UWAGA!

Fusing? Co to właściwie jest?

 Elbląg, Fusing? Co to właściwie jest?

Fusing, gorące szkło, witraż amerykański, szkło stapiane, szkło artystyczne - wszystkie te określenia dotyczą tej samej technologii termicznej obróbki szkła. Pierwsze zajęcia w nowej pracowni fusingu i witrażu Centrum Spotkań Europejskich Światowid odbędą się w najbliższą środę, 3 marca, o godz. 17.

Stapianie szkła - glasss fusing, znane już za czasów starożytnego Egiptu, polega na łączeniu w jedną całość różnych szkieł kolorowych, dzięki czemu otrzymujemy trójwymiarową przestrzenność. Proces ten odbywa się w specjalnych piecach (fot. niżej) sterowanych komputerowo.
       - Kolejnym krokiem jest uginanie szkła do przygotowanej uprzednio formy ceramicznej lub do wyrzeźbionej w bloku szklanym matrycy, efekt rzeźbienia daje również niepowtarzalne efekty... - mówi Ewa Bednarska - Siwilewicz, instruktor plastyki w CSE Światowid. - Możliwe jest łączenie wszystkich tych technik, co stwarza dla artysty możliwości nieograniczone.W czasie pracy wykorzystuje się różne rodzaje szkła artystycznego - bezbarwnego i kolorowego oraz dodatki w postaci szkliw, tlenków metali, farb do szkła, opiłków metali, czy minerałów. Największym atutem technologii fusingu jest jednak uzyskiwanie niepowtarzalnych efektów w postaci bąbelkowania i
       przenikania się kolorów szkła.
       - Niezwykłe możliwości szkła pozwalają na zastosowanie go w arteterapii i ergoterapii, w CSE "Światowid" odbywały się już zajęcia z witrażu, teraz nowa pracownia, która jest zaprojektowana w taki sposób, aby mogły w niej pracować również osoby niepełnosprawne, stworzy nowe możliwości realizacji twórczych pomysłów - dodaje Ewa Bednarska - Siwilewicz.
      

 


       W warsztatach mogą brać udział osoby w wieku od 14 lat. Zajęcia w pracowni fusingu i witrażu będą się odbywały w środy, w godzinach 17 - 19.
       Odpłatność to 60 zł za miesiąc.
      
       PROGRAM WARSZTATÓW:
       I. Wprowadzenie w zagadnienia pracy ze szkłem.

       1. Techniki; Fusing Tiffany,
       2. Możliwości pracy ze szkłem- zasady BHP
       3. Zastosowanie narzędzi do pracy ze szkłem;
       4. Projekt pracy - szablony
      
       II. Przygotowanie pracy
       1. Wybór rodzaju i koloru szkła;
       2. Przenoszenie wzoru - projektu na szkło;
       3. Wycinanie określonych wzorów lub układanie z gotowych kawałków;
       4. Obróbka wyciętego szkła
       5. Prezentowanie i omówienie prac.
      
       Pracownie powstały dzięki dofinansowaniu ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
      

Edyta Jasiukiewicz, Światowid

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama