Wtorek 18-12-2018, imieniny Bogusława, Gracjana
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Gitara – prosty instrument?

 
Elbląg, Gitara – prosty instrument? Ola Cieślak podczas lekcji mistrzowskiej z Marcinem Dyllą, tegorocznym gościem Spotkań (fot. nadesłane)
Rek

Konkurs im. Wieniawskiego, Paderewskiego, Chopinowski – te nazwy brzmią znajomo prawie każdemu. A ilu osobom znane są konkursy związane z gitarą klasyczną, np. w Krynicy-Zdroju, Sanoku, Trzęsaczu, Jeleniej Górze? Myślę, że nie będzie tych osób wiele… A szkoda, bo już od lat Polscy gitarzyści klasyczni są bardzo mocną i wysoko ocenianą grupą muzyków na świecie.

Zaczynają w rożnym wieku, w różnych szkołach, łączy ich miłość do muzyki granej na gitarze. Spotykają się w szkołach muzycznych i placówkach artystycznych w całej Polsce i poza nią na konkursach i przesłuchaniach.
     Na mapie konkursów gitarowych w Polsce od ubiegłego roku pojawił się również Elbląg ze swoimi Ogólnopolskimi Spotkaniami Gitarowymi.
     Przyjadą do nas młodzi ludzie z całego kraju, a w tym roku nawet spoza jego granic, aby pokazać, co potrafią, porównać swoje umiejętności z kolegami z innych szkół. Udział w każdym konkursie poprzedzony jest miesiącami ciężkiej pracy. Tym trudniejszej, że wszyscy Ci młodzi ludzie chodzą przecież do szkoły, w której również muszą spełniać określone wymagania, mają swoje pozamuzyczne zainteresowania.
     Każdy konkurs ma regulamin, do którego uczestnicy muszą się dostosować. Określa on wymagany repertuar, stosowny dla wieku grającego, czas trwania występu itp. Elbląski konkurs odbędzie się w czterech grupach wiekowych: grupa I – urodzeni w roku 2001 i później, grupa II – urodzeni w latach 1998-2000, grupa III – urodzeni w latach 1996-1997, grupa IV – urodzeni w latach 1992-1995. Szczegółowe wymagania dla konkursowiczów poszczególnych grup podane są w regulaminie na stronie II Ogólnopolskich Spotkań Gitarowych www.spotkaniagitarowe.pl.
     W dniach 15-18 marca w gościnnych murach współorganizatora tego kulturalnego wydarzenia, Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu, 48 młodych, zdolnych ludzi zaprezentuje swój kunszt przed komisją złożoną z najlepszych polskich wykładowców, którzy w większości są koncertującymi gitarzystami. Wśród uczestników będzie piątka gitarzystów z Elbląga: Karolina Gibas, Ola Cieślak, Agnieszka Sawicka, Sebastian Wegner oraz Daniel Saunders.
     Z pewnością, pomimo wysokiego poziomu prezentowanego przez uczestników konkursu, czas przesłuchań nie musi być szczególnie interesujący dla osób, które z tym rodzajem muzyki nie są ściśle związane (o czym w komentarzu do artykułu „Gitara, gitara, gitara...” z 28 lutego nadmieniła czytelniczka). Dla nich organizatorzy przygotowali pełne wrażeń wieczory z muzyką gitarową najwyższej klasy. O pierwszym wykonawcy pisałam we wspomnianym wyżej artykule, o pozostałych, wkrótce…
     
     PS. Dobra wiadomość: biletowany jest jedynie koncert inauguracyjny. Bilety w cenie 25 zł i 30 zł do nabycia w biurze koncertowym Elbląskiej Orkiestry Kameralnej. Pozostałe koncerty – wstęp wolny.
Anna Sawicka
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Naszywki
POLO z HAFTEM
Polar z haftem
Naszywka HERB ELBLĄGA