UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Inspiracje na Impresjach

Elbląg, Inspiracje na Impresjach
Obraz autorstwa Sławomira Zawistowskiego

W dniach 28 sierpnia - 3 września odbędzie się czwarta edycja Międzynarodowego Pleneru Artystycznego IMPRESJE, którego celem jest integracja artystów pochodzących z Polski i zagranicy. Tygodniowy plener, wspólne obcowanie i tworzenie, wieczory poetyckie, warsztaty prowadzone przez profesjonalistów, z pewnością zaowocują różnorodnością prac.

W tegorocznej edycji pleneru udział weźmie 20 artystów z Polski, Estonii, Ukrainy i Łotwy. W gronie polskich twórców gościć będziemy m.in.: Martę Eloy Cichocką, Danutę Węgiel, Iwonę Rybczyńską-Dombek, Ewę Bednarską-Siwilewicz, Edytę Siwek, Andrzeja Pacułę, Grzegorza Ostręgę, Wojciecha Sęczawę, Andrzeja Szwemińskiego, Zygmunta Prończyka, Zbigniewa Szmurło.
     Popularyzacja tradycji kulturowej regionu warmińsko - mazurskiego, poznanie walorów turystyczno-krajoznawczych, konfrontacja postaw twórczych artystów różnych narodowości oraz upowszechnienie wartości artystycznych wśród mieszkańców regionu, integracja polskich i zagranicznych artystów, nawiązanie kontaktów partnerskich między artystami - to tylko kilka celów, które towarzyszą twórczej pracy artystów.
     Walorami miejsca pleneru jest bliskość Kanału Elbląskiego, którego część przebiega przez największy w Polsce rezerwat ptactwa wodnego, czyli Jezioro Drużno.
     - Zachęcamy do odwiedzenia tych miejsc i do poznawania naszego regionu, jednocześnie zapraszamy mieszkańców miasta i regionu do odwiedzania Janowa i spotkań z artystami - mówi Teresa Miłoszewska, organizator pleneru. - Przez cały czas w pałacowych zabudowaniach czynna będzie galeria prac powstałych podczas poprzednich edycji pleneru, z możliwością ich zakupu.
     Organizatorzy szczególnie serdecznie zapraszają w piątek, 2 września, na godz.17 do Pałacu w Janowie na zakończenie pleneru połączone z wernisażem prac oraz ogniskiem.
     
     Zrealizowano z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
     
     
Marta Eloy Cichocka / Kraków
     
Nie lubi notek biograficznych, bo niewiele z nich wynika. Urodzona w mieście Kraka, w dniu Jowisza, w miesiącu Lwa, w roku Bawoła, na domiar złego jest numerologiczną Trójką. Doktor iberystyki, deportowana z Kuby, ma za sobą zarówno indywidualne wystawy fotograficzne, jak i teksty krytycznoliterackie, poezję, przekłady czy teksty piosenek formacji grup undergroundowych. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP (2007) w dziedzinie literatury, współpracowała z krakowskim Teatrem Starym przy opracowaniu dramaturgicznym "Fedry" Racine'a w reżyserii Michała Zadary. Jest autorką "Wejścia ewakuacyjnego" i "Lego dla ego" oraz laureatką I nagrody w konkursie poetyckim im. Haliny Poświatowskiej. Jej wiersze wraz z utworami Darka Foksa i Tomasza Różyckiego zainaugurowały Scenę Poezji Współczesnej przy Teatrze Słowackiego w Krakowie. Tłumaczona na francuski, rosyjski i hiszpański, tłumaczy z francuskiego i hiszpańskiego.
     
     Danuta Węgiel / Kraków
     
Urodziła się w Elblągu. Od 27 lat mieszka i pracuje w Krakowie.
     Absolwentka religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego i studium fotograficznego w Radawnicy. W 1993 roku rozpoczęła współpracę z Tygodnikiem Powszechnym. Tam zdobyła szlify dziennikarskie i sprecyzowała swoje zainteresowania fotograficzne. Należy do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
     Fotografka najchętniej portretuje ludzi kultury i nauki. Jej portrety znaleźć można między innymi w książkach Stefana Chwina, Czesława Miłosza, Jerzego Pilcha.
     Interesują ją też fotograficzne cykle tematyczne. Współpracuje stale z takimi wydawnictwami jak Znak, Wydawnictwo Literackie, Świat Książki. Jest członkiem Kolektywu Fotografów Visavis.pl
     
     Andrzej Pacuła
     Urodzony w Bochni, aktualnie mieszka w Gdańsku...i Bochni.
     Inspicjent artystyczny - poeta, satyryk, dziennikarz, redaktor, projektant; autor projektów artystycznych i programów rozwoju społeczeństwa kreatywnego, strategii rozwoju turystyki, scenariuszy imprez artystycznych i promocyjnych; projektant wydawnictw artystycznych; st. rewizor firmy doradczej: etcA - biuro usług intelektualnych.
     Poeta - satyryk - inspicjent artystyczny:  organizator i autor z-darzeń klubowych („Nowy Żaczek", „Rotunda", „Pod Jaszczurami" - Kraków 1974 -1980);  autor i aktor kabaretu „Piwnica pod Baranami" 1981 - 1988;  współpracownik „Szpilek", redakcji rozrywki Radia Kraków;
     autor piosenek literackich, szopek satyrycznych i tekstów kabaretowych; autor pomysłu, scenariusza i kierownik artystyczny Festiwalu Komedii TaliA w Tarnowie 1996 - 2002; autor pomysłu i redaktor serii wydawniczej „Biblioteka Komedii" i organizator sesji naukowych „Humor w kulturze - kultura humoru" (Tarnów, Kraków); redaktor i projektant katalogów artystycznych, książek poetyckich i pamiętników; redaktor pisma artystycznego o sztuce papieru i sztuce na papierze „Text & Cover" (2004, Warszawa); juror i współpracownik Międzynarodowego Festiwalu Satyrykon w Legnicy (2001-2003); publikacje: reportaże, artykuły publicystyczne oraz dodatki satyryczne m.in.: „Gazeta Krakowska", „Czas Krakowski"„TeMI", „Scena Polska"; książki poetyckie: Solna Góra - Kroniki Miejskie¬ Bochnia 2000, Uzbornia - Kroniki Rodzinne Bochnia 2011 (przygotowanie do druku); redaktor i współautor publikacji historycznej: Bochnia w latach 1979 - 1989. Szkice do portretu miasta itd.
     Społeczeństwo: organizator kultury i prasy niezależnej „S" w latach 1980 - 1989 w Bochni; członek Bocheńskiego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność" i organizator społeczeństwa obywatelskiego w latach 1980 - 1994, m.in. asystent posła OKP oraz asystent i rzecznik prasowy Wojewody Tarnowskiego w latach 1991-1994; autor programu rozwoju intelektualnego, artystycznego i ekonomicznego ludzi starszych: Akademia Umiejętności III Wieku; autor i współautor programów rozwoju społeczeństwa kreatywnego
(m.in. w ramach programu Leader +); autor wykładu monograficznego nt. zarządzania instytucjami i projektami kulturalnymi dla studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego (wydział zarządzania) itd.
     Turystyka: w latach 2000 - 2006, ekspert Polskiej Agencji Rozwoju Turystyki (PART S.A); od 2002 roku autor tekstów do wydawnictw promocyjnych Polskiej Organizacji Turystyki, adresowanych na rynku europejskie, azjatyckie i amerykańskie; autor i współautor strategii rozwoju turystyki i produktów turystyki kulturowej w regionach, miastach i gminach: m.in. Woj. Podkarpackie, Nowy Sącz, Toruń, Kraków, Wrocław, Poznań, Krynica - Zdrój itd.; współautor kampanii promocyjnych turystyki polskiej na rynkach zagranicznych m.in. autor folderu „Polska" (nagroda „dla najlepszego folderu narodowego" na targach turystycznych we Francji - 2004) i innych folderów promujących polską turystykę (m.in. na EXPO 2005 w Japonii - www.pot.gov.pl); autor przewodnika turystycznego po Lanckoronie Lanckorona. Romantyczne miasteczko, wyd. „Bezdroża", 2008 itd.
     Projektant: Małopolska Ogród Sztuk i Nauk - autor scenariusza filmowego i projektu instalacji multimedialnej oraz koncepcji wizualnej prezentacji i promocji Województwa Małopolskiego na EXPO 2000 w Hanowerze; dyrektor artystyczny Galleoni Promotion (Warszawa) i współautor kalendarza „Grafika Polska" (nagroda na międzynarodowym konkursie Vidical 2005,www.vidical.com); autor scenariuszy artystycznych i wydarzeń promocyjnych (events): np. Festiwal Miłości, Europejski Festiwal Soli, etc.
     
     Grzegorz Ostręga
     
Urodzony w 1979 roku w Krakowie. Podróżuje, pisze, fotografuje. Współzałożyciel kolektywu fotografów Babel Images i fundacji o tej samej nazwie. W swojej pracy fotograficznej skupia się na sprawach społecznych i zjawiskach kulturowych, takich jak np. gentryfikacja.
     www.babelimages.com
     
     Iwona Dombek-Rybczyńska /Orneta
     
Studia na Wydziale Malarstwa Wyższej Szkoły Sztuki Stosowanej w Poznaniu
     w pracowni profesora W. Sadleya.
     Specjalizacja: Malarstwo na jedwabiu, dyplom (seria prac malowanych na jedwabiu 2000 z wynikiem bardzo dobrym z wyróżnieniem.
     Specjalizacja I: Witraż w pracowni profesora J. Gawrona, wynikiem bardzo dobrym. Z wyróżnieniem
     Specjalizacja II: Druk na tkaninie u profesor S. Zielińskiej
     W 2002 roku przyjęta do Okręgu Olsztyńskiego ZPAP.
     Uprawia: malarstwo, witraż, fotografie, malarstwo na jedwabiu.
     Udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Aktualnie jej prace prezentowane są na wystawie w Centrum Sztuki Galeria El - XXVI Salon Elbląski.
     
     Andrzej Szwemiński
     
Urodzony w 1956 roku w Elblągu. Rysownik, pracujący w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu. Wystawy: 1984, 1987 i 1996 - Zamechowski Dom Kultury w Elblągu.
     Instalacje - Lwówek Śląski - 1997, w latach 1982-84 scenografie do sztuk katolickiego teatru "FEN", wystawa Okruchy lata - Galeria Miś w 2005 r. Poplenerowa wystawa Węgorzewo' 02.
     Jego plastyczne opracowania dotyczące prac wykopaliskowych na terenie Truso zamieszczane są w czasopismach z zakresu archeologii i geografii.
     
     Jan Miłoszewski
     
Urodzony w 1948 roku w Malborku. Poetycki debiut prasowy w r. 1968 w ówczesnym warszawskim Tygodniku Kulturalnym. Zajmuje się także prozą i publicystyką. Współzałożyciel elbląskiego dwutygodnika Regiony, przez wiele lat członek redakcji elbląskiego kwartalnika Tygiel, w obu tych pismach był sekretarzem. Uczestniczył we wszystkich plenerach „Impresje".
     
     Wojciech Sęczawa /Gdańsk
     
Studia ukończył na Wydziale Rzeźby w PWSSP w Gdańsku. Dyplom uzyskał w pracowni prof. Edwarda Sitka w 1986 r. Obecnie jest adiunktem II stopnia, kierownikiem Pracowni Podstaw Rzeźby na Wydziale Rzeźby gdańskiej ASP. Wojciech Sęczawa znany jest również jako twórca statuetki Yacha wręczanej podczas festiwalu wideoklipów Yach Film. Swoje prace prezentował w wielu galeriach w kraju (Gdańsk, Elbląg, Wrocław, Poznań, Kraków, Warszawa) i za granicą (Niemcy, Holandia, Belgia, Szwecja, Francja, Szwajcaria, USA).
     Nagrody:
     1987 r. - Stypendium Ministra Kultury i Sztuki;
     1993 r. - II nagroda za rzeźbę EKO, Gdańsk;
     1993 r. - srebrny medal za portret: Salon zimowy, Warszawa;
     1995 r. - Grant EFA - USA. New York;
     1997 r. - brązowy medal za rzeźbę na Salonie wiosennym, Warszawa;
     1998 r. - złoty medal za rzeźbę na Salonie wiosennym, Warszawa;
     1999 r. - III nagroda w konkursie Fordon, Bydgoszcz;
     2003 r. - wyróżnienie za rzeźbę, Szczecinek;
     2005 r. - wyróżnienie za projekt pomnika Marynarza, Gdynia;
     2006 r. - I nagroda w II edycji za projekt pomnika Marynarza, Gdynia;
     2007 r. - I nagroda za projekt wnętrza kościoła św. Kazimierza, Gdańsk.
     
     Ewa Bednarska Siwilewicz
     
Urodziła się w Stegnie. Ukończyła Liceum Plastyczne im. A. Kenara w Zakopanem. Studiowała także na Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej na kierunku pedagogika, ukończyła również studia podyplomowe na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie na kierunku sztuka. Mieszka i pracuje w Elblągu - obecnie jest zatrudniona w Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu, gdzie jako opiekun sekcji plastycznych prowadzi zajęcia oraz warsztaty, ucząc młodzież różnych technik artystycznych. Brała udział w licznych działaniach artystycznych, prowadziła m.in. Plenery Artystyczne w Kadynach. Uprawia malarstwo, rzeźbę i grafikę, jak również prace wykonane z różnych materiałów, np. szkła, drewna i metalu. Tworzy również batiki i ceramikę.

 


     Edyta Siwek (akwarela - fot. obok)
     
ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych i Wydział Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz Wyższą Szkołę Ekologii i Zarządzania w Warszawie. Rysunek i pastele są jej wielką pasją. Inspiracji do stworzenia serii "Portrety" szukała w codzienności, ludziach i naturze. Jej prace utrwalają swoisty fenomen, unikalność istnienia ludzkiego życia, będącego w nieustającej wędrówce w służbie przeznaczeniu. Jest nauczycielem rysunku. W latach 1997-2002 robiła ilustracje dla czasopisma podróżniczego "Poznaj Świat". Brała udział w wystawie zbiorowej BWA OKOP w Olsztynie oraz w wystawach indywidualnych.
     
     Zygmunt Prończyk
     
Ukończył Wydział Pedagogiczny Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. W latach 70-tych podjął pracę jako scenograf w elbląskim Teatrze im. A. Sewruka. Od 1977 r. wykonał niemal 40 projektów scenografii. Jest też autorem kostiumów teatralnych oraz filmowych. Uprawia malarstwo, akwarele i rysunek. Jego malarstwo określane jest jako zmysłowe i ekspresyjne. Wyróżnia się ono ostrymi, często kontrastowymi barwami. W połączeniu z laserunkiem powstają w ten sposób obrazy o fantastycznym, baśniowym charakterze. Stosuje technikę malowania plamami, co daje wrażenie abstrakcji. Tematów do swojej twórczości poszukuje w krajobrazie regionalnym. Inspirują go Żuławy i charakterystyczne w ich pejzażu wierzby, trawy, wodorosty. Elementy pejzażu przedstawia z perspektywy filozofii surrealizmu, nadając swoim pracom wymiar metafizyczny. Świat nadrealny stawia artysta w kontekście rozwoju cywilizacyjnego, stąd w jego obrazach pojawiają się także betonowe bloki i kolej. Zajmuje się także projektowaniem plastycznym oraz scenografią. Jest autorem wystaw indywidualnych oraz uczestnikiem ekspozycji zbiorowych w kraju i za granicą, m.in. Norwegii, Szwecji, Łotwie, Litwie.

Edyta Jasiukiewicz, Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama