Środa 12-12-2018, imieniny Joanny, Aleksandra
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Rek

Jerzy Fober. Rzeźba

Elbląg, Jerzy Fober. Rzeźba plakat nadesłany

Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza na wernisaż wystawy rzeźby Jerzego Fobera, który odbędzie się 10 grudnia o godz. 18. Na wernisaż wstęp wolny.

Jerzy Fober urodził się w 1959 roku w Warszawie. W latach 1974-79 uczył się w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem. W latach 1979-84 studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w pracowni prof. Stanisława Kulona, gdzie w 1984 roku otrzymał wyróżnienie za pracę dyplomową „Złożenie do grobu”. W 1982 roku, jeszcze na studiach, wspólnie z Andrzejem Szarkiem i Czesławem Podleśnym założył grupę artystyczną „...kim jesteś”. W wystawach grupy uczestniczył do 1990 roku. Od 1986 roku zajmuje się dydaktyką artystyczną. Obecnie kieruje Zakładem Rzeźby Instytutu Sztuki w Cieszynie na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W latach 1996-2011 prowadził pracownię rzeźby na kierunku Malarstwa i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Od 2011 roku pracuje także na Akademii Sztuki w Banskej Bystricy (Słowacja). Wielokrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki (obecnie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego) w latach: 1985, 1987, 1991, 1999 i 2004 r. Jego rzeźby znajdują się w zbiorach: Muzeum Narodowe w Krakowie, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Muzeum Okręgowe w Bielsku-Białej, Muzeum Współczesnej Polskiej Sztuki Sakralnej w Kielcach, Kolekcja Sztuki Współczesnej miasta Lucerna (Szwajcaria), Katolicki Uniwersytet Lubelski w Lublinie, Kolekcja Fundacji „Pogranicze” w Sejnach, a także w kolekcjach prywatnych w Polsce, Kanadzie, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Włoszech.
     Realizacje plenerowe:
     Braunau am Inn (Austria) Kościół św. Stefana „Pieta XXI w” 1998 (drewno)
     Kotzting (Niemcy) Park Miejski „Bawarski pejzaż” 1999 (drewno)
     Pramet-Feitzting (Austria) „Relax” 2004 (drewno)
     Plesna (Czechy) „Przebudzenie” 2005 (drewno)
     Strzegom „Ty jesteś skała” 2010 (kamień - bazalt, granit)
     Strzegom „Anioł upadły” 2012 (kamień - bazalt, granit)
     Strzegom „Uniesienie” 2014 (kamień – granit)
     
     Przyjęło się twórczość Jerzego Fobera rozpatrywać w rozpięciu między dwoma płaszczyznami odniesień: jego związków z zakopiańską szkołą Kenera i całą polską tradycją rzeźbienia w drewnie oraz w kontekście podejmowanej przez niego tematyki bliskiej ikonografii chrześcijańskiej. Odwołania te są bez wątpienia oczywistością i warto tym tropem podążać w analizie rzeźb Fobera, mając jednakże przekonanie o samodzielnej drodze artysty w poszukiwaniu oryginalnego sposobu wyrazu. W rzeźbie Jerzego Fobera rozstrzygnięcia interpretacyjne zawsze pozostawione są widzowi, który od lektury klasycznego tematu dociera do momentu w którym niedokończenia, niedopowiedzenia, które umożliwia materiał, powoduje pewną interpretacyjną konsternację, zmuszając widza do ponownego pytania o status rzeźby. Bez wątpienia prace Fobera są metaforą i wprowadzeniem w tematykę uniwersalną, zdolną kreować refleksję dotykając każdego człowieka.
„W rzeźbie „Wskrzeszenie Łazarza" - nie była dla mnie istotna historia sprzed dwóch tysięcy lat i jej ilustrowanie, ale zagadnienie śmierci i wyzwolenie się z niej. Przejście na drugą stronę, a później powrót stamtąd i życie z tą świadomością. Takie coś nie jest w stanie żadnemu z nas się przydarzyć, bo nikt nie był po drugiej stronie. To jest problem dla mnie uniwersalny, współczesny, nurtujący każdego człowieka"
     
     Wystawa będzie czynna do 15 stycznia 2016 r.
     Informacje: Beata Branicka, CS Galeria EL, tel 55 625 67 80, beata.b@galeria-el.pl
Beata Branicka, Centrum Sztuki Galeria EL
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kalendarz Książkowy z Grawerem
Kalendarz Książkowy z Grawerem
Pieczątki Firmowe
Żarówki LED