UWAGA!

Koncert bardzo elbląski

 Elbląg, Folckert Lüken-Isberner opowiadał o życiu i twórczości Johanna Benjamina Grossa. Na zdjęciu z żoną
Folckert Lüken-Isberner opowiadał o życiu i twórczości Johanna Benjamina Grossa. Na zdjęciu z żoną (fot. AD)

Dziś wieczorem Elbląska Orkiestra Kameralna zagra utwory dziewiętnastowiecznego kompozytora urodzonego w Elblągu. Podniosłości temu wydarzeniu nadaje fakt, że kompozycje Johanna Bejnamina Grossa będą wykonywane w naszym mieście po raz pierwszy, przynajmniej w powojennej jego historii.

Z tej okazji do Elbląga przyjechał dr Folckert Lüken-Isberner, pasjonat życia i twórczości Johanna Benjamina Grossa. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej przybliżył sylwetkę kompozytora.
       - Bardzo sie cieszę, że mogę być dzisiaj z żoną w Elblągu. To wyjątkowa okazja, dla mnie szczególnie osobista, ponieważ muzyka którą dzisiaj wieczorem usłyszmy w wykonaniu dwóch wybitnych muzyków, została skomponowana przez artystę, którego nazwisko do niedawna było znane niewielu osobom. Jestem bardzo ciekawy tego wykonania – mówił dr Folckert Lüken-Isberner. - Johann Benjamin Gross urodził się w tym mieście w 1809, w tym samym roku co Mendelsson. Obaj byli znakomitymi artystami, jedyna różnica to pamięć - Johann Benjamin Gross kiedy żył był obecny w każdym leksykonie muzycznym, jednak po latach został niestety zapomniany.
       Jak się okazuje kompozytor urodzony w Elblągu jest przodkiem Lüken-Isbernera.
       - Mamy trzy córki, najstarsza z nich zaczęła grać na wiolonczeli w wieku 8 lat. Moja mama widząc swoją wnuczkę z instrumentem wyjęła z rodzinnego albumu fotografię i oznajmiła, że w rodzinie był już kiedyś wiolonczelista, był to urodzony właśnie w Elblągu, zmarły w Petersburgu Johann Benjamin Gross. I wówczas rozpoczęła się moja osobista przygoda z Grossem, która trwa do dzisiaj – opowiada Niemiec.
       Po wysłuchaniu utworów Grossa wykonanych na festiwalu w Dusseldorfie Folckert Lüken-Isberne postanowił przywrócić muzykę kompozytora na sale koncertowe. W tym celu skontaktował się m.in. z 80-letnim dziś niemieckim wiolonczelistą, który od lat gromadzi kompozycje zapomnianych autorów.
       - Uzyskałem zgodę na powielenie jego oryginalnych zbiorów. Obiecałem mu, że będę kontynuować rozpoczęte przez niego ponowne odkrywanie twórczości Grossa - dodaje.
       Folckert Lüken-Isberne prowadzi badania dotyczące zarówno życia osobistego, twórczości, jak i losów utworów Grossa. Stara się dotrzeć do miejsc w których Gross bywał. Na przykład w archiwach w Petersburgu odnalazł nieznaną dotąd korespondencję Grossa, Schumanna i Mendelsonem. Dzięki pomocy pani Szkolnickiej z Biblioteki Elbląskiej udało mu się odkryć dwa oryginalne dokumenty. Doktor dotarł także do licznych materiałów w Estonii. Jednak najwięcej materiałów dotyczących Grossa znajduje się w Lipsku, gdzie ten koncertował już w bardzo młodym. Gross uczył w Petersburgu, gdzie poznał swoją żonę, która z kolei pochodziła z Lubeki. W Lubece urodził się również Folckert Lüken-Isberne. Tam też do dziś mieszkają potomkowie Johanna Benjamina Grossa.
      
       Bilety na koncert zostały wyprzedane.
      
      
OK

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • A występ KNŻ się w Elblągu nie odbył, miasto emerytów. ..
  • A o budowie budynku filharmonii w Elblągu nadal cicho. Oj politycy przeginacie a na koncerty chodzicie.
  • Czy zwróciliście uwagę na totalne nie przygotowanie obiektu nowego ratusza do tego typu wydarzeń: nie wybudowano normalnej szatni, nie wybudowano bufetu, źle działająca klimatyzacja, sala nie przygotowana do profesjonalnych koncertów. Kto zaakceptował taki projekt, na który poszły grube miliony EURO? I jeszcze są tam jakieś problemy z zalewaniem wodą piwnicy!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    meloman(2011-11-25)
  • Na filharmonię - niestety - Elbląga po prostu nie stać :-(. .. ale Elbląska Orkiestra Kameralna stanowi doskonałą wizytówkę naszego miasta. A co do samego budynku nowego ratusza - to jak w przypadku wielu innych inwestycji z minionego okresu - za późno, żeby je cofnąć i zaprojektować porządnie, ale będziemy starali się poprawić, co wymaga czasu i pieniędzy. ..
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    polityk(2011-11-25)
  • To są szczegóły kiedy ma się w pamieci wczorajszy koncert. Brawo.
  • Sala nowego ratusza nie jest odpowiednia akustycznie do tego typu koncertów. Dzwięki są przytłumione. Zdecydowanie lepiej tego typu koncerty brzmią w bibliotece elbląskiej. Jeżeli jednak chodzi o grę EOK - wysmienite wykonanie.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    melom_anka(2011-11-25)
Reklama