Piątek 15-02-2019, imieniny Faustyna, Jowity
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Konferencja o grach

Elbląg, Konferencja o grach
Fot. nadesłane.

Międzynarodowa konferencja Board Games Studies Colloqium odbyła się w kwietniu w Jerozolimie. Jednym z uczestników był Piotr Adamczyk z elbląskiego Muzeum. Był jedynym Polakiem, uczestniczącym w pracach Stowarzyszenia Board Games Studies, członek Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz Polskiego Towarzystwa Badania Gier.

Głównym organizatorem tegorocznej konferencji był Gadi Kfir, związany z Uniwersytetem Hebrajskim w Jerozolimie, zajmujący się kolekcjonowaniem i badaniem gier żydowskich wydawanych w Polsce i innych krajach Europy Centralnej i Środkowej, pracujący obecnie nad tytułem profesora z historii gier żydowskich. Uroczyste otwarcie konferencji miało miejsce w Muzeum Izraela. Niestety ze względu na nagły problem na otwarcie nie mógł przybyć burmistrz Jerozolimy.
     Konferencja zgromadziła ok. 30 osób z różnych krajów świata (Brazylii, Indii, Portugalii, Niemiec, Holandii, Belgii, Szwajcarii, Izraela, Polski, Wielkiej Brytanii).
     Podczas konferencji odbyło się wiele odczytów z różnych dziedzin: matematyki, teorii gier, nauk komputerowych i wykorzystania teorii gier w technice, historii gier planszowych, wykorzystania gier planszowych w edukacji na różnych szczeblach nauczania, twórcy gier prezentowali swoje gry, moralności w grach czy antysemityzmu w grach planszowych.

 


     Wystąpienie Piotra Adamczyka dotyczyło projektów edukacyjnych elbląskiego Muzeum, obecności gier planszowych w działaniach edukacyjno-promocyjnych w polskich muzeach oraz podczas imprez historycznych w kraju. - Uczestnicy konferencji uznali, iż nasze działania w dziedzinie popularyzacji gier planszowych są godne naśladowania i powinny być przykładem dla innych. Dr Irving Finkel zauważył, iż zna jedynie zaledwie kilka, kilkanaście muzeów na świecie wykorzystujących na taką skalę dawne gry planszowe – mówi Piotr Adamczyk.
     Podczas wieczoru gier uczestnicy konferencji mieli możliwość grania w 4 gry planszowe wykonane własnoręcznie przez pracownika elbląskiego muzeum (Hnefatafl, Lis i Gęsi, Młynek z Arhus oraz Alquerque). Jednym z wyników tejże konferencji i wykładu pracownika elbląskiego Muzeum jest propozycja przejęcia roli gospodarza konferencji przez elbląską placówkę w roku 2012.
     Kolejna konferencja odbędzie się w roku 2010 w Paryżu, i już wiadomo, iż będzie w niej uczestniczyć o wiele więcej osób z całego świata, które obawiały się w tym roku sytuacji w Izraelu i z tego powodu nie przyleciały. Należy zaznaczyć również, iż uczestnicząc po raz drugi w tego typu konferencji, elbląskie muzeum staje się bardziej rozpoznawalne w dziedzinie badań nad grami planszowymi oraz głos przedstawiciela elbląskiej placówki staje się głosem ważnym i branym pod uwagę w dyskusjach nad przyszłością i kierunkami rozwoju stowarzyszenia i konferencji.

Oprac. Anieze
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Naszywka GODŁO
Torba z nadrukiem elbląskiej Starówki
Ręcznik z haftem
T-shirt biały z Twoim nadrukiem DTG PROMOCJA