UWAGA!

Kulturalny lider

Po raz pierwszy w Elblągu odbyła się wojewódzka inauguracja roku kulturalnego. W Światowidzie zaprezentowały się placówki kulturalne, zespoły muzyczne, taneczne, orkiestry z Warmii i Mazur.

Na inaugurację przyjechali przedstawiciele władz samorządowych szef telewizyjnej „Trójki” w Gdańsku Bogumił Osiński.
     - Inaugurację organizujemy w Elblągu po raz pierwszy - powiedział marszałek Andrzej Ryński. - Chcemy w ten sposób podkreślić rolę tego miasta w życiu kulturalnym regionu. Na tym polu skutecznie konkuruje ze stolicą województwa i innymi miastami województwa. Wybija się wręcz na pozycję lidera. Jest miejscem wielu cennych inicjatyw i przedsięwzięć o wymiarze nie tylko regionalnym, ale i ogólnopolskim.
     
     Lepiej z kontraktowymi
     - Ponadto zainwestowaliśmy poważne środki finansowe w elbląskie instytucje kulturalne - dodał marszałek. - Pieniądze z kontraktu wojewódzkiego otrzymał Światowid oraz Teatr Dramatyczny.
     Ryński chwalił działalność obu elbląskich placówek kulturalnych.
     - Po wprowadzeniu kontraktów menadżerskich w teatrze i Światowidzie placówki te pracują lepiej, mają również stabilniejszą sytuację finansową - mówił. - Światowid to jednostka, która może świecić przykładem, jak promować kulturę. Co do teatru - byłem kiedyś w teatrze w Elblągu. Po spektaklu publiczność wstała i żarliwie oklaskiwała aktorów. To świadczy o tym, że elblążanie cenią swój teatr, są z niego dumni i chcą, by pracował jak najlepiej. Będziemy wspierać elbląski Dramatyczny tak samo jak teatr im. S. Jaracza w Olsztynie.
     
     Od Nowego Roku do Olsztyna
     Podczas spotkania w Elblągu dyrektor TVP w Gdańsku, Bogumił Osiński oficjalnie poinformował o tym, że od 1 stycznia 2005 r. Elbląg będzie gościł na antenie nie telewizji gdańskiej, a olsztyńskiej.
     - W Polsce powstaną cztery nowe oddziały telewizyjne, 10 redakcji oraz 32 punkty korespondenckie - mówił B. Osiński. - Elbląg będzie podlegał pod oddział telewizji w Olsztynie. Takie są granice administracyjne.
     Podczas uroczystości inauguracyjnej w sali kina "Światowid" marszałek Andrzej Ryński wręczył swoje doroczne nagrody w dziedzinie kultury za rok 2003.
     
     Nagrodzeni
     Otrzymało je pięciu pracowników ośrodków kultury z Giżycka, Iławy, Olsztyna i Jonkowa. Wśród nich znalazł się nominowany do Paszportu "Polityki" i literackiej nagrody "Nike" prozaik, felietonista, krytyk literacki, redaktor naczelny pisma "Portret" - Mariusz Sieniewicz.
     Marszałek odznaczył również 12 osób medalem Ministra Kultury "Zasłużony działacz kultury". W tym gronie znalazło się troje pracowników CKiWM "Światowid": Grażyna Komorska, główny instruktor ds. twórczości ludowej, Krystyna Olewnik, główny specjalista w CKiWM "Światowid" oraz zastępca dyrektora centrum, Bożena Sielewicz.
     Po części oficjalnej odbył się koncert piosenek Wertyńskiego i Okudżawy, w którym zaprezentowali się m.in. Dorota Osińska, Mirosław Czyżykiweicz i Monika Kwiatkowska.
A

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • "Punkt korespondencyjny w Elblągu będzie przesyłał (info) do Olsztyna, a nie jak do tej pory - do Gdańska. Takie są granice administracyjne." ~ pDyrTVG, prosimy nie grać z nami w klasyczne: ktoJestGłupszyJaCzyWy?
  • mnie to przypomina propagande i głaskanie po główce:)przypomina to tekst typu: "tak,tak moje dzieci elblązkowo sie rozwija"- kolejna ściema i mydlenie oczu
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    picasso(2004-10-11)
  • Wystąpiła również długo oczekiwana w Elblągu Edyta Jungowska, a atrakcją "samą w sobie" był Poniedzielski.
  • Elbląska publiczność jest bezkrytyczną ciemną masą. Można im pokazać cokolwiek a oni i tak zawsze po wiejsku kończą owacją na stojąco. To taka elbląska tradycja. Niezależnie od formatu gwiazdy i jakości przedstawienia zawsze jest owacja na stojąco. Jest to typowy syndrom prowincji. Kto doświadczał kultury w innych, większych miastach i za granicą, wie że takie rzeczy dzieją się tylko w Elblągu.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    pierrot(2004-10-12)
  • pierrot,nikt Ci nie zaprzeczy, bo tak jest. Tylko z jednym można się niezgodzić, mianowicie z tym, że jest to elbląska tradycja. Podobno /nie znam tych czasów/ kiedyś tego nie było, a więc czy tradycja...? Pozdrowionka
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    egzegeta(2004-10-12)
  • Ja tych czasów nie pamiętam. Dla mojego pokolenia jest to więc tradycja, bo jestem świadkiem tego typu zachowań od momentu gdy pierwszy raz poszedłem do teatru w Elblągu.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    pierrot(2004-10-12)
  • Prawda z tą "elbląską tradycją", już kiedyś o tym dyskutowaliśmy na portElu. Zakończenie występu w Elblągu, to zazwyczaj bardzo żenujący moment dla części publiczności - i artystów, zapewne, też.
  • Ale przeciez nie było owacji na stojąco...
  • egzegeto, mowa o światowidzie a Ty ani słówka
  • anonimie; kimkolwiek jesteś odpowiadam jak grzeczność nakazuje, gdy Ktoś zapytowywuje :-) - Ślicznej Światowidzianki nie widzę od co najmniej 2 miesięcy i......jestem prawie rozmagnesowany i.... tematyczna wena odeszła, chyba bezpowrotnie. Co z przykrością stwierdza i smutkiem obwieszcza niżej podpisany
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    egzegeta(2004-10-14)
Reklama