Środa 19-12-2018, imieniny Dariusza, Urbana
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Jak bezpieka karała za „Kulturę”

Elbląg, Jak bezpieka karała za „Kulturę”

W środę 19 września o godz. 17 w centrum kultury Światowid otwarta zostanie wystaw pn. "Przeciwko kilku myślom… co nie nowe", przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej. Jej tematem są procesy tzw. krajowców za kontakty z paryską "Kulturą".

Wystawa pokazuje, jak za decyzjami zespołu "Kultury" o cofnięciu kredytu zaufania Gomułce i niepodjęciu żadnych rozmów z władzami PRL idą represje ze strony reżimu. Komuniści zastosowali wzmożoną cenzurę wobec "Kultury" i konfiskatę wydawnictw Instytutu Literackiego przysyłanych do Polski, a kontakty z krajem postanowili rozwiązać za pomocą bezpieki.
     - Wystawa została przygotowana przez IPN w ubiegłym roku, z okazji roku Jerzego Giedroycia, legendarnego twórcy Instytutu Literackiego i redaktora "Kultury" – wyjaśnia Adam Chmielecki, przedstawiciel Oddziału IPN w Gdańsku. - Nie należy jednak kierować się ubiegłoroczną datą powstania wystawy, gdyż jest ona uniwersalna, co najlepiej oddaje już sam jej tytuł, będący fragmentem cytatu z poezji Cypriana Kamila Norwida - "Siła ich, ogromne wojsko, bitne generały. Policje - tajne, widne i dwu-płciowe. Przeciwko komuż tak się pojednały? Przeciwko kilku myślom… co nie nowe!".
     Po wernisażu odbędzie się spotkanie dla nauczycieli zainteresowanych udziałem w organizowanym przez gdański oddział IPN cyklu spotkań, na który składać się będą wykłady, prezentacje filmów oraz szkolenia z wykorzystaniem pakietów edukacyjnych.
     
     Na wystawę zaprasza Jędrzej Rusiński z Centrum Kultury Swiatowid.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Oryginalne części Peugeot - HADM Gramatowski
Ubezpieczenia OC i AC
Serwis i oryginalne części Audi
Citroen HADM Gramatowski już otwarty!