Sobota 19-01-2019, imieniny Henryka, Mariusza
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Galeria zasłania czułe punkty

 
Elbląg, Galeria zasłania czułe punkty Fragment obrazu Bitwa pod Grunwaldem/Statek głupców. Organizatorzy wystawy przykryli czarnymi punktami intymne miejsca (fot. Witold Sadowski)
Rek

W jakim kierunku podąża współczesna Polska? Jacy jesteśmy my, Polacy? Czym jest polskość? Odpowiedź na te pytania można było znaleźć podczas wernisażu wystawy „Polacy. Zatrzymani/Uchwyceni”, który odbył się dziś (11 września) w Galerii El. Nas zdziwiły czarne kropki, którymi organizatorzy wystawy przykryli intymne fragmenty obrazu „Bitwa pod Grunwaldem/Statek głupców”. Czyżby to kolejna próba cenzury sztuki? Zobacz zdjęcia.

- Dzisiejsza wystawa to różne sposoby myślenia o Polakach, zderzone w jednej koncepcji wystawienniczej – powiedział podczas otwarcia wystawy dyrektor Galerii El, Jarosław Denisiuk. - Z jednej strony składa się na prace autorów filmów – Dariusza Gapskiego, Marka Domańskiego, Renaty Dąbrowskiej, których zajmuje socjologiczna obserwacja rzeczywistości, z drugiej na malarską reprodukcję artystycznego klastra, która interpretuje tę rzeczywistość i staje się wizją historii i naszej przyszłości.
     Jaka jest ta nasza polskość? Kim właściwie jesteśmy my, Polacy? Głupcami? Zakłamanymi katolikami? Zepsutymi do cna hipokrytami, którzy udają, że chodzi im o dobro ojczyzny? Jacy jesteśmy? Zepsuci? Zakompleksieni? Zawistni? Pozbawieni wszelkich wartości? Zdemoralizowani? Nietolerancyjni? Dokąd płyniemy? W kierunku chaosu a może raczej donikąd? Co jest dla nas ważne? Pieniądze, władza, zabawa, przyjemność? Chyba nie mamy powodów do dumy, bo tacy chyba właśnie jesteśmy - my, Polacy. I takie też smutne przesłanie niosą ze sobą dzieła bohaterów wystawy „Polacy. Zatrzymani/Uchwyceni”. Bo czymże jest nasza wiara, gdy nasz kościół to dziś galerie handlowe, jak ukazuje „Ostatnia Wieczerza” Michała Przeździka. Czymże nasza moralność, gdy bawi nas tania rozrywka polegająca na oglądaniu gołych panienek w jednej z miejskich dyskotek, jak pokazuje Renata Dąbrowska w swoim dziele „Disco”?
     O kondycji polskości bardzo dobitnie mówi dzieło polskiej grupy artystycznej The Krasnals „Bitwa pod Grunwaldem/Statek głupców”. W tym morzu chaosu tysiąca znanych twarzy widzimy wyraźnie, że zaprzepaściliśmy niejedną szansę, że liczy się tylko władza nie naród, że Polska to puste słowo.
     Stać przed obrazem można godzinami, bo obraz twarzy ma wiele. Nas zastanowiły jednak trzy czarne punkty usytuowane w miejscach intymnych kilku bohaterów. Autocenzura? Ale w jakim celu? Po co autor miałby zasłaniać coś, czym w swoim pierwszym zamierzeniu chciał przemówić do odbiorcy? A może zwykła ostrożność (tylko czyja?) przed kolejnym skandalem? By nie urazić uczuć wrażliwego obserwatora? Pamiętamy przecież, jak szerokim echem odbiła się zorganizowana w Galerii El wystawa dwóch kochających się lesbijek…. Czemu w takim razie na czwartkowym wernisażu nie zasłonięto kipiących nagością matek i córek autorstwa duetu Redzisz/Bereżecka. Brak konsekwencji?
     Komisarz wystawy Jarosław Denisiuk stwierdził, że obraz The Krasnals jest na tyle złożony, że warto zwrócić uwagę na inne jego aspekty i sprawy nie warto roztrząsać. Autorów obrazu zapytać o czarne kropki nie mogliśmy, bo nie było ich na wernisażu. Pytania przesłaliśmy mailem, czekamy na odpowiedź. Warto dodać, że obraz „Bitwa pod Grunwaldem/Statek głupców” jest pokazany od 2012 roku w różnych galeriach w całym kraju i to w całej okazałości. Jak widać Elbląg po raz kolejny się wyróżnił. Tylko czy o to chodziło?
dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • W czerwcu tego roku, na zamku w Reszlu, tę " bitwę" też pokazywano. Ale tam, w przeciwieństwie do galerii El nikt niczego nie zasłaniał. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15 2
  parach(2014-09-11)
 • tam jakby bolka widać, jego będą zasłaniać?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 1
  sajddhshs(2014-09-12)
 • fajne, można z dziećmi pójść i pobawić się w zabawę " znajdź 3 kropki" ; -)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15 0
  (2014-09-12)
 • przykryli, bo po ostatniej wystawie był płacz i panika. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13 1
  Gall(2014-09-12)
 • Skoro cenzurują sztukę to jaki jest sens wystawiania czegokolwiek i w ogóle istnienia Galerii El?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18 2
  parach(2014-09-12)
 • miny oglądających mówią dużo albo wszystko o odbiorze tej wystawy. młodzież najpoważniej kontempluje sporadyczne " u-śmiechy" dorosłych. To żenada i cieszę się, że młodzież czyta to ze zrozumieniem. Dorośli. .. niektórzy( z głupim nieadekwatnym grymasem ubawienia) wywołują politowanie u tych młodych!do czego to doszło????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 0
  mumi(2014-09-12)
 • muszę dla wyjaśnienia dodać, że chodzi mi o to co w tej całej wystawie zastanowiło autorów artykułu(nas zastanowiło. .. .. ). bo naprawdę nie to jest w tym najważniejsze a może wogóle nie ważne. treść i forma, próby przekazania tego co się dzieje, lecz nie tylko w Polsce, jest tu najważniejsza! i nic w tym optymistycznego i zabawnego -nie widzę!to zimny kubeł dla ludzkości i polityki a przede wszystkim -POLITYKÓW!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 0
  mumi(2014-09-12)
 • TO TYPOWA MANIPULACJA DZIENNIKARSKA ! sprowadzenie dyskutantów na najniższy pozimom, to co najmniej ważne i właśnie to jest ŻENUA!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 3
  mami(2014-09-12)
 • zamknijcie galerie i otwórzcie tam kebaba bo jeśli cenzurują sztuke to sen istnienia tej instytucji mija sie z celem
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20 2
  (2014-09-12)
 • Od tej pory w galerii el będzie można oglądać jedynie ikony św. Pluszaka.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16 1
  (2014-09-12)
 • Co tam się dzieje? Kto tym zarządza? Kpina.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 0
  (2014-09-12)
 • Ewidentnie ktoś z galerii tymi działaniami chce przed wyborami dokopać Prezydencikowi. Znowu będzie awantura i pośmiewisko na pół Polski.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 4
  kopacz(2014-09-12)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia nowoczesna III
Kuchnia klasyczna
Kuchnia inna niż inne
RTV + SZAFA