Piątek 16-11-2018, imieniny Małgorzaty, Gertrudy
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Pozostawiony na pastwę losu wózek inwalidzki Pozostawiony na pastwę losu wózek inwalidzki

Jak ochronić to, co niematerialne?

 
Elbląg, Jak ochronić to, co niematerialne?
Rek

Jak określać, dokumentować i chronić niematerialne dziedzictwo kulturowe? – w Węgorzewie rozmawiali o tym specjaliści z Polski i zagranicy.

W trzydniowej sesji wzięli udział naukowcy, pracownicy instytucji kultury, przedstawiciele organizacji pozarządowych, samorządu i Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Etnografowie, etnolodzy, historycy, archeolodzy, politolodzy, socjolodzy i pedagodzy dyskutowali, w jaki sposób powinny być realizowane zapisy konwencji UNESCO o ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Nasz kraj ratyfikował tę konwencję pod koniec ubiegłego roku. W skali ogólnopolskiej, z ramienia polskiego rządu, tematem zajmuje się Narodowy Instytut Dziedzictwa.
     Obecnie NID prowadzi konsultacje społeczne m.in. w sprawie zasad prowadzenia krajowej i regionalnych ewidencji niematerialnego dziedzictwa i stworzenia procedur, które umożliwią składanie wniosków o objęcie ochroną pewnych elementów dziedzictwa na poziomie międzynarodowym. W Węgorzewie mówiła o tym przedstawicielka Instytutu Katarzyna Sadowska-Mazur.
     Japońskie doświadczenia w zakresie ochrony niematerialnego dziedzictwa przedstawiła Miwako Hori z uniwersytetu w Osace. Warto wiedzieć, że pierwsze regulacje w tym zakresie Japonia wprowadziła już w 1950 roku.
     Z kolei o wdrażaniu zapisów konwencji na Ukrainie i problemach, jakie się z tym wiążą, opowiedział prof. Stepan Pavliuk (Instytut Narodoznawstwa Ukraińskiej Akademii Nauk, Lwów).
     Interesujące były także wystąpienia pozostałych prelegentów. I tak np. problematykę niematerialnego dorobku kulturowego polskich Tatarów przybliżył prof. Selim Chazbijewicz (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Związek Tatarów RP), o Romach mówił prof. Lech Mróz (Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego), o Kaszubach dr Anna Kwaśniewska (Instytut Archeologii, Zakład Etnologii, Uniwersytet Gdański), o Warmii – prof. Stanisław Achremczyk (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Ośrodek Badań Naukowych im. W. Kętrzyńskiego, Olsztyn), zaś o Żuławach – Alicja Janiak z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu.
     Konferencję zorganizowali: Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk i Mazowieckie Towarzystwo Naukowe.
Agnieszka Jarzębska, eswiatowid.pl
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Obraz na płótnie Tygrys 110x50 cm
Fototapety przestrzenne
Fototapety do łazienki
Fototapety z kwiatami