UWAGA!

Goci i ich historia

 Elbląg, Goci i ich historia
(fot. Piotr Adamczyk)

Kim byli Goci, jak wyglądali i jakie pozostawili po sobie ślady? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie już dziś (26 stycznia) o godz. 18 na nowo otwartej w elbląskim Muzeum Archeologiczno- Historycznym wystawie stałej poświęconej Gotom.

Już w czasach starożytnych obszary na wschód od ujścia Wisły, a przede wszystkim okolice Elbląga, stanowiły atrakcyjne tereny dla osadnictwa pradziejowego. To szczególne miejsce do zamieszkania wybrała ludność archeologicznej kultury wielbarskiej, która identyfikowana jest z pobytem Gotów na ziemiach polskich od końca I do początków IV wieku po Chrystusie.
     Goci byli bogatym plemieniem, o którym najwięcej danych źródłowych znajdujemy w dziele „Getica” pióra kronikarza łacińskiego Jordanesa, pochodzącym z VI wieku naszej ery. Dzisiaj znamy ich dzięki badaniom archeologicznym prowadzonym między innymi na jednym z cmentarzysk tego plemienia w Weklickach niedaleko Elbląga. Cmentarzysko w Weklicach to jedna z najciekawszych i najbogatszych rozpoznanych nekropolii środkowoeuropejskiego Barbaricum, czyli terenów poza zwartymi granicami cesarstwa. Do chwili obecnej stanowisko dostarczyło niezmiernie ważnych i obfitych źródeł archeologicznych i antropologicznych do rekonstrukcji dziejów ludności zamieszkującej u schyłku starożytności na wschodnim obrzeżu delty Wisły. Nekropolia położona jest w centralnym punkcie wybrzeża Bałtyku, gdzie łączyły się ze sobą główne szlaki handlowe starożytnej Europy. Pierwszy z nich prowadził drogą lądową z południa i znany jest jako słynny szlak bursztynowy, drugi - drogą wodną - od zachodnich prowincji Cesarstwa Rzymskiego przez dorzecze Łaby bądź od ujścia Renu do Wysp Duńskich i wzdłuż wybrzeża Morza Bałtyckiego.
     Swoją potęgę zawdzięczali Goci bursztynowi i kontroli nad ostatnim odcinkiem szlaku bursztynowego. Pośredniczyli bowiem w handlu bursztynem, który docierał do samego Rzymu. Rzymska kultura i obyczaje niewątpliwie ukształtowały sposób ubierania się, ozdoby i styl życia Gotów.
     Wystawa „Historia gocka” to wędrówka do krainy zamieszkałej przez niezwykły lud, który zostawił po sobie unikalne ślady w postaci zachwycających kunsztem wykonania ozdób, naczyń i przedmiotów wykorzystywanych w praktykach magicznych.
     Wystawa znalazła swoje miejsce w wyremontowanej przez Zakład Usług Budowlanych Mytych piwnicy mieszczącej się w budynku Podzamcza elbląskiego Muzeum. Autorem wystawy jest archeolog, pracownik elbląskiemu Muzeum Grzegorz Stasiełowicz, aranżację plastyczną wykonał artysta plastyk Stanisław Czuba. Wystawa zrealizowana została w ramach projektu unijnego LAGOMAR.
     Z kuratorem wystawy Grzegorzem Stasiełowiczem rozmawiała Marta Hajkowicz:
     
ET

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Warto zobaczyć.Jeszcze jedna elbląska perełka.. Goci to następny temat do promocji Elbląga i okolic. CUDZE CHWALICIE,SWEGO NIE ZNACIE, SAMI NIE WIECIE, CO POSIADACIE.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1
    0
    Ławrynowicz(2007-01-26)
  • aż dziw, że tyle sie dzieje w naszym Muzeum, sa tam wspaniali ludzie
  • Muzeum w Elblągu to miejsce tętniące życiem widzę , że pracują tam ludzie którzy chcą coś zrobić, Może miasto i czy ktokolwiek powinien sfinansować badania archeologiczne aby odbudowano starówkę i powiększono zbiory muzeum ( dwie pieczenie w jednym ogniu)
  • się ktoś rozpędził .....
  • Byłem, całkiem ciekawa wystawa, ale trochę skromna
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    archeo(2007-01-26)
  • Dziękujemy wszystkim którzy odwiedzili Muzeum podczas otwarcia nowej wystawy. Mamy nadzieję, iż będzie się Państwu podobać. W miarę naszych skromnych możliwości będziemy starali się oczywiście ją uaktualniać i ulepszać. A to że skromna... ale bogata - są zabytki które sa jedyne w Polsce, mamy rekonstrukcję pomostu bągarckiego, zabytkami z Weklic, które sa na wystawie zaineresowane sa Muzea z Polski - jest to jeden z największych zbiorów zabytkó gockich w Polsce. Zapraszmay jeszcze raz do zwiedzania - dodam jeszcze iz uzupełniliśmy również wysatwę poświęconą Truso o całkiem nowe elementy.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Piotr Adamczyk(2007-01-27)
Reklama