.
     Wystawa prac laureatów IX Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Kompozycje" – I piętro CSE „Światowid”. Do 13 grudnia.
     
     Organizatorami 9. Międzynarodowych Spotkań Artystycznych są: Centrum Spotkań Europejskich „Światowid" w Elblągu oraz Stowarzyszenie Kulturalne „Viva art" w Elblągu.
     Patronem honorowym 9. Międzynarodowych Spotkań Artystycznych jest Gustaw Marek Brzezin, Marszałek Województwa Warmińsko – Mazurskiego.
     Głównym Partnerem imprezy jest Grupa LOTOS S.A.
     Sponsorem MSA jest FLSmidth MAAG Gear.
     
Dofinansowano ze środków: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Elbląg.
     
     
Patronem medialnym Międzynarodowych Spotkań Artystycznych jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl
     
     

Edyta Bugowska, rzecznik CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem