UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Galeria EL prezentuje: Frombork i Omdlenie

 
Elbląg, Sławomir Lipnicki opowiada o Omdleniu (foto Anna Dembińska)
Sławomir Lipnicki opowiada o Omdleniu (foto Anna Dembińska)

Sławomir Lipnicki przyjrzał się jeszcze raz swojemu projektowi sprzed kilkunastu lat „Olimpiada Lustro Narcyza”. Efekty pn. „Omdlenie” można oglądać w Galerii EL. To na emporze. A w dawnej zakrystii owoc swojego pleneru we Fromborku zaprezentowali uczniowie Liceum Plastycznego z Gronowa Elbląskiego. Zobacz zdjęcia.

15 lat temu Sławomir Lipnicki pokazał zdjęcia Leni Riefenstahl w ramach wystawy „Olimpiada Lustro Narcyza”. Dziś (8 listopada) w Galerii EL podszedł do tego tematu jeszcze raz i pokazał „Omdlenie” - szare obrazy sportowców uchwyconych podczas ćwiczeń. Mamy tam lekkoatletów, gimnastyków, pływaków, ale nie to jest najważniejsze. Ci ludzie dążą do pokonania swoich barier, do bycia doskonałymi.
     - Żeby zrozumieć rzeczywistość potrzebujemy fikcji. Ona pozwala poszerzyć wiedzę, doświadczenie, samoświadomość. Poszerzając zdobywamy pewien naddatek. I właśnie o tym naddatku jest ta wystawa – mówił Sławomir Lipnicki na wernisażu, który dziś (8 listopada) odbył się w Galerii EL.
     Na emporium możemy zobaczyć prace, w których artysta pokazał sportowców uchwyconych podczas ćwiczeń. Sławomir Lipnicki pozwala podejrzeć sportowców podczas próby zmierzenia się z własnymi ograniczeniami. Warto też zobaczyć niespodziankę: instalację przedstawiającą pływaka płynącego po podłodze/basenie. Powtarzalność jego ruchów każe się zastanowić, czy jest sens w pokonywaniu kolejnych barier.
     W dawnej zakrystii podominikańskiego kościoła swoje prace pokazali uczniowie Liceum Plastycznego z Gronowa Elbląskiego.
     - Jak co roku klasa trzecia pojechała na plener malarski – tak Janusz Kozak nauczyciel Liceum Plastycznego wyjaśniał genezę wystawy.
     Uczniowie pojechali do Fromborka i patrząc po obrazach zachwycili się miasteczkiem nad brzegiem Zalewu Wiślanego. Na obrazach namalowanych przez uczniów możemy zobaczyć fragmenty Fromborka poczynając od katedry, a kończąc na miejscach, na które na wycieczce przeważnie nie zwracamy uwagi.
     - Obrazy pokazują, że uczniowie trzeciej klasy dysponują warsztatem i świadomością plastyczną, która pozwala im na stworzenie ciekawych prac – Janusz Kozak komplementował swoich uczniów.
     Wystawę „Omdlenie” można oglądać do końca roku, wystawa poplenerowa uczniów Liceum Plastycznego będzie czynna do 25 listopada.
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem (od najstarszych opinii)
Pokazuj od
najnowszych
Pokazuj od budzących
największe emocje
 • Adaaaa mmmmmmmmmm mmmmmm
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  (2018-11-08)
 • Byłem, podziwiałem, było pięknie. Oglądałem prace młodzieży. Była jedna praca, która moim zdaniem była wybitna. Pomarańczowy zachód nad portem. Te fale, cudnie. Brawo Konrad. Pamiętam tylko imię. Brawo! Omdlenie mnie zauroczyło od pierwszego spojrzenia. Gdy dodatkowo usłyszałem słowa autora (brawo Panie Sławku) coś we mnie się otworzyło i chyba dotarło co autor miał na myśli. Zauroczyło mnie to. Wystawa piękna. Ma coś w sobie. Bardzo mi się podobało rozmieszczeni i rozplanowanie wystawy. Oświetlenie genialne. Aranżacja też. Brawo dla nowej Dyrekcji. Proszę o więcej takich chwil w Elblągu, bo jest tego wart. I lOvE Elbląg. Pozdrawiam Wszystkich.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 2
  ElblagEyeMartin-fb(2018-11-09)
 • Dawna zakrystia podominikańskiego kościoła Pod Wezwaniem Najświętszej Marii Panny, obecnie Centrum Sztuki Galeria EL nosi nazwę "Galeria Laboratorium".
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  paterek(2018-11-09)
 • wszelkie nadawanie tytułów pomieszczeniom uważam za megalomanię. Chyba, że chodzi o dyskryminację, bo wtedy to nie tylko sala po prostu ekspozycyjna tylko Laboratoryjna. Qui podest? A poprzedni dyrektor, pan. .. ./RODO/. .. już stracił zainteresowanie Sztuką? Bo go nie było.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  (2018-11-09)
 • Ponieważ moje dwukrotne próby pytania logicznego, zostały odrzucone, to spróbuję w skrócie po raz trzeci i ostatni: co to jest projekt, a co to jest realizacja ? Bo Autor mówił, że to, co zrobił to był projekt. A jak Państwo myślicie?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2018-11-12)
 • Galeria odżyła na nowo :) Bravo bravo :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 2
  GroToDzieci(2018-11-13)
Reklama