UWAGA!

Historia zaklęta w guzikach

 Elbląg, Zbigniew Zajchowski
Zbigniew Zajchowski (fot. rp)

W czwartkowy wieczór odbył się wernisaż unikalnej kolekcji Zbigniewa Zajchowskiego. Wystawa zatytułowana „Guziki herbowe, zamki i pałace, czyli guziki liberyjne z herbami szlacheckimi” przyciągnęła tłumy miłośników historii w nowym wydaniu.

- Guziki to taki drobny przedmiot postrzegany w sposób „lekceważący”. Guzik zawiera wyższe wartości niż jego wygląd - próbował podzielić się swoją pasją elbląski kolekcjoner. Z kolei jeden ze zwiedzających wystawę uznał, że to niewdzięczne hobby, bo przecież schowane i mało widowiskowe.
     Wystawa guzików podzielona jest na dwie części. Jedna obejmuje eksponaty z herbami polskimi, a druga z obcymi, pochodzącymi z terenów wcielonych do Polski po 1945 roku. Ekspozycja została wzbogacona reprodukcjami widokówek, przedstawiających posiadłości, z których pochodzą eksponaty, a także ozdobnymi tkaninami. W katalogu kolekcji znajduje się prawie 600 eksponatów.

 


     „Należy wyobrazić sobie, że przedstawione guziki, czy zachowane materiały ikonograficzne w postaci pocztówek mogą stanowić jedyny ślad po dawnym dziedzictwie kulturowym tworzonym przez całe wieki, po nieistniejących już pałacach i zamkach.” Fragment z katalogu kolekcji.
     Eksponaty zaprezentowane na wystawie pochodzą z prywatnych zbiorów Zbigniewa Zajchowskiego. Podczas wernisażu wręczono kolekcjonerowi prezent, a raczej nowy nabytek - guzik z XXI wieku dla zachęty do dalszych poszukiwań.
     
     Wystawa czynna będzie do czerwca tego roku.
     
     Mówi kolekcjoner Zbigniew Zajchowski:

Anieze

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Brawo Zbyszek! Cieszyć się należy, że prezentacja przyciągnęła dużo autentycznych widzów (oprócz tych co to chodzą zawsze na tego typu imprezy - i jeszcze to guzikiem podkreślają). Ta wystawa - i wydany piękny album, to także przyczynek do historii Elbląga i jego bliższych oraz dalszych okolic. Byli na niej obecni m. in. Dohnowie ze Słobit, czy von Keltsch i von Reibnitz z d. powiatu pasłeckiego. Nie było rodu von Arnim, których różne gałęzie odegraly istotną role w historii Niemiec, a być może i Europy. Ród von und zu Dohna ze Słobit (i innych miejscowości majoratu) nie tylko guziki służby zdobił swoim herbem, a także. .. .pościel i pierścionki zaręczynowe. Te ostatnie z symbolem "GgG" - (Boże bądź łaskaw! Dodać należy, że w podobny sposób (przede wszystkim herbem) znaczono równiez u Dohnóww. .. uprzęż końską!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    widz(owa) na pięknej wystawie!(2009-03-12)
  • Uzupełn. - "GgG", czyli - "Gott gebe Gnade" - Boże bądź łaskaw!
  • Gratuluję.
  • pasjonatów i kolekcjonerską cierpliwość należy podziwiać !
Reklama