UWAGA!

Historia prawie na żywo

 Elbląg, Miłośnicy historii opowiadają o swoim projekcie
Miłośnicy historii opowiadają o swoim projekcie (fot. Damian Matwiejczyk).

„Historia - korzenie bez granic” to nazwa nowego projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Elbląg - Europa i elbląskie Muzeum. Przedsięwzięcie będzie miało charakter międzynarodowy i ma służyć nawiązaniu kontaktów pomiędzy miłośnikami historii z Elbląga i Kaliningradu.

- Program opiera się na dwóch kierunkach. Pierwszy to wykłady otwarte dla mieszkańców Elbląga - tłumaczy Wojciech Ławrynowicz ze Stowarzyszenia Elbląg – Europa. - Będziemy zapraszali, ludzi którzy mają dużą wiedzę i będą mówili o historii, o średniowiecznym mieście, o piśmie runicznym, dawnej kulturze itp. Druga część jest adresowana już do ludzi zainteresowanych historią bardzo poważnie, którzy chcieliby realizować historię przez swoje życie. Niedługo rozpoczniemy nabór osób, które chciałyby zostać Wikingami czy rycerzami. Będą poznawali dawne rzemiosła, kulturę, historię, będzie też kuchnia średniowieczna – mówi Ławrynowicz.
     Już jutro w elbląskim Muzeum Krzysztof Górecki, dyrektor fundacji „Zamek w Gniewie", reżyser dorocznej „Bitwy pod Grunwaldem" wygłosi wykład zatytułowany „Historia - sposób na życie". Początek spotkania o godz. 11.
     Podstawowym celem projektu „Historia – korzenie bez granic” jest nawiązanie współpracy między grupami miłośników historii z Elbląga i Kaliningradu oraz realizacja wspólnych przedsięwzięć kulturalno-edukacyjnych. Jutrzejsze spotkanie zapoczątkuje cały cykl imprez w Muzeum. W ramach projektu co miesiąc odbywać się będą wykłady, warsztaty, turnieje i wystawy poświęcone historii średniowiecza regionu elbląskiego, braniewskiego i kaliningradzkiego.
     Kolejne spotkanie za miesiąc - 25 lutego. Wówczas odbędą się warsztaty taneczne, gry i zabawy oraz wykład w Muzeum poświęcony pismu runicznemu. Tematem trzeciego spotkania (25 marca) będzie rzemiosło Wikingów i Prusów w X wieku w oparciu o wykopaliska w miejscowości Kaup na terenie obwody kaliningradzkiego. Prelekcję wygłosi prof. Kułakow z ekspedycji archeologicznej w Kaliningradzie. Kolejne spotkanie (23 kwietnia) poświęcone będzie sztukom wojennym i kuchni średniowiecznej. Będą mu towarzyszyć wykłady „Zakony rycerskie” i „Mieszkańcy Elbląga i okolic podczas wojen krzyżackich”. Natomiast 20 maja odbędzie się Dzień Hanzy, czyli impreza podsumowująca projekt. Tego dnia powstaną obozy Wikingów i rycerzy, będzie turniej łuczniczy, pokazy rzemieślnicze, pokazy walk oraz gier i zabaw ludowych.
     Projekt finansowany jest przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności.
     
R

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • A ci durni Amerykanie wiedzą chociaż gdzie leży Polska ? Przypuszczam, że na pewno nie sytuują Polski w Europie Środkowej, tylko w Europie Wschodniej, gdzieś między Moskwą a Uralem.
  • Dlaczego nikt nie wspomni o wyzwoleniu Elbląga! No właśnie...!Bo jakim cudem można nazwać to wyzwoleniem,skoro zawsze(prawie zawsze) Elbląg był miastem pruskim,krzyżackim i w końcu niemieckim!Jak można wyzwolić coś ,co nie było swoją własnością?!To jest po prostu grabierz!!!I nadal Elbing (nie mylić z Elbling bo to nazwa niby podobna a znaczy całkowicie co innego,a mianowicie nazwe wina z nad Mozeli) jest Elbing. Pozdrawiam!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Prusak(2006-01-28)
  • Mieszczanie Elblaga przez dlugi okres byli dobrowolnymi poddanymi krola polskiego, co jednoznacznie stawialo go jako dumne miasto polskie. Wiec nie badz druga Angela Merkel - Prusaku i nie pisz historii na nowo!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    prezydent(2006-01-29)
  • Druga sprawa jest "wyzwolenie", ktore w naszym przypadku rowne bylo zburzeniu Elblaga.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    prezydent(2006-01-29)
  • może autor wyjaśni co to jest region.a potem co to jest region elbląski lub braniewski
Reklama