Sobota 19-01-2019, imieniny Henryka, Mariusza
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Gruzińska wyprawa EOK

 
Elbląg, Gruzińska wyprawa EOK fot. Agata Klimaczak
Rek

W niedzielę, 15 października Elbląska Orkiestra Kameralna wyruszyła do Gruzji. To kolejna koncertowa podróż naszych Muzyków, której zwieńczeniem będzie koncert finałowy festiwalu „Autumn Tbilisi”.

Cykl wydarzeń w ramach festiwalu Kameraliści zrealizują we współpracy z LEPL Tbilisi State Chamber Orchestra „Georgian Sinfonietta” – jedną z najciekawszych gruzińskich orkiestr kameralnych. Dzięki przyjaznym relacjom i obustronnym zaangażowaniu, spotkanie w Tbilisi jest okazją do szeregu działań, popularyzujących muzykę współczesną.
     We wtorek (17 października) w wyjątkowym wnętrzu Sali Kameralnej Khaidze Music Center odbył się panel dyskusyjny z udziałem przedstawicieli obu instytucji. Wnętrze, pokryte XVIII-wiecznym malarstwem ściennym sprzyjało atmosferze dyskusji i wymianie doświadczeń. Uczestniczyli w niej muzykolodzy, dyrygenci, instrumentaliści i organizatorzy życia kulturalnego. Wśród nich znaleźli się m.ni. Maka Virsaladze - kompozytorka, dziekan Wydziału Kompozycji i Muzykologii w Konserwatorium w Tbilisi, Nana Sharikadze - muzykolog, Teona Kakhidze - manager Festiwalu Autumn Tbilisi, Tea Mukeria - PR manager Georgian Sinfonietty i Dyrektor Orkiestry, Konstantine Kasradze. Reprezentantami EOK byli Pierwszy Dyrygent Marek Moś, Dyrektor Naczelna Bożena Sielewicz oraz Agata Klimczak – koordynatorka projektu i teoretyk muzyki. Panel moderowała Nino Jvania - pianistka, i wykładowca w Konserwatorium, założycielka zespołu muzyki współczesnej "Georgia Ensemble”.
     W pierwszej części spotkania omówiono aspekty formalno-prawne działania orkiestr w Gruzji i Polsce, w tym zagadnienie ich finansowania i relacji instytucji z miastami, w których mają swe siedziby. Dalszą część spotkania zdominowała muzyka współczesna – kwestie jej odbioru w obu krajach. Obie strony dyskusji okazały się zgodne w kwestii edukacji muzycznej. Jednoczącym Orkiestry celem okazała się popularyzacja muzyki współczesnej, w tym najnowszej, już wśród młodych słuchaczy. Maestro Marek Moś podkreślał też rolę festiwali w prezentowaniu i popularyzowaniu nowych kompozycji. Konstantine Kasradze, Dyrektor Georgian Sinfonietty, przyznał natomiast, że w Gruzji kultura muzyczna odbiega od poziomu, jaki prezentuje np. Polska. Pomimo istnienia sporej liczby orkiestr, oper czy innych instytucji muzycznych, słuchaczy trzeba mocno oswajać i zachęcać do uczestniczenia w tej dziedzinie kultury. Szczególnie trudno o zainteresowanie muzyką współczesną. Gruzińscy muzycy i organizatorzy uciekają się więc niekiedy do postępów, „przemycając” klasykę i muzykę współczesną… na przykład w ramach festiwalu muzyki elektro, tak jak było w przypadku festiwalu „Soul” i kompozycji Johna Cage’a.
     Koncert finałowy z udziałem EOK i Georgian Sinfonietty odbędzie się jutro i 19:30.
     
     Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Ambasador Rzeczpospolitej Polskiej w Gruzji
     Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej
     Koncert realizowany w ramach programu MKIDN „Promocja polskiej kultury za granicą 2017 – Promesa”
     Sponsor Główny Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Meble Wójcik
     Sponsorzy Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Metal Expert Sp. z o.o., Sp. J., Toyota Knedler, Eko-Partner
     

     Patronem medialnym Elbląskiej Orkiestry Kameralnej jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl
     

Elbląska Orkiestra Kameralna
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Autoryzowany Serwis Skoda Hadm Gramatowski.
Pomoc w przypadku szkody komunikacyjnej
Serwis i oryginalne części Seat
Wypożyczalnia aut HADM Gramatowski