Czwartek 21-03-2019, imieniny Benedykta, Filemona
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Książka o elbląskich formach

Elbląg, Książka o elbląskich formach
O książce opowiada Jarosław Denisiuk (fot. Paweł Serocki).

W Galerii odbyła się w czwartek 11 stycznia promocja książki „Otwarta Galeria. Formy przestrzenne w Elblągu - przewodnik”. Książka jest dwujęzyczna (polsko-angielska), liczy 260 stron, zawiera 150 ilustracji archiwalnych i współczesnych.

„Książka jest pierwszą zwartą publikacją o charakterze popularno-naukowym i łączy w sobie funkcje przewodnika oraz materiału pomocniczego dla tych z naukowców, którzy zechcą wpisać elbląskie doświadczenia z przestrzenią miasta w szerszy kontekst sztuki polskiej. „Otwarta Galeria ...” powstawała też z myślą o mieszkańcach Elbląga, z nadzieją, że przewodnik przyczyni się do przywrócenia i odświeżenia znaczeń artystycznych i ideowych metalowych rzeźb. Dla wielu artystyczny sens idei sprzed lat 40 jest obcy i nie do końca zrozumiały - czego efektem i dowodem są ataki wandali na formy przestrzenne, świadome ich niszczenie. Stąd za jeden z celów, jaki stawialiśmy sobie przed tym wydawnictwem, jest skłonienie elblążan do refleksji nad przestrzenią własnego miasta, obecnością w jego pejzażu metalowych rzeźb. Z uwagi na praktyczny cel publikacji, wykazem szerszej informacji objęto te z form, które istnieją do dnia dzisiejszego i stanowią tę niespotykaną galerię otwartą w mieście. Realizacje, które z przyczyn rozmaitych nie istnieją, zostały zdemontowane bądź ich los jest nieznany, zostały uwzględnione jako element niezbędnego, kronikarskiego dodatku.” - czytamy we wstępie do książki.
     Przewodnik wydany został w wersji dwujęzycznej, polsko-angielskiej, liczy 260 stron, jest bogato ilustrowany (150 ilustracji archiwalnych i współczesnych), zawiera teksty dyrektora Galerii EL Zbyszka Opalewskiego (wstęp) oraz historyków sztuki - Jarosława Denisiuka i Tomasza Warejko-Rowdo. W katalogu znajdziemy również obszerną bibliografię tematu, wybór ważniejszych tekstów źródłowych oraz mapkę rozmieszczenia form przestrzennych w Elblągu wraz z propozycją trasy ich zwiedzania.
     Kosztuje 40 zł.
     
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Citroen HADM Gramatowski już otwarty!
Pomoc w przypadku szkody komunikacyjnej
Autoryzowany Serwis Citroen Hadm Gramatowski
Wypożyczalnia aut HADM Gramatowski