UWAGA!

Każdy przedmiot to odrębna historia...

 Elbląg, Każdy przedmiot to odrębna historia...
(fot. AP)

Średniowieczne „dredy” i warkoczyki, obrazy, monety, medale, tajemnicza walizka pozostawiona przez kobietę uciekająca przed frontem w 1945 roku. Te i wiele innych przedmiotów można zobaczyć na wystawie „Dary i zakupy 2005-2009” w Muzeum Archeologiczno-Historycznym. Zobacz fotoreportaż.

– Jest to wystawa cykliczna – odbywa się u nas już po raz trzeci. Ma przede wszystkim podziękować darczyńcom, którzy licznie obdarowują Muzeum. Jednocześnie chcemy pokazać to, co udało się nam zakupić – mówi kustosz Małgorzata Gizińska. – Obecnie jesteśmy na etapie gromadzenia medali związanych z Elblągiem – poświęconych instytucjom lub szkołom.
       Wystawa pokazuje przedmioty, które udało się zgromadzić Muzeum przez ostatnie pięć lat. Oprócz medali, monet czy obrazów znalazły się także zabawki z okresu PRL-u. Ponadto można tu zobaczyć zakupione przez Muzeum wyroby artystyczne, a także przedmioty, które udało się uzyskać podczas prac archeologicznych w Truso i na Starym Mieście.
       Duże zainteresowanie wzbudziła walizka podróżna sprzed 1945 roku. Znaleziono ją w październiku 2009 roku podczas remontowania pomieszczenia gospodarczego, adaptowanego na pracownie artystyczne Zespołu Szkół w Gronowie Górnym. W walizce znajdowały się ciasno ułożone tekstylia przykryte papierową torbą z nadrukiem „Damen und Herren –Bekleidung Oscar Stedefeld Elbing…” oraz kartka papieru ze spisem rzeczy umieszczonych wewnątrz.
       – Ponadto na wystawie znajdują się elementy zastawy stołowej, naczynia, przedmioty codziennego użytku – każdy może znaleźć na tej wystawie coś dla siebie – zapewnia Maria Kasprzycka, dyrektor Muzeum. – Otrzymaliśmy ogromną ilość darów i pragniemy je zaprezentować.
       Jeden z darczyńców zdecydował się przekazać Medal Jubileuszowy zrobiony z węgla oraz oryginalne wydanie książki z lat 20. XX w. „Moje pierwsze boje” J. Piłsudskiego. Wśród darów znalazła się również mapa nawigacyjna zachodniej części Zalewu Wiślanego z 1901 roku, którą przekazał Haus-Joachim Pfan, prace Haliny Różewicz-Książkiewicz, fisharmonia z ok. 1910 r. – dar Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek (KM) w Elblągu.
       – Dzięki tego rodzaju wystawom coraz częściej zgłaszają się osoby, by przekazać swoje zbiory. Wraz z małżonką zamierzamy podarować Muzeum coś z naszej kolekcji. Mamy sporo obrazów, pamiątek z PRL-u a także łyżki z XVI wieku – mówi jeden z gości, Kazimierz Stańczyk. – Mam nadzieję, że będzie coraz większe zainteresowanie antykami. Poza tym, miło widzieć, że tak spora liczba osób pojawiła się na dzisiejszym wernisażu.
      

 


       Wszystkie zgromadzone przedmioty są niezwykle interesujące, dlatego warto poświęcić im chwilę uwagi. Ekspozycja czynna będzie do czerwca.
      
      

Aneta Puzdrowska

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama