Piątek 22-03-2019, imieniny Katarzyny, Bogusława
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Kapryśne nostalgie

 
Elbląg, Kapryśne nostalgie

Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza na wernisaż wystawy Zbigniewa T. Szmurły "Kapryśne nostalgie", który odbędzie się w czwartek, 25 stycznia o godzinie 18.

Zbigniew T. Szmurło
     dr nauk humanistycznych, absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu (ceramika artystyczna, 1978). Studiował rusycystykę - najpierw na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, w Instytucie Języka Rosyjskiego im. A. Puszkina w Moskwie i na Uniwersytecie Gdańskim. Doktorat uzyskał na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie („Zależności wpływy, oddziaływania kultury i polityki w Armenii", 2010).
     
     Rosjoznawca, armenoznawca, historyk kultury ormiańskiej, tłumacz języka rosyjskiego, publicysta, dziennikarz, badacz naukowy oraz popularyzator kultury, artysta plastyk (członek honorowy Związku Artystów Plastyków Armenii). Wystawiał na wystawach indywidualnych i zbiorowych, w Polsce i poza granicami. Uczestnik ogólnopolskich i międzynarodowych plenerów, m.in. w Armenii, Kazachstanie.
     
     Malarstwo Zbigniewa T. Szmurło jest rozpoznawalne, twórca wielokrotnie pokazywał je również w Elblągu. Zwykliśmy kojarzyć je z feerią barw, śmiałymi zestawianiami kolorystycznymi, jak i tematyką pejzażową. Niekiedy pejzaż jest u Szmurły jedynie pretekstem, czy bardzo ulotną inspiracją, zawsze jednak artysta pragnie odnieść się do lektury rzeczywistości. Jego prace noszą w sobie silny ładunek emocjonalny, trudne do określenia stany ekscytacji, doznań. Są próbą bardziej pierwotnego, czystego odczuwania natury i przestrzeni – i przenoszenia tego doznania na płótno.
     
     Tytuł wystawy Kapryśne nostalgie to odautorska refleksja dotycząca nie tylko towarzyszącym powstawaniu prac emocjom, ale tez sposobom ich produkcji.
„Każda z nich – pisze Z. T. Szmurło - powstaje często na czerni domowego pianina jako tymczasowy element zagubienia i doszukiwania właściwego dla siebie samego samookreślenia. Jest w tych próbach – tym razem na deskach, deseczkach, płytkach - usilne pragnienie poszukiwania tożsamości i otrząśnięcia się z globalnych uzależnień, które stając się ograniczeniami, prowokują i zmuszają do ucieczki... w krajobraz, immanentny pejzaż magicznych ukojeń"
Katarzyna Grzymska, CS Galeria El
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Wyprzedaż rocznika 2017 w salonie Skody HADM
Serwis i oryginalne części Volkswagen
Serwis i oryginalne części Audi
Oryginalne części Peugeot - HADM Gramatowski