Środa 16-01-2019, imieniny Włodzimierza
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Kino o tematyce żydowskiej

Elbląg, Kino o tematyce żydowskiej

W każdy piątek października w Sali Audiowizualnej Biblioteki Elbląskiej odbywać się będą pokazy pofestiwalowe Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Żydowskie Motywy". Pierwsze filmy będzie można zobaczyć już dziś (7 października). Początek o godz. 18. Wstęp wolny.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Żydowskie Motywy" jest jednym z największych tego typu festiwali w Europie skoncentrowanym na tematyce żydowskiej we współczesnej kinematografii. Festiwal ma na celu pokazywanie tego, co najciekawsze w kulturze, historii i tradycji żydowskiej, a także promowanie idei tolerancji i wielokulturowości.
     
     Harmonogram wyświetlanych filmów:
     
     7 października
     Palestyński niewolnik mojego ojca, reż. Nathanel Goldman Amirav & Url Appenzeller, 2007
     Radegast, reż. Borys Lankosz, 2008
     Szczęśliwi Żydzi, reż. Jonathan Rosenbaum, 2008
     
     14 października
     Miasteczko Kroke, reż. Kuba Karyś, 2007
     Obcy VI, reż. Borys Lankosz, 2007
     
     21 października
     Ocaleni przez deportację, reż. Sławomir Grynberg, 2007
     Papierowe laleczki, reż. Tomer Heymann, 2007
     
     28 października
     Inna droga do domu, reż. Danae Elon, 2004
     Scena, reż. Peter Mostovoy, 2005
     
     4 listopada - projekcja dodatkowa
     Dybuk, reż. Michał Waszyński, 1937
     
     Pokazy filmowe organizowane są dzięki uprzejmości organizatora Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy - Stowarzyszenia Żydowskie Motywy.
     
     O piątkowych filmach:
     
     Palestyński niewolnik mojego ojca (Min Pappas Palestinska Slav)
     kraj i rok produkcji: Szwecja/Izrael, 2007
     scenariusz i reżyseria: Nathanel Goldman Amirav & Uri Appenzeller
     montaż: Uri Appenzeller
     muzyka: Yoel Ben Simhon & The Sultana Ensemble
     produkcja: Haztrif Productions
     rodzaj filmu: dokumentalny
     czas trwania: 52 min.
     
„Palestyński niewolnik mojego ojca” to bardzo osobisty i prywatny dokument o tym, jak konflikt izraelsko-palestyński wkracza w prozaiczne sytuacje codziennego życia. Młody żydowski filmowiec, Nataniel, zamieszkał na rok u ojca w Jerozolimie, by studiować sztukę filmową na Uniwersytecie Hebrajskim. Jego ojciec jest izraelskim profesorem nauk politycznych i weteranem działań na rzecz pokoju. W czasie pobytu u niego Nataniel poznaje Morada, młodego robotnika z Zachodniego Brzegu, który nielegalnie pracuje w ogrodzie ojca. Między młodzieńcami zawiązuje się przyjaźń. Młody filmowiec sprzecza się z ojcem o przeciwstawianie przezeń spraw osobistych i kwestii politycznych. Namawia go, by pomógł Moradowi. Ale sytuacja polityczna nie pozwala na wyjście z ról okupanta i okupowanego. Film pokazuje emocjonalne i moralne sedno konfliktu, zachowując bardzo osobisty i realistyczny punkt widzenia.
     
     Radegast
     Kraj i rok produkcji: Polska 2008
     Reżyseria: Borys Lankosz
     Scenariusz: Andrzej Bart
     Zdjęcia: Borys Lankosz, Karolina Pająk, Aleksander Ostrogski
     Montaż: Wojciech Anuszczyk, Radosław Libiszewski
     Produkcja: Beata Bart Grupa Filmowa Fargo, Telewizja Polska S.A.
     Rodzaj filmu: Dokumentalny
     Czas trwania: 60 min.
     
     W 1941 roku do przepełnionego już getta sprowadzono ponad 20 tysięcy Żydów z Europy Zachodniej. Po raz pierwszy w nowożytnym świecie zetknęły się społeczności, które dzieliły nie tylko dwa wieki rozwoju, lecz także emancypacja, która gruntownie przeobraziła życie Żydów na Zachodzie. Olbrzymia większość żydostwa polskiego każdą formę asymilacji uważała za odstępstwo. Żydzi niemieccy uważali trwanie w mistycyzmie chasydzkim, czy wyodrębnianie się z otaczającego społeczeństwa za ciemnotę i zacofanie. W Łodzi nastąpiło ich przymusowe spotkanie.
     
     Szczęśliwi Żydzi (Happy Jews)
     Kraj i rok produkcji: Polska 2008
     Reżyseria: Jonathan Rozenbaum
     Scenariusz: Szymon Zaleski
     Zdjęcia: Itay Gross
     Montaż: Ewa Kaplon
     Produkcja: Instytut Mickiewicza, Transfax Film Production
     Rodzaj filmu: dokumentalny
     Czas trwania: 6 min.
     
     Marzec 1968 roku w szczególny sposób zapisał się w powojennej historii Polski. Na skutek antysemickiej kampanii, rozpętanej przez komunistyczne władze, tysiące polskich Żydów zostało zmuszonych do opuszczenia kraju, w którym się urodzili. Wśród nich był ojciec reżysera filmu, któremu przez wiele lat nie pozwalano powrócić. Rozenbaum, wykorzystując materiały archiwalne, opowiada historię swojej rodziny w sposób osobisty, a zarazem przewrotny i zabawny. Punktem wyjścia jest spotkanie emigrantów z 1968 roku, do którego dochodzi w izraelskim mieście Aszkelon, gdzie reżyser bawił się z rodzicami jako dziecko i gdzie zdobył pierwsze doświadczenia z… alkoholem. Film został nakręcony podczas warsztatów dokumentalnych, zatytułowanych „Marzec 1968. Pożegnania i powroty” (www.march68.org), zorganizowanych jako część Roku Polskiego w Izraelu 2008-2009.
Aleksandra Buła, Biblioteka Elbląska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok Mini
Domena .pl
Konto poczty elektronicznej