UWAGA!

Gitara i bandoneon

 Elbląg, Gitara i bandoneon

Piątek 16 marca, drugi dzień Spotkań Gitarowych, przyniesie wiele wrażeń nie tylko młodym konkursowiczom, ale wszystkim miłośnikom dobrej muzyki. Zapewni to wieczorne muzykowanie. Usłyszymy Marcina Kuźniara, Roberta Hornę i Wiesława Prządkę, czyli muzyczne rendez-vous gitary i bandoneonu.

Na pobudzenie „apetytu” w tegorocznej „Scenie Młodych Talentów” usłyszymy krakowianina Marcina Kuźniara. Ten dwudziestoletni student Akademii Muzycznej w Katowicach (klasa prof. Aliny Gruszki oraz Marcina Dylli) jest laureatem wielu polskich i międzynarodowych konkursów gitarowych. Z pewnością dostarczy nam wiele przyjemności interpretowanymi przez siebie utworami.
       W drugiej części czeka nas nie lada „gratka” – muzyczne rendez-vous gitary i bandoneonu, czyli Robert Horna i Wiesław Prządka. Każdy z tych artystów jest bez wątpienia osobowością muzyczną.
      
       Robert Horna – solista, kameralista, wykonuje również koncerty z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych. Koncertuje głównie w Europie i Ameryce Południowej, prowadzi klasy mistrzowskie i zasiada w jury festiwali i konkursów gitarowych o międzynarodowym zasięgu. Jest to artysta wszechstronny: gra utwory muzyki dawnej, dzieła klasyków oraz kompozycje współczesne. Eksperymentuje z rożnymi stylami muzycznymi. Często w programach koncertów artysty znajdują miejsce elementy jazzu i muzyki improwizowanej.
       Szczególnie bliskie są mu utwory Astora Piazzolli i ich transkrypcje. Za te wykonania otrzymuje najwyższe oceny zarówno melomanów, jak i krytyków.
      
       Wiesław Prządka – gra na akordeonie w sposób mistrzowski. Artysta koncertuje na estradach całej Europy, a także Stanach Zjednoczonych, stworzył i prowadził wiele zespołów. Udowodnił, że akordeon może występować zarówno jako instrument solowy na scenie filharmonii, jak również z powodzeniem wkomponować się w najróżniejsze style muzyczne, jak swing, jazz, latino itd. Szczególnie bliska jest mu jednak muzyka francuska, dzięki której odkrył bandoneon (a może to bandoneon odkrył Prządkę?). Jest to jedyny w Polsce artysta koncertujący na bandoneonie diatonicznym*.
      
       Bardzo bliskie sercom obu Panów jest tango, to rodem znad Loary, ale głównie namiętne, trochę dzikie i nieokrzesane, tango argentyńskie, którego najbardziej chyba znanym twórcą jest Astor Piazzolla.
       Zauroczenie tym właśnie rodzajem muzyki zaowocowało powstaniem znakomitego duetu gitary z bandoneonem. I właśnie tymi rytmami będą nas czarować, może trochę prowokować (w końcu to tango!) Robert Horna i Wiesław Prządka.
      
       Do zobaczenia w piątek 16 marca o godzinie 19 w sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu. Wstęp wolny.
      
       *Bandoneon to najprościej mówiąc rodzaj akordeonu, jest niewielki, ma drewnianą obudowę. Cechą charakterystyczną diatonicznego modelu tego instrumentu jest niewielka skala oraz system ułożenia dźwięków polegający na przyporządkowaniu każdemu guzikowi dwóch dźwięków – innego przy rozciąganiu miecha, innego przy jego zamykaniu.
      
Anna Sawicka

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama