Piątek 18-01-2019, imieniny Małgorzaty, Piotra
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Kapliczki w „świetle skanerów”

 
Elbląg, Kapliczki w „świetle skanerów” fot. nadesłana
Rek

Zespołowi Regionalnej Pracowni Digitalizacji nie straszne są tropikalne upały. Korzystając z dobrych warunków do skanowania w terenie systematycznie wyruszają na poszukiwania kolejnych warmińskich kapliczek.

- Owoce naszych poszukiwań w postaci modeli 3D, zdjęć i opisów, tych charakterystycznych dla Warmii obiektów małej architektury, systematycznie udostępniane są na naszej stronie internetowej www.cyfrowewm.pl – mówi Paweł Kondraciuk, koordynator Regionalnej Pracowni Digitalizacji działającej przy Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu.
     Kapliczki przydrożne występują w naszym regionie bardzo licznie. Najwięcej powstało ich w okresie 2. poł. XIX w.
     - Wznoszono je głównie z fundacji całych społeczności wiejskich, chociaż wraz ze wzrostem zamożności gospodarzy, pojawiały się także fundacje "prywatne" – wyjaśnia Urszula Jatkowska, starszy referent ds. digitalizacji. - Zawsze jednak stanowiły one wspólną strefę sacrum, namiastkę świątyni, punkt organizacji życia religijnego wspólnoty, który po mimo upływu lat szczęśliwie w wielu przypadkach nadal cieszy się należytym szacunkiem.
     Dla uratowania od zapomnienia tych typowych dla krajobrazu Warmii, obiektów zespół Regionalnej Pracowni Digitalizacji kontynuuje digitalizacje kapliczek.
     - Regionalna Pracownia Digitalizacji, działająca w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu, jako pierwsza w regionie archiwizuje eksponaty w technice 3D. W wirtualnej rzeczywistości można już oglądać ponad sto kapliczek, a także eksponaty z muzeów Warmii i Mazur - mówi Antoni Czyżyk, dyrektor CSE "Światowid".
     Dzięki projektowi „Wirtualne zabytki Warmii i Mazur – rozbudowa serwisu Cyfrowe Warmia i Mazury" możliwa była rozbudowa serwisu www.cyfrowewm.pl oraz zakup sprzętu do digitalizacji 3D obiektów wielkogabarytowych.
     
Sylwia Warzechowska, rzecznik CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • stare kapliczki to urokliwe elementy naszej religii i kultury są urokliwe dla mnie sa inspiracją do pisania o nich wierszy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  (2015-08-12)
 • Pośród pól. Pośród szachownicą pociętych pól wiedzie droga polna piaskowa wijąca się jak rwący strumyk niezwykła kolorowa. A przy niej polne kwiaty rosną wzdłuż czerwone maki i kąkole wokoło złociste łany zbóż i chaty wiejskie tuż za polem. Słyszę jak konik polny gra i dzwonią dźwięcznie cykady i słowik w powietrzu swoje trele łka powoli kończy się dzionek blady. Przy drodze figurka stara stoi w niej Jezus Frasobliwy zamyślony powiędłe kwiaty leżą z boku i stare pobite dwa wazony. Ileż tu łez skropiło ziemię to miejsce przystanku ziemskich tułaczy tutaj składano modły dziękczynne i zwykłe prośby ziemskich graczy. A on tu siedzi sam od wieków patrzy na lud i piękną ziemię ze znakiem krzyża żegnam się z nim odchodzę cicho bo on drzemie. Henryk Siwakowski.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  (2015-08-12)
 • Kapliczki. Stare kapliczki świadkowie naszej historii ileż w nich wiary ludzkiej euforii, nadziei czekanych od samego Boga, ileż modlitw złożonych o pomoc gdy trwoga. Miejsce modlitw przystanku tułaczy z trudzonych i rozstaje polnych dróżek tych nieodgadnionych. I choć czasem opuszczone trochę zaniedbane zawsze jet tu suchy bukiet i z rumianków wianek. A lichtarze stoją puste świeczki wypalone wokół tylko krople wosku jak łzy rozrzucone. Wszędzie tylko polne chwasty chabry i kąkole a nad nimi śpiew skowronka i pszeniczne pole. Henryk Siwakowski
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  (2015-08-12)
 • Na rozstajach. Na rozstajach dróg gdzie drogi wiodą w rożne strony, stoi kapliczka bardzo stara w niej Jezus Frasobliwy zamyślony. A wokół tylko łany zboża i suchy bukiet zakurzony. To maki czerwone prosto z pola przyniosły go matczyne ręce swojemu Panu w dziękczynieniu za hojne plony w zwykłej podzięce. I choć przywiędłe lecz czerwone tak jak jej oczy i jej serce zrywały je z pobliskiej miedzy jej twarde spracowane ręce. I z znakiem krzyża je złożyła i odmówiła Anioł Pański upadła przy tym na kolana w ten dzień upalny w ten dzień pański. Henryk Siwakowski
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  (2015-08-12)
 • Spotkałem Spotkałem człowieka na rozstajach dróg był zagubiony nie wiedział dokąd iść miał buty podarte zniszczone ubranie oczy łzawiące a w ręku bzu kiść. Na poboczu figurka stara sobie stała a w niej Jezus frasobliwy podparty zamyślony upadł na kolana przed nim wędrowiec ze znakiem krzyża składał mu ukłony. Wskaż mi o panie jaką wybrać drogę dokąd mam iść by odnależć życie blask jasny słońca tu mnie doprowadził jestem strudzony wyszedłem o świcie. A skwar na dworze wielki był pot z czoła kapał jak poranna rosa gdzieś polny konik rzęmpolił co sił dzwoniło dojrzałe zborze w kłosach. I słychać było słowa modlitwy i prośby o siłę i wytrwanie strudzone kolana odbiły się w piasku zakurzony bez złożył panu na pożegnanie. Henryk Siwakowski
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  (2015-08-12)
 • Pośród pól. Pośród pól złocistych gdzie maków czerwonych blask tam gdzie zaczynają się piaszczyste bezdroża stoi figurka bardzo stara w niej uśmiechnięta Matka Boża. Zakurzone ma szaty niebieskie i w słoikach uschnięte kwiaty ogarki świec wypalone do reszty a wokół zielska widok przebogaty. I tylko małe miejsce wygniecione od kolan modlących zwykłych piechurów strudzonych drogą czasem tu przechodzących. Wytarty napis na figurce tobie Maryjo w podzięce patrzę jak nikłe te dary a ona trzyma rozłożone ręce. Na dłoni różaniec ktoś powiesił czas zrobił swoje popękały drewniane korale wisiały zbyt długo w śniegu deszczu wietrze i w letnim słonecznym upale. Wokoło cisza cykady tylko grają i czuć woń macierzanek ktoś uplótł na głowę Maryi wonny z rumianków wianek. Złociste łany dojrzałych zbóż kołyszą się dumnie na wietrze czasem przyleci kolorowy motyl i słowik swym śpiewem przecina powietrze. Henryk Siwakowski.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  (2015-08-12)
 • to tylko urywek moich prac o starych kapliczkach ktęre niestety powoli giną z naszego krajobrazu a szkoda
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  (2015-08-12)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata (bez czytnika)
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok Mini
Czytnik kart kryptograficznych Mini
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata Mini