Piątek 19-04-2019, imieniny Leona, Adolfa
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Goci i ich historia

Elbląg, Goci i ich historia
(fot. Piotr Adamczyk)

Kim byli Goci, jak wyglądali i jakie pozostawili po sobie ślady? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie już dziś (26 stycznia) o godz. 18 na nowo otwartej w elbląskim Muzeum Archeologiczno- Historycznym wystawie stałej poświęconej Gotom.

Już w czasach starożytnych obszary na wschód od ujścia Wisły, a przede wszystkim okolice Elbląga, stanowiły atrakcyjne tereny dla osadnictwa pradziejowego. To szczególne miejsce do zamieszkania wybrała ludność archeologicznej kultury wielbarskiej, która identyfikowana jest z pobytem Gotów na ziemiach polskich od końca I do początków IV wieku po Chrystusie.
     Goci byli bogatym plemieniem, o którym najwięcej danych źródłowych znajdujemy w dziele „Getica” pióra kronikarza łacińskiego Jordanesa, pochodzącym z VI wieku naszej ery. Dzisiaj znamy ich dzięki badaniom archeologicznym prowadzonym między innymi na jednym z cmentarzysk tego plemienia w Weklickach niedaleko Elbląga. Cmentarzysko w Weklicach to jedna z najciekawszych i najbogatszych rozpoznanych nekropolii środkowoeuropejskiego Barbaricum, czyli terenów poza zwartymi granicami cesarstwa. Do chwili obecnej stanowisko dostarczyło niezmiernie ważnych i obfitych źródeł archeologicznych i antropologicznych do rekonstrukcji dziejów ludności zamieszkującej u schyłku starożytności na wschodnim obrzeżu delty Wisły. Nekropolia położona jest w centralnym punkcie wybrzeża Bałtyku, gdzie łączyły się ze sobą główne szlaki handlowe starożytnej Europy. Pierwszy z nich prowadził drogą lądową z południa i znany jest jako słynny szlak bursztynowy, drugi - drogą wodną - od zachodnich prowincji Cesarstwa Rzymskiego przez dorzecze Łaby bądź od ujścia Renu do Wysp Duńskich i wzdłuż wybrzeża Morza Bałtyckiego.
     Swoją potęgę zawdzięczali Goci bursztynowi i kontroli nad ostatnim odcinkiem szlaku bursztynowego. Pośredniczyli bowiem w handlu bursztynem, który docierał do samego Rzymu. Rzymska kultura i obyczaje niewątpliwie ukształtowały sposób ubierania się, ozdoby i styl życia Gotów.
     Wystawa „Historia gocka” to wędrówka do krainy zamieszkałej przez niezwykły lud, który zostawił po sobie unikalne ślady w postaci zachwycających kunsztem wykonania ozdób, naczyń i przedmiotów wykorzystywanych w praktykach magicznych.
     Wystawa znalazła swoje miejsce w wyremontowanej przez Zakład Usług Budowlanych Mytych piwnicy mieszczącej się w budynku Podzamcza elbląskiego Muzeum. Autorem wystawy jest archeolog, pracownik elbląskiemu Muzeum Grzegorz Stasiełowicz, aranżację plastyczną wykonał artysta plastyk Stanisław Czuba. Wystawa zrealizowana została w ramach projektu unijnego LAGOMAR.
     Z kuratorem wystawy Grzegorzem Stasiełowiczem rozmawiała Marta Hajkowicz:
     
ET
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Warto zobaczyć.Jeszcze jedna elbląska perełka.. Goci to następny temat do promocji Elbląga i okolic. CUDZE CHWALICIE,SWEGO NIE ZNACIE, SAMI NIE WIECIE, CO POSIADACIE.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Ławrynowicz(2007-01-26)
 • aż dziw, że tyle sie dzieje w naszym Muzeum, sa tam wspaniali ludzie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2007-01-26)
 • Muzeum w Elblągu to miejsce tętniące życiem widzę , że pracują tam ludzie którzy chcą coś zrobić, Może miasto i czy ktokolwiek powinien sfinansować badania archeologiczne aby odbudowano starówkę i powiększono zbiory muzeum ( dwie pieczenie w jednym ogniu)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2007-01-26)
 • się ktoś rozpędził .....
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2007-01-26)
 • Byłem, całkiem ciekawa wystawa, ale trochę skromna
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  archeo(2007-01-26)
 • Dziękujemy wszystkim którzy odwiedzili Muzeum podczas otwarcia nowej wystawy. Mamy nadzieję, iż będzie się Państwu podobać. W miarę naszych skromnych możliwości będziemy starali się oczywiście ją uaktualniać i ulepszać. A to że skromna... ale bogata - są zabytki które sa jedyne w Polsce, mamy rekonstrukcję pomostu bągarckiego, zabytkami z Weklic, które sa na wystawie zaineresowane sa Muzea z Polski - jest to jeden z największych zbiorów zabytkó gockich w Polsce. Zapraszmay jeszcze raz do zwiedzania - dodam jeszcze iz uzupełniliśmy również wysatwę poświęconą Truso o całkiem nowe elementy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Piotr Adamczyk(2007-01-27)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapety dziecięce
Fototapeta lateksowa 300x260 cm - Jezioro
Fototapety z pejzażami
Fototapety ze sportami