UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Kapalin - hełm z czasów krucjat (Historia jednego przedmiotu cz. 117)

 
Elbląg, Kapalin - hełm z czasów krucjat  (Historia jednego przedmiotu cz. 117)
(fot. MAH)

Wspólnie z Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu prowadzimy cykl pn. "Historia jednego przedmiotu", w którym prezentujemy ciekawe eksponaty i ich historię. Przedmioty codziennego użytku odnalezione przez badaczy na ziemi (a czasem i w ziemi) elbląskiej przybliżą nam jej dawnych mieszkańców. Dziś będzie o średniowiecznym hełmie.

W zbiorach muzealnych znajduje się ciekawy egzemplarz kapalinu – popularnego średniowiecznego hełmu - który został przekazany przez Obywatelski Komitet Wykonawczy Roku Jubileuszowego w roku 1954. Jego konstrukcja jest jednakże zastanawiająco nieprzemyślana. Cios wymierzony z góry w jego właściciela ześlizgiwał się po dzwonie i z całą siłą uderzał w rondo. Otwory na fasunek wybite zostały w rondzie, a nie przy krawędzi dzwonu jak w większości egzemplarzy, brakuje także otworów do mocowania paska podbródkowego. Podejrzewamy więc, że może on być jedynie XIX-wieczną repliką hełmu wykonaną na potrzeby wystawy w przedwojennym muzeum. Jednak warto zauważyć, że kunszt wykonania hełmu z jednego kawałka blachy świadczy o wysokich zdolnościach kowala. Hełm jest starannie obrobiony i widać na nim ślady po młocie kowalskim, co jest cechą znalezisk archeologicznych takich hełmów.
       Kapaliny były jednymi z najbardziej popularnych hełmów w okresie średniowiecza. Używane były chętnie przez piechurów, rycerstwo, przedstawicieli rodów królewskich, a nawet cesarzy. Miały kształt kapelusza i znane były już od starożytności. Etruskowie (zamieszkujący północną Italię) w VII wieku p.n.e. używali kapalinów wykonanych z brązu. Niektórzy badacze uważają, że na ich hełmach wzorowali się w średniowieczu np. Longobardowie.
       Najstarsze średniowieczne kapaliny pojawiają się pod koniec XII wieku. Były podstawowym elementem uzbrojenia ochronnego milicji miejskich. W dawnych inwentarzach arsenałów miejskich spotyka się informacje o kolorowych malowaniach hełmów. Hełmy te miały być malowane w kolorach heraldycznych miasta.
       Kapaliny posiadały lepszą wentylację, niż hełmy garnczkowe. W trakcie szóstej krucjaty, Jean Joinville, autor biografii Ludwika Świętego, miał użyczyć królowi swojego kapalinu, aby mógł zaczerpnąć świeżego powietrza. Hełm ten w czasie krucjat stał się symbolem dobrej jakości uzbrojenia, mimo dość niskiej ceny.
       Większość kapalinów zachowanych w zbiorach europejskich pochodzi z XIX wiecznych zakupów aukcyjnych. Muzealne nakrycie głowy wyróżnia cebulasty kształt zakończony sterczyną. Taka forma hełmu stała się popularna w Europie w drugiej połowie XV wieku. Można zobaczyć go na muzealnej wystawie Elbląg Reconditus.
      

      
       Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl sprawuje patronat medialny nad Muzeum Archeologiczno-Historycznym
Paweł Wlizło, asystent ds. numizmatyki i historii dawnej MAH
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem (od najstarszych opinii)
Reklama