Środa 20-06-2018, imieniny Bogny, Florentyny
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Krytyk roku

Elbląg, Krytyk roku Bohdan Urbankowski i Ryszard Tomczyk zostali nagrodzeni przez pismo „Poezja dzisiaj” za twórczość krytyczną

Ryszard Tomczyk, elbląski artysta, pisarz, animator życia artystycznego miasta i regionu został uhonorowany prestiżową nagrodą warszawskiego pisma „Poezja dzisiaj” za twórczość krytyczną.

Nagroda została wręczona w Warszawie podczas inauguracji V Światowego Dnia Poezji, zorganizowane pod patronatem Ministra Kultury oraz Polskiego Komitetu UNESCO. Organizatorem Imprezy jest redakcja pisma „Poezja dzisiaj”. Ryszard Tomczyk (rocznik 1931) od pół wieku jest związany z Elblągiem. Od dawna bierze udział we wszystkich wystawach plastycznych lokalnego środowiska. Po wieloletniej przerwie doprowadził do ponownego otwarcia Galerii EL, której był szefem w latach 1980-1987. Pracował w niej jeszcze do września 1988, ustępując miejsca młodemu twórcy Andrzejowi Szadkowskiemu.
     Ryszard Tomczyk dał się poznać jako nonkonformistyczny animator życia kulturalnego Elbląga. Za jego kadencji w Galerii EL gościło wielu wybitnych twórców europejskich. Tutaj odbywał się ważne wystawy, plenery artystyczne, w tym Interdyscyplinarne Spotkania Twórców, impreza na miarę europejską, w które wzięło udział kilkudziesięciu znanych twórców: plastyków, muzyków, poetów, filmowców. Wprowadził też w mury podominikańskiego kościoła działania parateatralne.
     Ryszard Tomczyk jest doktorem nauk humanistycznych, członkiem Związku Artystów Plastyków oraz Związku Literatów Polskich, prezesem Stowarzyszenia Elbląski Klub Autorów SEKA. Dzięki jego inicjatywie i uporowi wydawany jest kwartalnik „Tygiel” - jedyne pismo społeczno-kulturalne w mieście.
     Ostatnio oprócz twórczości plastycznej i krytyki Ryszard Tomczyk zajmuje się także pisarstwem. Jest autorem m.in. książek: „O, gród… ale nieplewiony”, „Brama oraz szopki noworoczne”, Było, minęło”, „Pakamera”, „Tobół”.
     W dziedzinie krytyki literackiej nagrodę pisma „Poezja dzisiaj” otrzymał także Bohdan Urbankowski.

MUR
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Gratulacje dla Pana Ryszarda. Nagroda w pełni zasłużona, można o niej powiedzieć - „wreszcie”. Dr Ryszard Tomczyk jest od wielu lat autentycznym animatorem życia kulturalnego miasta. Zadziwiająca jest jego wszechstronność, stały, dobry poziom twórczości, znajdującej wielu zagorzałych sympatyków i czytelników. Zwłaszcza w ostatnich latach nastąpił swoisty „wysyp” jego twórczości prozatorskiej. Myślę, że Pan Ryszard ze swoim nieodłącznym psem, wpisuje się ciepło i sympatycznie w kolorystykę dzisiejszego Elbląga. Okazuje się bowiem, że można w naszym mieście być kulturalnym „kimś”, niekoniecznie uzależniając się od możnych sponsorów. Działalność R. Tomczyka jest także dowodem na to, że by być zauważonym na zewnątrz, nie zawsze trzeba być podczepionym pod jakąś strukturę budżetowo-darmozjadową, nie szczędzącą grosza na jakieś tam Elbląskie Noce Wielkiej Smuty i Piosenki Żałobnej, czy też ściągającą bezbarwnych i zblazowanych politykierów z „warszawki”. AD MULTOS ANNOS Panie Ryszardzie!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Rel.(2005-04-16)
 • Ryszardzie - MOJE TAKIE DUŻE GRATULACJE. Zawsze mówiłem i mówić będę, że drugiego tak wszechstronnego faceta w dziedzinie kultury i sztuki w Elblągu szukać nadaremnie. A kto zna Twoje rzeźby, Twoje śpiewogry, kto potykał się z Tobą w religioznawstwie, że o Twoim koniku teatrze nie wspomnę. Zaprawdę powiadam Ci, omnibusem humanistycznym jesteś na tym polskim padole. A w Elblągu..?...Ty dobrze wiesz, że najtrudniej być prorokiem we własnym mieście. Ale to tak nawiasem. Jeszcze raz DUŻE GRATULACJE i życzę Ci zdrowia i sił w realizacji Twoich dalszych prac.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  egzegeta(2005-04-16)
 • Podpisując się pod poprzednimi wypowiedziami i ja chciałem złożyć gratulację i podziękowania naszemu wielkiemu krytykowi – Panu Tomczykowi a w szczególności dziękuję Panu za Tygla, który jest chyba jedynym kulturalnym a zarazem miejscowym wydaniem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  krzychu(2005-04-17)
 • warSzafka nagradza za twórczość krytyczną... tiaaa~_~ ...no to - niech będzie pochwalony Krytyk Roku (jeno krytycznie ~ www.portel.pl
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  rwel(2005-04-17)
 • rwel, jesteś jak zawsze niezastąpiony. Dzięki Ci za ten adres, choć przy odrobinie chęci, mógłbym go sam wyszperać. Dziekuje Ci, gdyż zawarta tam "solidna" 5-ciostronicowa polemika świadczy o nie byle jakiej osobowości.A kontrowersje...?....wokół maluczkich takowych nie uświadczysz. Pozdrowionka
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  egzegeta(2005-04-17)
 • Do środowiska, w którym bryluje od wielu lat z wielkim powodzeniem i sukcesami Pan Ryszard Tomczyk nie należę i raczej nie będzie mi to dane w przyszłości, a to z racji profesji i znacząco innych zainteresowań. Mimo tego, że jako profan tej dziedziny nie powinienem zabierać głosu, chciałbym wyrazić wielkie uznanie dla - no już wielce uznanego twórcy i animatora elbląskiej kultury.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  AborygenMiejscowy(2005-04-17)
 • nie jestem świnią, chcę powiedzieć że dziewczyny z II LO podkochiwały się w Panu Tomczyku. Nie pytałem się nigdy z jakiego powodu (rok 1975)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  knur(2005-04-17)
 • Gratulacje dla R. Tomczyka - guru elbląskich literatów!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  nodi(2005-04-17)
 • :) Rychu - gartuluje
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  byly uczen z II LO(2005-04-18)
 • Ryśki to fajne chłopaki
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  xxx(2005-04-18)
 • awteatrzegoniechcielichybaniepoznalisięnaprawdziwymtalencie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  miś(2005-04-18)
 • ojmisiumisiuciconiechcieligowteatrzetojużichdawnoniema.Botobyłyprawdziwebeztalencia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  richardburton(2005-04-18)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapety czarno białe Black&White
Obraz na dibond 300x60 cm - Owoce
Fototapety do salonu
Fototapety one color