UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Rek

Książki generała Nieczuja-Ostrowskiego w Bibliotece Cyfrowej

 
Elbląg, Książki generała Nieczuja-Ostrowskiego w Bibliotece Cyfrowej

Decyzją Rady Miejskiej Elbląga rok 2017 jest poświęcony pamięci generała Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego. Za zgodą rodziny na stronach Elbląskiej Biblioteki Cyfrowej udostępnione zostały cztery książki o charakterze żołniersko-wspomnieniowym autorstwa generała. Ten legendarny dowódca 106. Dywizji Piechoty Armii Krajowej mieszkał po wojnie w okolicach Elbląga i jest honorowym obywatelem naszego miasta.

Generał brygady Bolesław Michał Nieczuja-Ostrowski (1907-2008) pseudonim "Bolko”, "Grzmot", "Michałowicz", "Tysiąc” był od 1931 r. oficerem służby stałej W.P. Do wybuchu wojny wykładał w szkołach dla podchorążych i oficerów rezerwy. We wrześniu 1939 walczył jako dowódca kompanii. Odznaczony został Krzyżem Walecznych. Po ucieczce z niewoli niemieckiej już od października 1939 r. działał w konspiracji. Najpierw we Lwowie (organizator "Polskiej Organizacji Lwów”, a następnie komendant Miasta Lwowa ZWZ), a od kwietnia 1940 r. w Krakowie jako szef uzbrojenia i organizator produkcji konspiracyjnej broni Okręgu ZWZ-AK Kraków ("Ubezpieczalnia"). Od sierpnia 1943 r. w randze majora pełnił obowiązki inspektora Inspektoratu Rejonowego AK Miechów, Olkusz, Pińczów ("Michał-Maria"). W lipcu 1944 r. został mianowany dowódcą 106. Dywizji Piechoty AK ("Dom") zorganizowanej w ramach inspektoratu "Maria" obok Krakowskiej Brygady Kawalerii Zmotoryzowanej i wielu jednostek sztabowych. Awansował na podpułkownika. Od 1945 r. po rozwiązaniu AK i ujawnieniu się, aresztowany, skazany dwukrotnie na śmierć przebywał ponad 7 lat w więzieniu. W roku 1991 wcześniej mianowany pułkownikiem, a został następnie generałem brygady. W tym samym roku wydał swoją pierwszą książkę pt. „Rzeczpospolita Partyzancka”, w 1993 r. drugą pt. „Drogi Miłości Bożej”, a w 1995 trzecią pt. „Inspektorat AK "Maria" w walce”, tom I, który obejmuje dzieje inspektoratu miechowskiego w latach początkowych konspiracji (1939-1942). Tom obejmuje w swojej treści dzieje inspektoratu w okresie 1943-VI. 1944 r., w częsci I przekazuje dane dotyczące podstawowych komend konspiracyjnych omawianego okresu, w części II omawia stronę organizacyjną istniejących w tym czasie jednostek konspiracyjnych w całym terenie inspektoratu i ich działalność głównie w zakresie sabotażowo-dywersyjnym.
     Biblioteka Elbląska pozyskała do zdigitalizowania publikacje autorstwa Bolesława Michała Nieczuja-Ostrowskiego. Wszystkich zainteresowanych odsyłamy na stronę Elbląskiej Biblioteki Cyfrowej.
     
     Inspektorat AK "Maria" w walce. Z dziejów Inspektoratu Rejonowego "Miś", "Michał, "Maria", ZWZ - ziemi miechowskiej, olkuskiej i pińczowskiej. T. 2. Kryptonim "Michał"-"Maria" (1943-VI.1944) Cz. 1, 2.
     część 1
     część 2
     Rzeczpospolita partyzancka. Inspektorat „Maria” w walce
     Drogi miłości Bożej
inf. nadesłana
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia nowoczesna II
Kuchnia nowoczesna III
Kuchnia klasyczna
Kuchnia, a aneks kuchenny