Poniedziałek 22-04-2019, imieniny Łukasza, Leona
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Kadyński plener zakończony

 
Elbląg, Kadyński plener zakończony
fot. Magdalena Czarnocka - Kaptur, Edyta Jasiukiewicz

Plaża - coraz piękniejsza, pogoda - zmienna, klimat - wakacyjny, a humory - wyśmienite. Tak było podczas pleneru artystycznego w Kadynach. Organizatorzy: Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” i Stowarzyszenie „Jantar” przygotowali mnóstwo atrakcji nie tylko dla uczestników, ale również wszystkich, który w wakacje poszukują artystycznych doznań.

Plener trwał pięć dni, wzięła w nim udział młodzież i nauczyciele. Wszyscy tworzyli pod okiem wykwalifikowanej kadry instruktorskiej: profesora Wojciecha Sęczawy z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, profesora Marka Szczęsnego z Uniwersytetu Warmińsko–Mazurskiego w Olsztynie oraz Ewy Bednarskiej-Siwilewicz, artysty-plastyka, instruktora w CSE „Światowid”.
     Plenerowe prace powstawały przede wszystkim na kadyńskiej plaży, w namiocie rozstawionym specjalnie dla uczestników. To była baza, z której artyści wyruszali na poszukiwanie obiektów, inspirujących prace malarskie, z gliny czy batiki. Celem pleneru było nawiązanie do ceramicznych tradycji regionu, bo przecież Kadyny słynęły z majoliki, dlatego tworzone były również formy ceramiczne służące rozrywce: gwizdki, ptaszki i inne elementy ozdobne. Efekty ich działań można było podglądać podczas trwania pleneru, ale całość prac została zaprezentowana w piątek po południu.
     - Powstało ponad 30 obrazów akrylowych, dużo rzeźb ceramicznych, dużo prac tworzonych na kole garncarskim, a także linoryty, szkice i rysunki piórkiem oraz obrazy malowane woskiem na płótnie, czyli batiki – mówi Ewa Bednarska-Siwilewicz. – Uczestników do twórczości pobudzała przede wszystkim architektura, najczęściej była to kadyńska cegielnia oraz pejzaże: zachodzące słońce, zmieniające się okoliczności przyrody wszystko to sprawiało, że te same obiekty można było twórczo wykorzystać po raz kolejny.
     W tym czasie, gdy uczestnicy zmagali się ze sztuką w otoczeniu kadyńskiego krajobrazu i architektury, wszyscy wielbiciele artystycznej aktywności mogli spożytkować swój wolny czas i talent na wyszywaniu ludowych przysłów czy ozdabianiu tradycyjnych kafli, a ci którzy sztukę lubię oglądać, albo o niej słuchać mogli wziąć udział w wernisażu wystawy i posłuchać wykładu prof. Marka Szczęsnego.
     Wśród ludowych mądrości znalazły się i takie, które także dziś znalazłyby zastosowanie: Kiedy zgoda to w sercu pogoda czy Dobra żona perła droga, dana od samego Boga. Z kolei kafle, które powstawały podczas warsztatów, nawiązują zarówno do wzorów ludowych, miejsc-symboli Kadyn, a także do przyrody. Świetlica Kadyna po raz kolejny okazała się niezwykle gościnnym miejscem. Podczas wernisażu, na którym zostały zaprezentowane prace uczestników sekcji, działających w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” przedstawiciele miejscowych władz zapowiedzieli rozbudowę Świetlicy.
     Prace wykonane podczas pleneru będzie można zobaczyć również w Elblągu. Wystawa poplenerowa odbędzie się pod koniec sierpnia w CSE „Światowid”.
     Galeria zdjęć tutaj.
     
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Warmińsko- Mazurskiego.
Edyta Jasiukiewicz, rzecznik CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia nowoczesna II
RTV + SZAFA
Kuchnia inna niż inne
Kuchnia klasyczna