Środa 26-09-2018, imieniny Kosmy, Damiana
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Ks. Popiełuszko w Bartoszycach

Elbląg, Ks. Popiełuszko w Bartoszycach Ks. Jerzy Popiełuszko; niżej - jako żołnierz

Wczoraj (16 lutego) w Teatrze Wielkim w Warszawie odbyła się premiera filmu „Popiełuszko”. Na zaproszenie producentów filmu wzięli w niej udział przedstawiciele 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej - dowódca i oficerowie 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej - jednostki wojskowej, w której w latach 1966-1968 odbywał zasadniczą służbę wojskową w 3 kompanii Batalionu Ratownictwa Terenowego ks. Jerzy Popiełuszko.

- Historia istniejących Kompanii Kleryckich, które w latach 1965-1972 stworzono w regularnych jednostkach liniowych Ludowego Wojska Polskiego, jest dziś mało znana - mówi rzecznik 16 PDZ mjr Zbigniew Tuszyński. - Ich głównym celem było izolowanie kleryków od środowiska zewnętrznego. Kompanie kleryckie zlokalizowane były w Gdańsku, Opolu i Szczecinie - Podjuchach. W 1965 roku dwie kompanie zostały przeniesione - z Gdańska do Bartoszyc oraz z Opola do Brzegu. W rok później trzy kompanie kleryckie zostały przekształcone w samodzielne jednostki wojskowe ratownictwa terenowego. Utworzone w ten sposób bataliony nie miały charakteru bojowego. W jednym z tych batalionów, w 3 kompanii w Bartoszycach pełnił służbę wojskową ks. Popiełuszko. Później wspominał: „patriotą stałem się w wojsku, w Bartoszycach”.
     W filmie „Popiełuszko” najdłuższe zdjęcia plenerowe zostały nagrane właśnie w Bartoszycach, na ternie jednostki. W pracach ekipy filmowej we wrześniu 2007 roku wzięło bezpośrednio udział ponad 40 żołnierzy zasadniczej służby wojskowej, kadra oraz pracownicy wojska 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej, w tym szczególnie z plutonu remontu uzbrojenia kompanii remontowej.
     

 


     Okres służby ks. Jerzego Popiełuszki w Bartoszycach jest pokazany wśród zdjęć i pamiątek zgromadzonych w Sali Tradycji 20 Brygady Zmechanizowanej i stanowi jej stałą ekspozycję.
     Film „Popiełuszko” wchodzi do kin 27 lutego. Reżyserem i twórcą scenariusza jest Rafał Wieczyński.
     
     O szczegółach mówi major Zbigniew Tuszyński:

oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Naszywka HERB ELBLĄGA
T-shirt biały z Twoim nadrukiem DTG PROMOCJA
Czapka z nadrukiem
Polar z haftem