Czwartek 21-02-2019, imieniny Piotra, Eleonory
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Jak ratować domy podcieniowe?

 
Elbląg, Jak ratować domy podcieniowe?
Wrześniowe spotkanie w domu podcieniowym w Cyganku / Żelichowie z historykiem sztuki doktorem Jerzym Domino, fot. Marek Opitz

Pasjonaci, właściciele domów podcieniowych, historycy sztuki, konserwatorzy zabytków, przedstawiciele samorządu i organizacji pozarządowych porozmawiają o tym, co należy zrobić, by ratować te zabytki. Na spotkanie w sobotę, 29 listopada, CSE „Światowid” zaprasza wszystkich, którym temat domów podcieniowych jest bliski.

Do dyskusji o tym, co i kto - dziś oraz w przyszłości - powinien zrobić, by ratować drewnianą architekturę regionalną Żuław, w tym domy podcieniowe, jak również do osobistego zaangażowania się w działania na rzecz zabytków, będą zachęcać uczestników eksperci:
     - dr Iwona Liżewska - historyk sztuki, specjalistka w zakresie architektury regionalnej, kierownik olsztyńskiego oddziału Narodowego Instytutu Dziedzictwa,
     - Dariusz Chmielewski - pomorski wojewódzki konserwator zabytków,
     - dr Jerzy Domino - historyk sztuki, pracownik elbląskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie,
     - Marek Opitz - prezes Stowarzyszenia Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego Klub Nowodworski, pomysłodawca i realizator wielu przedsięwzięć na rzecz regionu, właściciel domu podcieniowego w Żelichowie / Cyganku.
     Początek o godz. 11. W pierwszej części spotkania, która potrwa do godz. 15.20 głos zabiorą eksperci, właściciele domów podcieniowych oraz wszyscy, którzy będą chcieli powiedzieć co - w ich opinii – należy obecnie i w przyszłości zrobić, aby ratować zabytki Żuław. Dyskusję poprowadzi red. Marta Hajkowicz. Zostanie również pokazany jeden z filmów zrealizowanych w czasie projektu.
     Wnioski i propozycje, które pojawią się w czasie debaty, zostaną spisane i przesłane w formie elektronicznej partnerom projektu, jego uczestnikom, samorządom lokalnym i wojewódzkim, a także - wraz ze zrealizowanymi w czasie projektu filmami i publikacją - przekazane muzeom, ośrodkom kultury, szkołom i bibliotekom z województw: warmińsko-mazurskiego i pomorskiego oraz kraju, jak również przekazane mediom.
     Na godz. 15.45 organizatorzy zaplanowali przekazanie właścicielom domów podcieniowych i partnerom projektu filmowych dokumentacji domów, które powstały w ostatnich miesiącach.
     O godz. 16 rozpocznie się otwarte dla wszystkich zainteresowanych godzinne spotkanie z Jerzym Domino i Markiem Opitzem oraz prezentacja publikacji „W cieniu domów. Opowieści o żuławskich domach podcieniowych”, wydanej w ramach projektu „S.O.S. dla żuławskich domów podcieniowych”.
     Zgłoszenia udziału w spotkaniu przyjmuje i informacji udziela koordynatorka projektu Agnieszka Jarzębska - tel. 55 611 20 84, 667 636 212, email: agnieszka.jarzebska@swiatowid.elblag.pl.
     
     Domy podcieniowe to jeden z najważniejszych i najcenniejszych, a zarazem najbardziej zagrożonych, elementów unikatowego krajobrazu wsi Żuław Wiślanych. Zachowało się ich kilkadziesiąt. Pochodzą głównie z XVIII i XIX wieku, najstarsze - z początku XVII wieku. Nie wszystkie zostały wpisane do rejestru zabytków. Z roku na rok ich ubywa, popadają w ruinę, są przebudowywane, rozbierane. W ostatnich latach niektóre domy udaje się remontować, m.in. dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
     
Sylwia Warzechowska, rzecznik CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem