UWAGA!

Kula okazała się pusta (Historia jednego przedmiotu cz. 92)

 Elbląg, Średnica kuli 25 cm, średnica otworu 5,5 cm
Średnica kuli 25 cm, średnica otworu 5,5 cm (fot. MAH)

Wspólnie z Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu prowadzimy cykl pn. "Historia jednego przedmiotu", w którym prezentujemy ciekawe eksponaty i ich historię. Przedmioty codziennego użytku odnalezione przez badaczy na ziemi (a czasem i w ziemi) elbląskiej przybliżą nam jej dawnych mieszkańców. Dziś będzie trochę inaczej, bo o przedmiocie, który góruje na budynkiem dawnego Gimnazjum.

Remont budynku Gimnazjum trwa w najlepsze i właśnie przystąpiliśmy do odnowienia wieżyczki wieńczącej budynek. Często spotykamy się z pytaniami, czy w trakcie prac rozbiórkowych natrafiliśmy na jakiś skarb bądź inne niespodzianki. Mając świadomość kilkukrotnej przebudowy nie oczekiwaliśmy tego, jednak kiedy przystępowaliśmy do demontażu wieżyczki zetknęliśmy się z opowieściami, jakoby umieszczono w niej bliżej nieokreślone „pamiątki” z okresu przebudowy w 1809 roku. Kula okazała się pusta, ale sam pomysł wydał nam się całkiem atrakcyjny. Możemy więc ziścić dzisiaj tę legendę i umieścić dla potomnych w kuli ślady dnia dzisiejszego jako materialne świadectwo naszych czasów.
       W inwentaryzacji obiektu wykonanej w 1968 roku, kiedy podjęto decyzję jego adaptacji na potrzeby muzeum, znaleźliśmy taki opis: „Zwieńczenie wieżyczki stanowi kopuła z metaloplastycznym zakończeniem. Data na chorągiewce 1809 – wskazuje na ostatnio dokonaną przebudowę budynku. Konstrukcję wieżyczki stanowią: 6 słupów powiązanych ryglami, wzmocnione mieczami i wsparte zastrzałami. Dwukondygnacyjna neoklasycystyczna wieżyczka zbudowana w manierze „empiru” w dolnej części tuż ponad kalenicą dachu załączona jest na kwadracie o ściętych narożach, następnie przechodzi w kształt cylindryczny zwieńczony regularną półkolistą kopułką. W środkowej części cylindra prostokątne przezrocza na szerokość rozstawu słupów, stanowi pewnego rodzaju galeryjkę. Ponad przezroczami cylinder nieznacznie się zwęża i słupy tworzą w tej części małe pilasterki, które opierają o gzyms wieńczący. Wieżyczka była pierwotnie opierzona blachą miedzianą, obecnie jest uszkodzona przez działania wojenne i silnie zdewastowana”.

  Elbląg, Kula okazała się pusta  (Historia jednego przedmiotu cz. 92)
(fot. MAH)


       Dzisiaj przywracamy wieżyczce dawny blask. Malowaną blachę ponownie zastępujemy miedzianą, odnawiamy drewnianą konstrukcję. Odczyszczona też została miedziana kula znajdująca się poniżej wspomnianej chorągiewki. Kula jest zapewne oryginalna i zamontowana została wraz z chorągiewką najpóźniej w 1809 roku. Ma 25 cm średnicy, a od góry i dołu posiada otwory montażowe, z których większy posiada średnicę 5,5 cm. I w kuli, i w chorągiewce zachowały się ślady po kulach, być może ostatnie namacalne i widoczne ślady wojennej pożogi.
       Prace postępują szybko, więc na wypełnienie kuli mamy zaledwie kilka dni. Nie chcemy decydować o tym sami, czekamy na sugestie i pomysły elblążan, a my postaramy się zrealizować te, które będą możliwe. Liczymy na inwencję czytelników w komentarzach lub mailach na adres muzeumel@muzeum.com.pl , do czego serdecznie zapraszamy.
        


       Patronem medialnym Muzeum Archeologiczno-Historycznego jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl
Maria Kasprzycka, dyrektor MAH

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Otuż mylicie się kula była pełna przy pierwszym remoncie kupe lat temu jak budynek adoptowany był i remontowany n potrzeby muzeum pracował tam mój kolega gdy jedli sniadanie wiezyczka z kopuła zawaliła się w kuli były dokumenty niemieckie i monety z tego co mówił wszystko to zagrabili pracownicy którzy pracowali przy remoncie dachu
  • Jeśli przyjdzie wam do głowy wkładać obecne monety do kuli to porządnie je zakonserwujcie albo włóżcie te ze starszych serii gdzie metal był bardziej pełnowartościowy.
  • złota szukajcie u złotnika, a kamieni szlachetnych u jubilera, bursztynu w ziemi
Reklama