UWAGA!

Jazzbląg – nowa marka

 Elbląg, Na produkt Jazzbląg pracuje wielu ludzi i instytucji. Wszak ma to być produkt markowy
Na produkt Jazzbląg pracuje wielu ludzi i instytucji. Wszak ma to być produkt markowy (fot. AD)

Elbląg szuka sztandarowego produktu kulturalnego, który będzie rozpoznawalny w kraju. Być może będzie nim Jazzbląg, festiwal nowej jakości popartej wieloletnią tradycją i doświadczeniem. W lipcu w Galerii EL zagrają gwiazdy światowego formatu, a w ich blasku grzać się będą elbląscy muzycy jazzowi. Będą także inne atrakcje.

Historia jazzu w Galerii EL sięga 50 lat wstecz, kiedy to powstał EL-Klub Jazzu Tradycyjnego, działający prężnie do lat 70. Do tradycji grania jazzu w Galerii EL powrócono ponownie z wielkim rozmachem w roku 2004 r., powołując do życia festiwal Summer of Jazz & Blues, który przez 8 lat zgromadził wierną widownię i stał się marką, rozpoznawaną wśród publiczności i muzyków. Na scenie w murach podominikańskiego kościoła gościły najznamienitsze nazwiska jazzu i bluesa: Aga Zaryan, Urszula Dudziak, Mira Kubasińska, Jan Ptaszyn Wróblewski, Sławek Wierzcholski, Adam Pierończyk, Włodzimierz Nahorny, Lora Szafran, Bogdan Hołownia, Zbigniew Namysłowski, Karen Edwards, Patsy Gamble, Leszek Możdżer, Marcin Wasilewski czy Anna Serafińska.
       - Formuła tych działań chyba już się wyczerpała, publiczności nie przybywa, trzeba postawić na coś bardziej spektakularnego - mówi Leszek Sarnowski, dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Miejskiego w Elblągu. - Idziemy więc szerokim frontem wspólnie z Galerią EL, Laboratorium Sztuki, Elbląskim Towarzystwem Kulturalnym. Tak powstał pomysł pod nazwą Jazzbląg. Nazwą, którą wymyślił elbląski muzyk Szymon Zuehlke.
       - To coś dźwięcznego, może i kontrowersyjnego - tak nazwę tłumaczy dyrektor Sarnowski - ale chcieliśmy, by budził różne skojarzenia. By festiwal był głośny, ale pełen pozytywnych wrażeń. To nowa jakość jazzu i nowa energia w Elblągu. Połączenie tradycji jazzowych, które mamy z nową formułą.
       Jazzbląg to święto jazzu w niezwykłym miejscu - świątyni sztuki, jaką jest Galeria EL, mieszcząca się w najstarszym, XIII-wiecznym kościele dawnych Prus. To tu gościć będą od 19 do 21 lipca muzycy z najwyższej półki. Festiwal podzielony został na trzy części. Pierwszego dnia zaprezentują się twórcy z Elbląga i okolic.
       - Zagra Omnivore, młody, bardzo obiecujący skład muzyków z Elbląga, Dzierzgonia. Zagra także nasz produkt specjalny, czyli Special Jazz Sextet oraz Fumanek, prezentujący jazz oraz pogranicza - zapowiada Leszek Sarnowski.  - Drugi dzień to Henryk Miśkiewicz i Adam Pierończyk. Trzeci dzień to mocne uderzenie, mocny akcent jakościowy, choć jakość stylistyczna różna: Kuba Badach i Elbląska Orkiestra Kameralna oraz Tomasz Stańko -ekstraklasa światowa.
       Każdy festiwalowy dzień będzie kończył się jam session w Krużganku Galerii EL. Grać będą muzycy elbląscy, ale być może do wspólnego muzykowania uda się zaprosić znakomitych gości.
       Jazzbląg to nie tylko koncerty. 18 lipca w Krużganku Galerii otwarta zostanie wystawa fotograficzna „EL Jazz”, która zgromadzi historyczną dokumentację tego, co w Elblągu jazzowo się wydarzyło.
       Imprezą towarzyszącą festiwalowi będzie „Jazz dla dzieci” (22 lipca, Stary Rynek/Brama Targowa) w wykonaniu Gosi Szmudy z zespołem.
       - To bardziej spektakl, zabawa muzyczna niż koncert - wyjaśnia Teresa Wojcinowicz, prezes Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego. - Chcemy wrócić, choć jednorazowo, do tradycji Małej Akademii Jazzu z lat 80., która ma służyć popularyzacji jazzu wśród najmłodszych..
       Promocji Jazzbląga ma służyć także koncertowanie formacji Jazz Band Fila. Muzycy zagrają m.in. w Centrum Handlowym Ogrody (7 lipca).
       - Tam spotykają się elblążanie, tam jest dużo ludzi, będzie więc okazja do promocji festiwalu. To świadomy zabieg - mówi Joanna Buzderewicz z Departamentu Kultury UM w Elblągu.
       W Jazzblągu pokładane są duże nadzieje.
       - To budowanie tożsamości miasta poprzez powrót do tradycji oraz pokazywanie naszych artystów w blasku gwiazd - mówi Leszek Sarnowski.
       Bilety w cenie 30 zł (19 – 20 lipca); 50 zł (21 lipca) będą od najbliższego piątku (29 czerwca) do nabycia w Galerii EL. Na jam session, wernisaż wystawy “EL Jazz”, “Jazz dla dzieci” wstęp wolny.
      
       Program festiwalu
       19 lipca (czwartek)
       • Omnivore
       • Special Jazz Sextet
       • Fumanek
       • Jam session (Krużganek Galeria EL)
      
       20 lipca (piątek)
       • Janusz Strobel & Henryk Miśkiewicz “Tête-Â-Tête”
       • Contemporary Noise Sextet
       • Adam Pierończyk Quintet "Komeda - The Innocent Sorcerer"
       • Jam session (Krużganek Galeria EL)
      
       21 lipca (sobota)
       • Kuba Badach i Elbląska Orkiestra Kameralna “Tribute to Zaucha"
       • Tomasz Stańko Quartet
       • Jam session (Krużganek Galeria EL)
      
       Imprezy towarzyszące:
       • 7 lipca (sobota) godz. 12 - 14 Koncert Jazz Band Fila (C.H. Ogrody)
       • 15 lipca (niedziela) koncert Jazz Band Fila
       godz. 12 Krynica Morska (przy molo)
       godz. 15 Stegna (wejście główne na plażę)
       • 18 lipca (środa) godz. 18 Wernisaż wystawy "EL Jazz"(Krużganek Galeria EL)
       • 22 lipca (niedziela) godz. 15 Jazz dla dzieci”- Gosia Szmuda z zespołem (Stary Rynek/Brama Targowa)
      
       Organizatorzy: Prezydent Miasta Elbląga, Centrum Sztuki Galeria EL
       Współorganizatorzy: Stowarzyszenie Laboratorium Sztuki, Elbląskie Towarzystwo Kulturalne
       Współpraca: Kreatywni.tv, Elbląski Oddział Abstrakcyjny, Centrum Handlowe Ogrody
       Sponsorzy: Polskie Parki Wiatrowe, EPEC Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, Grupa Żywiec S.A. Browar w Elblągu, LOTTO, Okręgowe Przedsiębiorstwo Geodezyjno-Kartograficzne OPEGIEKA Sp. z o.o., ALSTOM Power Sp. z.oo, Wójcik Meble, Szkoła Języków Obcych REGENT, Kania Meble, Kwiaciarnia Zielony Gaj.
       Wśród patronów medialnych jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl.
      
       Więcej informacji znajdziecie na stronie Galerii El lub na facebook'u.  
      
       Zadanie "Koncert Kuby Badacha - Tribute to Zaucha" zostało zrealizowane przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
      
A

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Super. Na pewno przyjdę:)
  • Mogę się mylić, ale to mi bardzo przypomina nazwę mJAZZga. Przypadkiem łudząco podobne? A moze plagiat? To tylko moje zdanie, ale wydaje mi się, że kreatywnością się nie popisali. Od Jarka D. osobiście wymagałbym nieco więcej.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    wiecej odwagi(2012-06-28)
  • jaZZowe Noce i jaZZ Nad Odrą oraz w ogóle - jaZZ, to wszystko plagiaty. o wszystkich JaZZ Sextetetach nie wspominając. .. .czasami jak czytam komentarze, nie wiem, szczęka niżej opada, czy ręce. Serio. Świetna impreza się szykuje, to nie, trzeba się do czegoś przyebać, to tak cholernie polskie. Kiedy pozbędziemy się tego gówna z tych naszych polskich łbów?
  • Stańko, Badach!!!!!-100% kreatywności!Brawo!
  • hm, dżezu ci u nas dostatek, zwłaszcza w okolicy, innowacyjne to to zbyt nie jest, do znudzenia marzę, że ktoś wpadnie na genialny pomysł wykorzystania elbląskich form przestrzennych, tego w okolicy, nawet dalszej, nie ma, i wtedy może będzie "Elbląg w formie". .. Pozdrawiam i życzę dobrej zabawy
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Arkadiusz Jachimowicz(2012-06-28)
  • Od czegoś trzeba zacząć a to dobry początek, imprez o tym charakterze może być dużo ale liczy sie, o której się dobrze mówi i zainteresowanie. Tego życzę organizatorom, 6 za Kubę B.
  • W końcu Kuba i Stańko! No. Panie Arku - tych wykonawców jeszcze nie było. Poza tym to zmiana marki Lata Jazzowo-Bluesowego i propozycja dla bardziej wymagajacych. Inni mają np. Dni Elbląga.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Glutco(2012-06-28)
  • urzad "wymyslil" a robocopy z galerii 60 godzin bez przerwy w pracy; )
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    w miescie jest ktos nowy(2012-06-28)
  • i bardzo dobrze zarabiaja jak chinczycy to nie zasuwaja jak oni
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    qqqqqqqq(2012-06-28)
  • Zapowiada się jedno z ciekawszych wydarzeń muzycznych w Elblągu. Super, na pewno tego nie przegapię.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    elbląski(2012-06-28)
  • trochę więcej innowacyjności. Idziecie na łatwiznę z ty jazzem.
  • Jej, jacy koneserzy muzyczni w tym Elblągu! Jazz - źle, trochę z innej beczki np. Jacaszek - nuda, zupełnie inna muzyka w Galerii EL - nazbyt ekscentryczne i wydziwione, koncerty z mjazzdze wielokrotnie świecą pustkami mimo, że w innych miastach sale pękają w szwach (np. Paula i Karol). Czego Wy w ogóle chcecie? Beaty Kozidrak? Ich Troje? Zaraz powiecie, że kicha. .. Co za ludzie. ..
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Filifiona(2012-06-28)
Reklama