UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Grają jak z nut

 
Elbląg, Grają jak z nut
Antonina Wiśniewska podczas koncertu laureatów (fot. Michał Skroboszewski)

Są młodzi, zdolni i na najlepszej drodze do muzycznej kariery. W Zespole Państwowych Szkół Muzycznych trwa II Elbląski Konkurs Pianistyczny, na który przyjechali uczestnicy z całego kraju. Dziś utwory muzyki klasyczne grały dzieci młodsze, w sobotę swój talent zaprezentują ich starsi koledzy i koleżanki. Zobacz zdjęcia.

Antonina Wiśniewska jest uczennicą Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu. - Siostra poszła, to ja też chciałam – powiedziała nam Antonina tuż przed koncertem laureatów II Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego. Swoją grą wyróżnia się wśród rówieśników, startuje w konkursach pianistycznych w całej Polsce.
     Dzisiejszy konkurs do łatwych nie należał. Uczestnicy musieli zagrać trzy wybrane przez siebie utwory z muzyki klasycznej: I lub III część sonatiny klasycznej lub wariacje klasyczne, dowolnie wybrany utwór polskiego kompozytora i dowolnie wybrany utwór kontrastujący z pierwszym. A czas występu nie mógł przekroczyć 10 minut.
     - Jury poza poprawnością tekstu i tego, że uczestnik zagra od początku do końca bez wpadek, bierze pod uwagę także interpretację utworu, osobowość muzyczną. Zwraca uwagę na to, co dziecko chce jeszcze opowiedzieć w muzyce oprócz nut – wyjaśniała Aleksandra Serocka z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu, organizatorka konkursu.
     Konkurencja była ogromna. Do Elbląga przyjechali najlepsi uczniowie ze szkół muzycznych niemal z całej Polski. - Myślę, że mi dobrze poszło – mówiła Antonia Wiśniewska – Przygotowania do konkursu to oprócz pracy w szkole także trzy godziny dziennie prób w domu. A wydaje mi się, że inni ćwiczyli dłużej.
     Elblążanka zajęła jedno z pięciu trzecich miejsc. W sobotę w jej ślady będzie chciała iść siostra Antoniny – Bogumiła. - Z przyjemnością zauważam, że poziom tegorocznego konkursu jest naprawdę bardzo wysoki – mówił prof. Wojciech Światała z Akademii Muzycznej w Katowicach, przewodniczący jury elbląskiego konkursu.
     Jury przyznało 10 wyróżnień, pięć trzecich miejsc, dwa drugi i jedno pierwsze. W sobotę o laury zagrają uczniowie starszych klas szkół muzycznych pierwszego stopnia.
     
     Sobotni program Elbląskiego Konkursu Pianistycznego 
     
8:00 – 9:20 próby grupy II w sali koncertowej
     9:00 - 11:00 konsultacje indywidualne z psychologiem muzyki dr Magdaleną Gliniecką-Rękawik
     09:30 – 13:30 przesłuchania grupy II
     13:30 – 14:45 przerwa
     14:45 rozdanie nagród i koncert laureatów grupy II
     
Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl jest patronem medialnym konkursu
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama