Niedziela 16-12-2018, imieniny Albiny, Zdzisława
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Hanna Dys we Fromborku

 
Elbląg, Hanna Dys we Fromborku fot. nadesłana
Rek

W niedzielę, 17 lipca o godz. 14:15 w archikatedrze Wniebowzięcia NMP we Fromborku wystąpi Hanna Dys (organy) oraz Kameralny Zespół Muzyki Północno-Wschodniej i Popołudniowej „ProForma” pod kierownictwem Marcina Wawruka. Na tym koncercie oprócz kompozycji na organy solo będzie można również wysłuchać współczesne utwory chóralne w lżejszej formie i stylizacje folkloru Warmii.

Wykonawcami koncetu będą: Hanna Dys organistka, adiunkt na wydziale instrumentalnym gdańskiej Akademii Muzycznej. Ukończyła studia w klasie organów Prof. Romana Peruckiego gdańskiej Akademii Muzycznej oraz Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu, w klasie organów Prof. Wolfganga Zerera, gdzie otrzymała dyplom z wyróżnieniem. Stypendystka m.in. Brahms Stiftung, Stypendium dla Twórców Kultury oraz Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Laureatka i uczestniczka konkursów międzynarodowych. Odbyła liczne kursy mistrzowskie w wielu krajach europejskich m. in. u Prof. J. Laukvika, Prof. L. Ghielmi, Prof. O. Latry, Prof. D.Rotha, K.Bine Bryndorf. W 2009 roku uzyskała stopień doktora w zakresie sztuki muzycznej. Prowadzi klasę organów w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej w Gdańsku. Jej uczniowie i studenci są laureatami konkursów organowych w kraju i za granicą. Prowadzi ożywioną działalność koncertową, zarówno jako solistka jak i kameralistka, jest jurorem konkursów organowych. Występowała na festiwalach muzyki organowej w Polsce i niemal w całej Europie (m.in. Włochy, Finlandia, Rosja, Niemcy, Francja, Mołdawia, Hiszpania). Ma na swoim koncie współpracę z wybitnymi dyrygentami i muzykami, m. in. Sir Nevilem Marrinerem, Kai Bumanem, Friederem Berniusem, Łukaszem Borowiczem, Pawłem Skałubą, Iwoną Hossą. W swoim dorobku posiada nagrania solowe oraz kameralne. Dwukrotnie nominowana do nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców Kultury. Prezentuje organy Katedry Oliwskiej.
     Kameralny Zespół Muzyki Północno-Wschodniej i Popołudniowej ProForma Działa od 2000 roku pod opieką Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie oraz Olsztyńskiego Towarzystwa Śpiewaczego i wykonał już przeszło 400 koncertów w Polsce i za granicą. Kilkunastu wokalistów pod kierunkiem Marcina Wawruka w krótkim czasie osiągnęło status jednego z czołowych polskich zespołów chóralnych, dzięki stylowym interpretacjom pełnym ekspresji i radości muzykowania oraz starannie dobranemu repertuarowi, w którym obok dzieł kompozytorów dawnych i współczesnych, ważne miejsce zajmują polskie piosenki poetyckie, standardy i pastorałki, w autorskich opracowaniach szefa zespołu. Zespół ProForma jest laureatem kilkudziesięciu nagród krajowych i międzynarodowych konkursów chóralnych (m. in. najcenniejszego trofeum polskiej chóralistyki: „Złotej Lutni” Ogólnopolskiego Turnieju Chóralnego Legnica Cantat), a jako finalista międzynarodowego konkursu radiowego „Let the Peoples Sing” (Londyn 2003, trzecia nagroda), pojawił się na antenie radiofonii całego świata. ProForma współpracuje z Polskim Radiem oraz z innymi profesjonalnymi instytucjami kultury w kraju i za granicą. Koncertował w wielu prestiżowych salach, m. in. Filharmonii Narodowej, Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego, w Studiu im. Agnieszki Osieckiej radiowej "Trójki", w Zamku Królewskim w Warszawie. Brał udział w festiwalach muzycznych, realizacjach telewizyjnych i radiowych, a także w spektaklu muzycznym Niemen, w którym wykonał własne wersje pieśni Czesława Niemena. Utwory te znalazły się na pierwszej płycie CD zespołu: Niemen a càppella, wydanej nakładem Polskiego Radia (2007). Kolejne wydawnictwa płytowe w jego dorobku są rezultatem współpracy zespołu z olsztyńskim kompozytorem Jarkiem Kordaczukiem i wokalistką Basią Raduszkiewicz („Ptaki powrotne” – 2010, „Czekając na koniec świata” – 2012). ProForma koncertuje i nagrywa z gwiazdami polskiej piosenki i jazzu oraz z orkiestrami kameralnymi i symfonicznymi. Wyjątkowe miejsce w historii zespołu zajmuje współpraca z legendarnym wokalistą Bobby McFerrinem podczas koncertów promujących jego płytę VOCAbuLarieS (2010). Owocem tego spotkania są improwizacje wielogłosowe w unikalnej technice „circle-singing”, praktykowane przez zespół ProForma na koncertach.
     
     W programie koncertu:
     Max Reger (1873-1916)
     z cyklu 12 utworów op.59: Preludium e-moll oraz Intermezzo a-moll (organy solo)
     Robert Schumann (1810-1856)
     Z cyku Szkice na fortepian z pedałem: Szkic nr 1 Nicht zu schnell und sehr markiert i nr 3 Lebhaft (organy solo)
     Heart, we will forget him
     muz. Raymond Schroyens (sł: Emily Dickinson)
     Ubi caritas
     muz. Maurice Duruflé (melodia gregoriańska)
     Salve Mater
     muz. Osvald Jaeggi
     Ceciliada
     muz. Marcin Wawruk
     Joseph Gabriel Rheinberger (1839-1901)
     11 Sonata d-moll op. 148: cz. II Cantilene oraz cz. IV Fuga (organy solo)
     Jan Zwart (1877-1937)
     Toccata psalm 146 (organy solo)
     Nim przyjdzie wiosna
     muz. Czesław Niemen (sł: Jarosław Iwaszkiewicz), opr: M. Wawruk
     Ocalić od zapomnienia
     muz. Marek Grechuta (sł. Konstanty I. Gałczyński), opr: M. Wawruk
     Zachodźże słoneczko
     muz. Romuald Twardowski (sł. tradycyjne – 2 fragm. "Suity warmińskiej")
     Leć głosie po rosie
     opr. Marcin Wawruk (melodia mazurska wg. transkrypcji Gustawa Gizewiusza – XIX w.)
     Już nie zapomnisz mnie
     muz. Henryk Wars (sł: Ludwik Starski), opr: M. Wawruk
     
     Terminarz następnych koncertów:
     24 lipca - Martin Gregorius
     31 lipca- Arkadiusz Popławski (organy), Therese Waldner (sopran)
     7 sierpnia - Julian Gembalski
     14 sierpnia - Roman Perucki (organy), Maria Perucka (skrzypce)
Maciej Michalski
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Domena funkcyjna .com.pl
Czytnik kart kryptograficznych
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok (bez czytnika)
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata (bez czytnika)