Czwartek 24-01-2019, imieniny Franciszka, Felicji
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Jestem, kim być możesz

W ramach Ogólnopolskich Spotkań Artystycznych Osób Niepełnosprawnych Światowid zaprasza na wystawę "Byłam kim jesteś - Jestem kim być możesz". Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek, 14 listopada, ok. godz. 17.40 w holu centrum kultury Światowid.

Wystawa obejmuje czarno - białe fotogramy, które obrazują zetknięcie się dwóch światów - kobiety sprawnej i niepełnosprawnej. Autorem zdjęć jest toruński fotograf Jacek Szczurek. Przed obiektywem stanęły pomysłodawczynie projektu Kasia Śmigielska i Syla Nowakowska. Motywem przewodnim obrazów jest skóra czy nieco szerzej - ciało kobiety.
     Kasia Śmigielska jest niepełnosprawna od 1996 roku, kiedy to w pożarze domu straciła dwójkę dzieci i męża. Przeżyła razem z 3-letnią wówczas córką Karoliną.
     Okres leczenia i rehabilitacji powypadkowej oraz proces powrotu do "normalnego" życia trwał kilka lat. Podczas wypadku Kasia doznała poważnych oparzeń 80 proc. powierzchni ciała (w tym III stopnia). Jej córka Karolina uległa oparzeniom w równie dużym stopniu (75 proc. ciała) zaś skutkiem zdarzenia jest również 90-procentowa utrata słuchu.
     Syla Nowakowska jest koordynatorem projektu "Byłam kim jesteś – Jestem, kim być możesz", którego celem jest utworzenie miejsca faktycznej integracji osób niepełno- i pełnosprawnych (scena artystyczna, warsztaty twórcze, kawiarnia). Jest pełnosprawna.
     Jak mówią autorzy, pomysł wystawy zrodził się z doświadczenia walki o powrót do funkcjonowania w codzienności, którą stoczyła Kasia. Spotkanie i przyjaźń dwóch kobiet, różniących się ciałem i duchem stało się impulsem do powielenia pomysłu w formę czarno-białych fotografii. Idea przełamywania barier utrudniających osobom niepełnosprawnym uczestnictwa w życiu społecznym nie jest nowa.
     Projekt "Byłam kim jesteś - Jestem kim być możesz" ma zwrócić uwagę na ten aspekt integracji, który wymaga przełamania barier mentalnych, psychologicznych, uwarunkowań kulturowych. Zdecydowana większość prac to fotografia studyjna. Zazwyczaj zdjęcia są wpisane w instalację przestrzenną, w której dominantą jest folia oraz różnobarwne oświetlenie, nadające opowiadanej historii niepowtarzalny nastrój. Fotografie nie są opatrzone tytułami. Wystawę będzie można oglądać do 28 listopada.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kalendarz Książkowy A5 Firmowy
Żarówki LED
Kalendarz Książkowy z Grawerem
Kalendarz Książkowy z Grawerem