Czwartek 13-12-2018, imieniny Łucji, Otylii
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Janusz Hankowski w ramach Misia

Elbląg, Janusz Hankowski w ramach Misia Wernisaż wystawy (fot. Paweł Serocki).

Galeria Miś Art zaprasza na wystawę prac Janusza Hankowskiego zatytułowaną „Janusz Hankowski w ramach Misia. Miniatury i trochę większe”. Galeria Miś Art mieści się przy ul. Fabrycznej 22.

Janusz Hankowski to jeden z najwybitniejszych artystów w powojennej historii Elbląga. Urodzony w 1933 r. w Ostrowi Mazowieckiej, studiował etnografię na UW w latach 1950-55, następnie w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku na Wydziale Malarstwa. Dyplom uzyskał w 1963 r. Zajmuje się malarstwem, tkaniną artystyczną i grafiką. Związany z Elblągiem od końca lat 50. Był uczestnikiem wielu środowiskowych, okręgowych, krajowych i międzynarodowych wystaw. Jest współzałożycielem i twórcą nazwy Galerii EL. Współzałożyciel i członek Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego. Inicjator i współtwórca cyklu pięciu Biennale Form Przestrzennych w Elblągu. Artysta jest wieloletnim przewodniczącym Rady Programowej przy Centrum Sztuki Galerii EL.
     Prezentował swoje prace na kilkunastu wystawach indywidualnych w kraju i poza granicami, kilkudziesięciu zbiorowych, środowiskowych, ogólnopolskich i międzynarodowych (Niemcy, Czechy, Rosja). Wielokrotnie nagradzany: Nagroda na Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego Szczecin 1966, wyróżnienie na wystawie BOSIO III w Monte Carlo 1961, nagrody w Salonach Elbląskich, nagroda na wystawie poplenerowej Celuloza 77, nagroda na wystawie poplenerowej Frombork 78. Prace Janusza Hankowskiego znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Gdańsku, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Okręgowym w Toruniu, Muzeum w Elblągu, Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki, zbiorach prywatnych w kraju i zagranicą.
     Za wkład twórczy i osiągnięcia w propagowaniu kultury i sztuki na rzecz miasta Elbląga został kilkakrotnie uhonorowany nagrodami przyznawanymi z okazji Dnia Działacza Kultury. Od 1977 r. jest Zasłużonym Działaczem Kultury. Wśród odznaczeń posiada również Srebrny (1970) i Złoty Krzyż Zasługi (1975) oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2003).
     „Rzeźbi, maluje, uprawia grafikę. Nad wszystkim jednak dominuje tu ton jakiegoś niepokoju oraz fascynacja dawnym cerkiewnym malarstwem. Fascynacja ta stanowi punkt wyjścia do dla rozlicznych malarskich i rysunkowych dywagacji, posiadających zagęszczony i niepowtarzalny klimat czegoś, co istnieje zaledwie tylko na na granicy realności, przeradzającej się w fantazję” - pisał o twórczości Hankowskiego Ignacy Witz.
     Z autorem wystawy Januszem Hankowskim rozmawiała Marta Hajkowicz:
oprac. na podst. galeriael.pl - wg
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

RTV + SZAFA
Kuchnia, a aneks kuchenny
Kuchnia klasyczna
Kuchnia nowoczesna II