UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Harmonia, symetria i proporcja

 
Elbląg, Harmonia, symetria i proporcja
fot. Michał Skroboszewski

"Geometria jest pięknem" – mawiał Mieczysław Wiśniewski, artysta zafascynowany tą jedną z najstarszych nauk. Jest on m.in. autorem formy przestrzennej, która znajduje się przy parku Planty, czyli konstrukcji składającej się z metalowych obręczy. W Galerii EL można oglądać wystawę jego prac, które pochodzą z kolekcji prywatnych. 

Mieczysław Wiśniewski urodził się w 1929 r. w Toruniu, zmarł w ubiegłym roku. Zawodowo związany był z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika.
     - Spotykamy się na wystawie retrospektywnej Mieczysława Wiśniewskiego, artysty związanego z Toruniem, twórczo i zawodowo, ale także i z Elblągiem. W 1965 r. brał udział w słynnym Biennale Form Przestrzennych, miał też kilka wystaw w Galerii EL na przestrzeni kilkudziesięciu lat – mówiła Karina Dzieweczyńska, kuratorka wystawy podczas czwartkowego (23 maja) wernisażu. - Dziś prezentujemy wystawę przekrojową, od prac bardzo wczesnych do tych z ostatnich lat życia artysty.
     Pochodzą one z kolekcji prywatnych: Marzenny i Piotra Sendeckich oraż Elżbiety Wiśniewskiej – żony artysty. Po śmierci męża zastanawiała się, gdzie pokazać jego prace – wtedy też pomyślała o Galerii EL.
     - To wystawa retrospektywna, bardzo ważna, bo pokazane są tutaj prace z różnych lat. Nie zawsze można aż tyle ich zaprezentować, nie zawsze są takie możliwości, a tutaj jest duża przestrzeń – mówiła Elżbieta Wiśniewska, która również jest kuratorką wystawy.
"Wszak pomimo rozlicznych przewartościowań dziejowych, zwieńczonych współczesnym kryzysem piękna w sztuce, dodatkowo wspartym akceptacją brzydoty – geometryści zwykle odwoływali się do harmonii, symetrii i proporcji" – tak o geometrii pisał Mieczysław Wiśniewski. - "Klasyczną koncepcję wzbogacił Plotyn wartością światła, a (Areopagita) Pseudo-Dionizy uzupełnił pojęciem blasku. I cóż tu dodać? Może odpowiedniość i subiektywny sens doświadczenia estetycznego. Moja twórczość bazuje na takim właśnie rozumieniu piękna. Jest to konstruowanie formy z pomocą zmiennego światła, które spina realność z nieokreślonością. Szczególnie w serii kosmicznej i „Układach sferycznych” wyczuwa się, jak formy geometryczne „łapią czas” epatując blaskiem". 
     
     Zobacz zdjęcia autorstwa Wiktora Piskorza z Galerii El. 
     
     Wystawę można oglądać do 23 czerwca.
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Promocja RATY 0%
Promocja RATY 0%
AMK Kuchnia 4
Promocja RATY 0%