UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Kubek z sentencją (Historia jednego przedmiotu cz. 129)

 
Elbląg, Kubek z sentencją  (Historia jednego przedmiotu cz. 129)
(fot. MAH)

Wspólnie z Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu prowadzimy cykl pn. "Historia jednego przedmiotu", w którym prezentujemy ciekawe eksponaty i ich historię. Przedmioty codziennego użytku odnalezione przez badaczy na ziemi (a czasem i w ziemi) elbląskiej przybliżą nam jej dawnych mieszkańców. Dziś będzie o kubku znalezionym w ... latrynie.

W warstwie zasypiskowej drewnianej latryny, eksplorowanej w trakcie badań archeologicznych zaplecza parceli Stary Rynek 5 odkryto fragmenty fajansowego kubka. Jego powierzchnie pokryte zostały białym nieprzezroczystym szkliwem. Na szkliwie wykonana została dekoracja malarska z użyciem farb podszkliwnych o barwach kobaltowej i czarnej. Po wyklejeniu zachowanych fragmentów zrekonstruowano pełną formę tego kubka, który ma 11 cm wysokości i 8,5 cm średnicy.
     W górnej części kubka widoczny jest ciągły ornament pasowy wypełniony motywami kwiatowymi i florystycznymi, malowany od szablonu kobaltem, dno podkreślone jedną cienką linią. W części środkowej (po przeciwnej stronie ucha) drukowany napis umieszczony w trzech wersach: Fischerin, du Kleine || trink deinen || Kaffee nie alleine! (Mała rybaczko, nie pij kawy w samotności!)
     Na dnie umieszczono drukowany brązowym kolorem znak wytwórni – Theodor Paetsch, Frankfurt a/Oder.
     Fabryka fajansu we Frankfurcie nad Odrą została założona w 1840 roku. Jej właścicielami według Adressbuch der Stadt Frankfurt (Oder) byli w roku 1846 Joh. Adam Hintze i kupiec Wilhelm Eduard Psetsch. Natomiast od 1863 funkcjonowała pod nazwą Steingutfabrik Paetsch, a jako właściciele wymieniani byli Georg Theodor Paetsch i Wilhelm Gust. Leop. Selle. Od 1890 roku, po śmierci Theodora Paetscha, właścicielami fabryki zostali jego synowie Theodor i Walter, a od 1930 roku Theodor Paetsch jun., dyrektorem technicznym Wilhelm Paetsch, dyrektorem do spraw sprzedaży Klaus Paetsch. Fabryka funkcjonowała do 1945 roku, kiedy to na skutek działań wojennych została zniszczona w 75%. Wkrótce jednak została odbudowana i wznowiła produkcję, a na Targach Lipskich w 1947 roku miała własne stoisko, w 1953 roku znacjonalizowana, a w 1955 roku zamknięta.
     Była to fabryka nastawiona przede wszystkim na produkcję masową, tanich naczyń kuchennych i domowych, m.in. naczynia na mleko, dzbanki, komplety (garnitury) toaletowe, patery na torty. Oprócz tego wyrabiane były w krótkich seriach naczynia zdobione w stylu Art Deco, które obecnie są poszukiwane na rynku antykwarycznym.
     Odkryty w Elblągu, a obecnie prezentowany na wystawie Elbląg Reconditus kubek należy do tej masowej części produkcji Steingutfabrik Paetsch i został on wyprodukowany prawdopodobnie w okresie około 1900 – 1930 roku.
     

     
     
W naszym cyklu co dwa tygodnie dołączamy odcinek filmu "Krótka historia", przygotowywany przez Telewizję Truso.tv przy współpracy z Muzeum Archeologiczno-Historycznym.
     

     
     
     
     
     
     
     
     Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl sprawuje patronat medialny nad Muzeum Archeologiczno-Historycznym
Mirosław Marcinkowski, MAH Elbląg
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem (od najstarszych opinii)
Reklama