UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Historyczne gry planszowe z elbląskimi akcentami

 
Elbląg, Warsztaty dawnych gier planszowych,
Warsztaty dawnych gier planszowych, fot. nadesłana
Reklama

W Lublinie powstaje nowa, oryginalna instytucja kultury – Centrum Spotkania Kultur „Teatr w budowie”. Planowane otwarcie nastąpi wiosną roku 2016. Pierwszym działaniem stricte ekspozycyjnym będzie duża wystawa poświęcona historii gier planszowych i stolikowych w Polsce planowana na koniec września 2016 roku. Z akcentami elbląskimi.

Do udziału w tworzeniu projektu wystawienniczego zostali zaproszeni pracownicy British Musem: dr Irving Finkel jako główny kurator wystawy, Jonathan Lubikowski, specjalista od projektowania wystaw i spraw bezpieczeństwa. Do grona kuratorów wystawy zostali zaproszeni również Adam Kwapiński z Fabryki Gier Historycznych w Lublinie oraz jako osoba odpowiedzialna za główną treść wystawy (Polska), Piotr Adamczyk kustosz w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu. W pierwszym roboczym spotkaniu uczestniczyła również Joanna Kosek, jeden z głównych konserwatorów w British Museum.
      
       - Projekt ekspozycyjny dopiero się tworzy – mówi Piotr Adamczyk, kurator wystawy. – Odbyliśmy pierwsze bardzo robocze spotkanie, m.in. odwiedzając budowany obiekt i wybierając salę, która zostanie na stałe przystosowana do działań wystawienniczych czy dyskutując o tym, do kogo skierowana ma być wystawa i jaki ma obrać kierunek.
       Wystawa będzie dotyczyć nie tylko gier planszowych i stolikowych w Polsce, ale będzie też dotykać początków tego typu rozrywki na świecie oraz pochodzenia znanych w Polsce gier planszowych. - Zaczniemy od początków a zakończymy na polskim wynalazku, jakim jest elektroniczna kostka do gier. Będzie obecna epoka PRL-u, będą obecne obiekty które mamy nadzieję wypożyczyć ze Szwajcarii czy Portugalii obrazujące rzymskie gry planszowe, do których na terenie dzisiejszej Polski mamy liczne znaleziska pionków. Oczywiście – dodaje Piotr Adamczyk – nie może na wystawie zabraknąć akcentów elbląskich. Jednym z ważniejszych obiektów wystaw będzie fragment średniowiecznego drewnianego talerza z przepięknym rysunkiem bójki przy grze na planszy do backgammona, znalezionego w czasie prac wykopaliskowych na elbląskiej starówce. Jest to doskonała ilustracja do działu poświęconego emocjom jakie towarzyszyły grom planszowym, grom w kości czy w karty. Będą też wzmianki o Elblągu jako miejscu produkcji plansz do gier eskportowanych pod koniec XVI wieku w dużych ilościach do Anglii.
       Piotr Adamczyk odpowiada za merytoryczne przygotowanie ekspozycji, dobór obiektów z terenu kraju, wybór i opracowanie krajowych źródeł pisanych, prace przy katalogu wystawy oraz współtworzenie programu działań edukacyjnych mających towarzyszyć wystawie. W 2017 roku organizatorzy mają w planach zwołanie dużej interdyscyplinarnej konferencji naukowej poświęconej grom. W składzie komitetu przygotowującego konferencję i wydawnictwa na pewno nie zabraknie kuratorów wystawy.
       - Jest to dla mnie niezwykła okazja do współtworzenia ekspozycji wykorzystującej moje zainteresowania i doświadczenia zdobyte w czasie pracy w elbląskim muzeum. Gry są ważnym elementem naszych stałych ekspozycji dotyczących Truso czy Gotów, ale miałem też możliwość uczestniczenia w światowych kongresach gier historycznych w Paryżu, Lizbonie, Jerozolimie, Brugii. Teraz mogę wykorzystać swoją wiedzę w praktyce i to w najbardziej profesjonalnym gronie. I na dodatek w tak szerokim horyzoncie czasowym, gdyż okres chronologiczny ekspozycji obejmuje czas prawie dwóch tysięcy lat –  podsumowuje Piotr Adamczyk.
      
      
Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl jest patronem medialnym Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu

      
Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama