Czwartek 18-04-2019, imieniny Apoloniusza, Bogusława
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

„Jazz dla dzieci” w niedzielę

 
Elbląg, „Jazz dla dzieci” w niedzielę
fot. nadesłana

W niedzielę 21 lipca o godz. 13 w Galerii El Małgosia Szmuda-Sycz wraz z towarzyszącymi jej muzykami zaprosi zarówno dzieci jak i ich rodziców do wspólnej zabawy, do wspólnej podróży przez jazzowe dźwięki, bo jazz to muzyka wolności i nieograniczonej fantazji, której dzieciom nie brakuje.

Przed rokiem zaprosiliśmy dzieci na kolejny koncert z cyklu „Jazz dla dzieci” i jak przed rokiem jest to jedna z imprez towarzyszących festiwalowi „Jazzbląg 2013”.
„Jazz dla dzieci” to projekt muzyczny dla najmłodszych i tych trochę starszych; to zarówno utwory autorskie jak i znane, oryginalnie zaaranżowane "przeboje" muzyki dziecięcej, które zachęcają do wspólnej zabawy. Aktorska interpretacja tekstów, rekwizyty, elementy scenografii, światła nadają programowi charakter spektaklu teatralnego, w którym dzieci aktywnie uczestniczą.
     Co proponują muzycy? Przede wszystkim show, który nie tylko rozbawi dzieci, ale i zainteresuje dorosłych, przyjaźń z nieco ambitniejsza formą muzyczną. Chcą też obalić mit, że jazz musi być trudny i niezrozumiały. Chcą pokazać, że jest ciekawy.
     Do wspólnej jazzowej zabawy zaprasza przede wszystkim Małgosia Szmuda-Sycz - wokalistka śpiewająca ciepłym altem, absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku (specjalność wokal jazzowy). Laureatka wielu konkursów, w tym telewizyjnej „Szansy na sukces”. W czerwcu 2007 podczas XII Big Band Festiwalu w Nowym Tomyślu jury pod przewodnictwem Jana Ptaszyna Wróblewskiego przyznało jej nagrodę dla najlepszej wokalistki. Pojawia się również na deskach gdańskiego Teatru Wybrzeże.
     Wokalistce towarzyszyć będą znakomici muzycy:
     Michał Ciesielski – saksofony
     Absolwent SM I i II st. w Gdańsku w klasie saksofonu klasycznego mgr Adama Wendta. W 2011 r. ukończył z wyróżnieniem studia l stopnia na Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie saksofonu jazzowego mgr Macieja Sikały. W latach 2011-12 studiował w Codarts University for the Arts w Rotterdamie. Inspiruje się różnymi stylami muzycznymi od muzyki klasycznej poprzez rock i reggae, aż po muzykę elektroniczną i d’n'b. W swojej grze zwraca szczególną uwagę na aspekty brzmieniowe, łącząc je z silną melodią, rytmiką oraz możliwie szczerą ekspresją.
     Hubert Świątek – instrumenty klawiszowe
     Kompozytor, pianista, aranżer, absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku. Współpracował m.in. z Krystyną Prońko czy Markiem Piekarczykiem. W 2010 roku dołączył do grupy teatralnej „W Gorącej Wodzie Kompani”, z którą odbył dziesiątki  spektakli w całym kraju. Wiosną 2012 roku stworzył kilkanaście nowych aranżacji do utworów Krzysztofa Klenczona. Na co dzień jest także nauczycielem, instruktorem w licznych kursach w zakresie nauki gry na pianinie, nauki improwizacji, harmonii, aranżacji.
     Marcin Bożek - gitara basowa
     Jest absolwentem Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach (dyplom w klasie gitary basowej). Od 2005 gra na gitarze basowej w orkiestrze Teatru Muzycznego w Gdyni. Brał udział w festiwalach jazzowych. Laureat wielu konkursów i festiwali.
     Grzegorz Sycz – perkusja
     Urodził się w Krakowie. Grę na perkusji rozpoczął w wieku lat 4. Absolwent Folkwang Hochschule Essen BRD. Muzyk, kompozytor, pedagog, aranżer. Współpracował m.in. z muzykami takimi jak: Ian Gillan (Deep Purple), Angus Tomas Bangus, Franz Hauzinger, Hans-Peter Salentin, Gilda Razzani, John Goodman, Leszek Możdżer, Zbigniew Namysłowski, Janusz Muniak, Leszek Żądło, Jarosław Śmietana, Paweł i Krzysztof Ścierańscy oraz z grupą SBB: Józefem Skrzekiem, Apostolisem Anthimosem.
     Sławomir Rodrigez Porębski - bębny, egzotyczne instrumenty perkusyjne
     Od 20 lat aktywnie działający na scenie muzycznej. Członek i założyciel szeregu zespołów (m.in. Leszcze, No Limits); instruktor muzyczny, autor tekstów, twórca muzyki teatralnej i filmowej, reżyser spektakli dla dzieci, współpracujący ze znanymi choreografami i aktorami.
     To jednak nie wszystkie atrakcje jakie tego niedzielnego popołudnia będą czekały na dzieci. O godz. 11 rozpoczną się warsztaty dla dzieci pn. „Instrument wizualno-dźwiękowy”, które poprowadzi Arek Pasożyt. Warsztaty na styku dźwięku i sztuki wizualnej, które pozwolą dzieciom na skonstruowanie obiektu artystycznego o wartościach muzycznych. Rezonans, ton, gama zostaną płynnie poprzeplatane z formą, obrazem, fakturą i napięciem powierzchni. Instrumenty wytworzymy z różnorakich przedmiotów zdegradowanych do złomu, rupiecia czy po prostu, niepotrzebnego przedmiotu do wyrzucenia. Każdy może przynieś ze sobą nie potrzebne przedmioty, z których później stworzy wyjątkowe instrumenty.
     
     Zapraszamy też do konkursu wspomnień. W połowie lat 80. aktywnie działała w Elblągu Mała Akademia Jazzu. Dziś jej absolwenci, to już dorośli ludzie, ale… może ktoś zachował dyplom ukończenia MAJ, zdjęcia z tamtych lat, autografy a może tylko wspomnienia i zechce się nimi z nami podzielić. Wszystkie materialne dowody, spisane w formie elektronicznej wspomnienia prosimy przynieść do Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego (ul. Wodna 1A) bądź przesłać mialowo: etkelblag@interia.pl do 24 lipca – czekają ciekawe upominki.
Joanna Kujawska, Departament Kultury UM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapeta lateksowa 290x260 cm - Sowy
Fototapety do salonu
Fototapety z jachtami
Fototapeta lateksowa 300x260 cm - Pomost