Wtorek 17-07-2018, imieniny Anety, Jadwigi, Bogdana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Malborska od tyłu... Malborska od tyłu...

Kulturalne centrum na miarę XXI wieku

Elbląg, Kulturalne centrum na miarę XXI wieku W 2009 r. w centrum kultury Światowid przeprowadzonych zostanie wiele zmian - jedną z nich będzie zmiana nazwy na Centrum Spotkań Europejskich (fot. PS)

W tym roku w centrum kultury Światowid ma powstać nowoczesna pracownia witrażu i fusingu. W dużej sali kinowej natomiast dobiega końca realizacja projektu cyfryzacji. - Jednym z naszych priorytetów jest także rozwój współpracy międzynarodowej o nowe kierunki - zapowiada dyrektor Światowida Antoni Czyżyk.

W minionym roku centrum kultury Światowid zrealizowało 14 projektów (w tym dwa projekty inwestycyjne) na łączną kwotę 841 tys. złotych. Ponadto zorganizowano 22 imprezy masowe, w których wzięło udział prawie 15 tys. widzów. Z kolei w kinie Światowid wyświetlono 166 filmów pełnometrażowych, które obejrzało 20 tys. widzów.
     - W 2008 roku zanotowaliśmy wzrost liczebności widzów o 63 procent, co niewątpliwie bardzo nas cieszy - mówi Antoni Czyżyk, dyrektor centrum kultury Światowid.
     
     Przeglądy i urodziny DKF-u
     W minionym roku miłośnicy kina mogli wziąć udział w nowych przeglądach filmowych: Grand Off i Filmostradzie. Kino Światowid włączyło się także w realizację przeglądu dla dzieci i młodzieży „Gdynia dzieciom". Jest to przegląd filmowy połączony ze spotkaniami z gośćmi, animatorami itp. W tym roku młodzi fani kina spotkali się m.in. z reżyserem Stanisławem Jędryką i znanym twórcą animacji dla dzieci Marianem Cholerkiem. Ponadto wzięli udział w konkursach i zabawach.
     - W 2008 roku obchodziliśmy także 30-lecie DKF-u im. A. Munka – mówi Natalia Klonowska z kina Światowid. - Z tej okazji zorganizowaliśmy pięciodniowy bezpłatny przegląd filmów patrona klubu Andrzeja Munka.
     
     Nowe podłogi, toalety, schody
     Miniony rok był w centrum kultury Światowid obfitował w wiele ważnych wydarzeń i zmian. Zmiany te wiązały się rozszerzeniem oferty kulturalnej placówki i podniesieniem jakości jej usług, ale także z przygotowaniem projektu modernizacji budynku.
     - W lipcu 2008 roku wyremontowaliśmy pomieszczenia w budynku Centrum Tańca „Promyk" – mówi Monika Stando ze Światowida. – W obu salach tanecznych położona została nowa podłoga, dodatkowo duża sala została odmalowana. W budynku przeprowadzone zostały także prace hydrauliczne, odnowiona została szatnia i toaleta przy dużej sali tanecznej. Zainstalowany został system monitoringu.
     - Remontowni poddana została także nasza sala widowiskowo - sportowa – dodaje. - Usunięte zostały wszelkie ubytki, wykonano prace malarskie oraz odświeżono parkiet. Przed wejściem głównym wykonano remont schodów, które obecnie wykonane są z materiałów antypoślizgowych. W budynku Światowida instalowany jest obecnie monitoring.
     Aby poprawić estetykę i zwiększyć komfort klientów centrum kultury Światowid rozpoczęto remont toalet przy salach kinowych, gdzie zamontowana zostanie wentylacja mechaniczna, a wymianie ulegnie instalacja wodno - kanalizacyjna. Sanitariaty zostaną także całkowicie przebudowane i dostosowane do standardów unijnych. Wymianie ulegnie glazura i terakota oraz oświetlenie.
     
     Pełne pasji flamenco i taniec brzucha
     W 2008 roku w Światowidzie działały prężnie sekcje taneczne. W zajęciach uczestniczyły 664 osoby.
     - Prowadzimy zajęcia z: salsy solo i salsy w parach, latin solo, flamenco, tańca brzucha, tańca nowoczesnego dla dzieci i młodzieży, tańca irlandzkiego, rytmiki, tańca towarzyskiego dla dzieci i młodzieży oraz dla dorosłych, a także z tańca ludowego – wymienia Monika Stando. - Przy centrum działa również Formacja Standardowa LOTOS - Jantar, aktualni mistrzowie Polski oraz czwarta formacja Europy i świata.
     
     Cudeńka z gliny i bajecznie kolorowe witraże
     W zajęciach sekcji ogólnoplastycznej uczestniczyło 40 osób. Zostali oni podzieleni na grupy wiekowe: dzieci od 4 do 6 lat, 7-10 lat, 11-14 lat oraz młodzież i dorośli.
     W Światowidzie działa również sekcja ceramiczna, która w ubiegłym roku zgromadziła 28 osób.
     Sporym zainteresowaniem cieszą się także zajęcia z witrażu. Bajeczne kompozycje pod okiem specjalistów tworzyło 20 osób.
     Sekcja działa przy współpracy z Firmą Pujan, która zabezpiecza materiały.
     
     Od aktorstwa do dziennikarskich szlifów
     W Światowidzie działają także inne sekcje artystyczne: teatralna, gdzie na zajęcia w 2008 r. uczęszczało 40 osób (gimnazjaliści, licealiści oraz uczniowie klas IV-VI szkół podstawowych); muzyczno – wokalna - 30 osób; fotograficzna - 40 osób oraz dziennikarska - 30 osób.
     
     Nowości
     1. W roku szkolnym 2008/2009 Światowid wprowadził nowy cykl edukacyjny: Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Jest to projekt umożliwiający dzieciom i młodzieży spotkanie z kinem (zarówno klasyką, jak i twórczością współczesną), pogłębienie ich wiedzy na temat sztuki filmowej, rozwijający ich wrażliwość i przygotowujący do samodzielnego i świadomego obcowania z kulturą. Poprzez Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej młodzi widzowie będą zaznajamiani i rozkochiwani w sztuce filmowej, co pozwoli jednocześnie na uzupełnienie ich szkolnej edukacji.
     - Inicjatywa ta ma na celu przełamanie szkolnego stereotypu „wychodzenia do kina" jako czasu wolnego od zajęć, czyli z punktu widzenia programu szkolnego – czasu straconego - mówi Natalia Klonowska koordynator projektu.
     2. 10 października 2009 r. do Elbląga przyjadą formacje standardowe i latynoamerykańskie, które będą walczyć o tytuł mistrza i wicemistrza Polski. Elblążanie będą mogli podziwiać taneczne zespoły, które w ciągu 6-minutowego programu muszą zaprezentować pięć tańców latynoamerykańskich lub standardowych.
     Dwie najlepsze, w każdym stylu tanecznym, formacje uzyskają prawo reprezentowania Polski podczas mistrzostw Europy i świata.
     - Mamy nadzieję, że wśród nich znajdzie się elbląska reprezentacja - Formacja Standardowa LOTOS – Jantar – dodaje Monika Stando.
     3. W ramach dofinansowania ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Światowid zakupił mobilnego busa - tzw. e-busa, wyposażonego w stanowiska komputerowe, z dostępem do Internetu. Samochód ten będzie mobilnym punktem
     szkoleniowym, który będzie przewoził sprzęt komputerowy, szkoleniowy oraz uczestników szkoleń. Dzięki niemu możliwa będzie również realizacja szkoleń dla animatorów kultury na terenach wiejskich, na których nadal występują ograniczenia w dostępie do najnowszych technologii.
     Ponadto e-bus jest wyposażony w stanowiska montażowe oraz transmisyjne, dzięki czemu może służyć jako terenowa, mobilna redakcja medialna z zakresu kultury i turystyki kulturalnej.
     4. Kino Światowid ma w planach wdrożenie najnowszej technologii cyfrowej. Już w grudniu 2008, dzięki dofinansowaniu z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, w dużym kinie zamontowany został nowy ekran i procesor dźwiękowy w technologii Dolby Digital Surround Ex. W tym roku Światowid ma zamiar przystąpić do dalszych etapów związanych z modernizacją kina.
     Technika cyfrowa i nowe projektory oprócz prezentacji najnowszej oferty filmowej, pozwolą na realizację transmisji wydarzeń sportowych, kulturalnych, filmów promujących dany region, miasto i innych produkcji audiowizualnych.
     5. Już po raz trzeci w historii tańca formacyjnego Polska będzie organizatorem imprezy rangi mistrzostw świata, podczas której prezentują się najlepsze formacje, które uzyskują kwalifikacje podczas mistrzostw danego kraju.
     Po raz kolejny gospodarzem mistrzostw będzie Elbląg, a głównym organizatorem centrum kultury Światowid. Pierwsze mistrzostwa organizowane w Elblągu odbyły się w 1999 r. i przeszły do historii polskiego tańca ze względu na najwyższe, jak do tej pory, miejsce wywalczone przez polską formację standardową podczas mistrzostw świata.
     Tytuł mistrzów i złoty medal po raz pierwszy dla Polski wywalczyła Elbląska Formacja Standardowa Jantar trenowana przez Antoniego Czyżyka, dyrektora Światowida.
     - Sprawność organizacyjna i wysoki poziom działań sprawiły, że Międzynarodowa Federacja Tańca Sportowego powierzyła nam po raz kolejny prawo organizacji tej Imprezy – cieszy się Monika Stando. - Mistrzostwa Świata odbędą się 23 października 2010 roku i mamy nadzieję, że również tym razem elbląscy tancerze spróbują sięgnąć po złoty medal.
     6. W Światowidzie działa sekcja witrażu, którą w 2009 r. czekają zmiany.
     - Chcielibyśmy rozszerzyć jej działalność, dlatego też w planach mamy utworzenie pracowni, gdzie możliwe będzie artystyczne wytapianie i barwienie szkła. Pracownia ta wyposażona będzie w nowoczesny sprzęt - zapowiada Antoni Czyżyk dyrektor centrum kultury.
     7. Światowid systematycznie poszerza zakres prowadzonej współpracy międzynarodowej.
     - Od ubiegłego roku staramy się nawiązać współprace kulturalną z Norwegią i razem z nowym parterem aplikować o środki w ramach programu EOG (Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweski Mechanizm Finansowy) - zdradza Magdalena Czarnocka, kierownik działu strategii i projektów CKiWM Światowid.
     8. W planach na ten rok Światowid ma także zmianę swojego statutu i nazwy.
     - Zmiana statutu jest konieczna, ponieważ rozszerzyliśmy naszą działalność, a obecne zapisy uniemożliwiają nam aplikowanie o środki z niektórych programów – wyjaśnia dyrektor Czyżyk.
     CKiWM Światowid nazywać się będzie Centrum Spotkań Europejskich Światowid.
     
     Cykliczne imprezy
     W 2009 roku odbędą się kolejne edycje imprez cyklicznych:
     - 4 edycja Tygodnia z Rzeczpospolitą,
     - 13 edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa „...Czy to jest kochanie?",
     - 13 edycja Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży „Dziecięce Oskary”,
     - 13 edycja Elbląskich Nocy Teatru i Poezji,
     - Repliki 34. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych,
     - 10 jubileuszowa edycja Międzynarodowego Festiwalu Tańca „Baltic Cup",
     - 3 edycja Międzynarodowych Spotkań Artystycznych.

oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • A moim zdaniem. .. pan Antoni ma waski horyzont kulturalny. Osrodek probuje zareklamowac technologia i (bliskum mu) tancem). Tymczasem prawda jest taka, ze Swiatowid bardzo slabo spelnia swoja role populatyzatora kultury (nie tylko zastawionej technologia i wydarzeniami tanecznymi). Sporadyczne wydarzenia kulturalne (poza tancem), nie upowazniaja do przyznania Swiatowidowi miana osrodka kultury.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Elblazczyk(2009-01-20)
 • Zmiana nazwy oczywiście bez sensu. "Zamienił stryjek. .. "
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Ko(2009-01-20)
 • W koncu chyba zrozumial (dyrekcja) ze czas zmienic nazwe (centrum) na "mały zalążek" obiektu, który propnuje jakies atrakcje tw. tworcze - bo to kwestia sporna. Bo to co dla nich jest - tworcze - nie musi byc dla odbiorcow czyli dla mieszkancow. Lecz kto sam po wladze siega nie bedac nia obdarzony kończy zazwyczaj na stosie. Mianowanie sie centrum kulturlanym to zwykla nonszalancja. Sąjednym z kilku osrodków w Elblagu, ktory spełnia się w danej dziedzienie. Zreszta mieszaknyc wiedza co i jak a ci co nie wiedza beda nieswiadomie nabijac statystyki ku zadowleniu you can dance ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  yurrrek(2009-01-20)
 • Lecz kto sam po wladze siega nie bedac nia obdarzony kończy zazwyczaj na stosie. Mianowanie sie centrum kulturlanym to zwykla nonszalancja. Sąjednym z kilku osrodków w Elblagu, ktory spełnia się w danej dziedzienie. Zreszta mieszaknyc wiedza co i jak a ci co nie wiedza beda nieswiadomie nabijac statystyki ku zadowleniu you can dance ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  gfe(2009-01-20)
 • Pan Dyrektor do dzisiaj ma problemy z definicją Centrum Kultury. To co jest napisane a funkcjonuje w rzeczywistości to przepaść. Mierne, bez pomysłu i coraz słabszy poziom, wszystko i nic. Doskonale mu jednak "wychodzi' własna działalność.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Piotr K.(2009-01-20)
 • Wowka Mam wrażenie, że ci, co dokonali wpisu przede mną zatrzymali się na czasach, kiedy do Światowidu chodzili na Poranek i gry bilardowe. Ludzie, o co wam chodzi? O tańce, to dobrze, ze człowiek, który się na tym zna robi to z pasją i klasą zdobywa sukcesy! Rsławia miasto, organizuje imprezy. Zwłaszcza, że jest człowiekiem otwartym i podwładni go szanuja. Mnie martwiłoby gdyby ktoś na siłę robił coś, na czym się nie zna! Zobaczcie na naszego prezydenta i zarządzanie miastem lub radę miejska znają się na wszystkim i nic im nie wychodzi. Mimo to dostają nagrody, certyfikaty… . .To jest problem!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Wowka(2009-01-20)
 • Nuda. Ja chce to obejrzeć. David Lynch, Anton Corbijn. Filmy muzyczne, dokumentlane, biograficzne, edukacyjne o historii, sztuce, . rzeźbie, muzyce. salvadore dali oraz Pier Paolo Pasolini. Filmy z Madonną, De Niro oraz klasyka kina gansterskeigo. Nooo? marzenia scietej głowy. Dla pseudo katolickiej prowincji to za duze wyzwanie. No ale przeciez to Centrum jest. kultury :)) Kazdy tutaj znajdzie cos dla siebi - wg. ich zdania - :)))) wlasnie. hipokryzja
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  tester(2009-01-20)
 • Dyrektora swiatowida tak samo szanuja jak naszego prezydenta. Czyli nijak. Podwladni szanuja dyr. swiatowida? hahah dobre. haha naprawde dobre, Pracuja tam bo nie maja wyjscia, trzymajac jezyk na wodzy a swoje mysla :))
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  nijaks(2009-01-20)
 • Nie chce obrazac dyr. swaitowida ale kazdy co chcial cos tam zrboic a nie pasowalo to dyrekcji spotykał się ze STANOWCZĄ odmową i brakiem zrozumienia. A w wywaidach to tak pieknie sie wypowiadaja. coss hipokryzja. :) taaaa moje ma byc! Nie dam! nie dam! ogolnei w branzy nie szanuja dyr. , swaitowida.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  qwert(2009-01-20)
 • ale debilne pseudonaukowe dywagacje
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2009-01-21)
 • dla wszystkich "pisarzy" powyzej koncert ICH TROJE w bonusie - to jest dopiero KULTURA
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2009-01-21)
 • tester i nijaks to jedna i ta sama osoba! Powiedz więc czy masz jakieś preoblemy emocjonalne ze sobą i w związku z tym, że partnerka przestała tobie dawać obrzażasz innych?! Lecz się czubie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2009-01-21)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

AMK-Szafa z drzwiami suwanymi
Szkło ozdobne 4
AMK Zabudowa baru
!!!PROMOCJA8!!!