Wtorek 23-04-2019, imieniny Wojciecha, Jerzego
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Makieta elbląskiego zamku krzyżackiego wkrótce w Muzeum

 
Elbląg, Makieta elbląskiego zamku krzyżackiego wkrótce w Muzeum
Ruiny Zamku Wysokiego, fot. nadesłana

9 czerwca (wtorek) o godz. 11 w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu nastąpi uroczyste przekazanie na rzecz Muzeum makiety Zamku Wysokiego w kompleksie elbląskiego krzyżackiego założenia zamkowego. Makietę wykonał Pan Hans – Joachim Pfau, przewodniczący Stowarzyszenia „Elbing-Club-Pangritz-Kolonie”, zrzeszającego dawnych mieszkańców Elbląga i elbląskiego powiatu ziemskiego.

Hans - Joachim Pfau - urodzony w Elblągu w 1935 roku, obecnie mieszkający w Niemczech, w Monachium. Jeden z największych kolekcjonerów cymeliów elbląskich poza granicami Polski, autor wielu artykułów, wykładów, prezentacji oraz wystaw poświęconych dawnemu Elblągowi. Zajmuje się także malarstwem, rzeźbieniem oraz modelarstwem tematycznie związanym ze swoim miastem rodzinnym. Udziela się aktywnie w miejscowym, wschodnio- i zachodniopruskim, towarzystwie ojczyźnianym.
     Makieta Zamku Wysokiego jest już trzecią makietą, wykonaną w drewnie przez Pana Pfau i przekazaną Muzeum Archeologiczno – Historycznemu oraz mieszkańcom naszego miasta. Wszystkie prace są współfinansowane przez członków Stowarzyszenia Pangritz. Kolejna praca Pana Pfau jest wizją wyglądu najważniejszej części założenia zamkowego w Elblągu, czyli Zamku Wysokiego (Konwentualnego), sporządzoną na podstawie rekonstrukcji i stanu badań przedwojennych uczonych.
     Makieta zostanie zaprezentowana w Budynku Wschodnim Podzamcza Muzeum Archeologiczno – Historycznego w Elblągu, będą jej towarzyszyć plansze ilustrujące stan wiedzy na temat elbląskiego założenia zamkowego, zburzonego podczas buntu Stanów Pruskich w 1454 roku, wyniki dotychczasowych sondażowych badań archeologicznych i plan ewentualnych badań w najbliższej przyszłości. Muzeum Archeologiczno – Historyczne w Elblągu, z racji swojego położenia na terenie tzw. Podzamcza Północnego kompleksu zamkowego czuje się specjalnie predestynowane do kontynuacji badań w tym zakresie.
     Na uroczystości przekazania makiety specjalnymi gośćmi będą przybyli z Niemiec członkowie Stowarzyszenia „Elbing-Club-Pangritz-Kolonie” oraz osoby nie zrzeszone – dawni mieszkańcy Elbląga i regionu oraz ich potomkowie, a także członkowie Stowarzyszenia Ludności Pochodzenia Niemieckiego Ziemi Elbląskiej.
     
     
Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl jest patronem medialnym Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu
     
Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • no chociaż tego ruskie nie ro. .. lili
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 1
  bolobeztaczki(2015-06-02)
 • Nadal nasi przyjaciele z Niemiec nie podpisali rozejmu pokojewego z PL. .. .. moze ktos cos chce ugrac ?????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 5
  kuki5431(2015-06-02)
 • Moze ta pakieta natchnie kogos do odbudowy?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 1
  (2015-06-03)
 • Niech lepiej zrobią makietę miasta Elbląg - bo to miasto jest makietą. Ludzie nie rozumiecie że bez wyjścia miasta na morze( Przekop) miasto nie ma racji bytu!!!!!Zobaczcie że kiedy miało połączenie z morzem( przez cieśninę Pilawską to rozwijało się pięknie). To są prawa ekonomii a nie tylko podatki, vaty, krusy, pity, cła, akcyzy itp. podstawa gospodarki jest: przemysł, transport, rolnictwo i usługi!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 6
  (2015-06-03)
 • Racja bytu powojennego to pasmo zamknięć, wyburzeń, zaniechań i pokracznych decyzji sytuujących Elbląg w gronie najbardziej zacofanych i wstecznych miejsc Polski. Ciekawe jak skomentują potomni ten przygnębiający okres smuty i zwijania, który nam przypisano z wszelkim tego konsekwencjami, brnąc dalej w ślepą uliczkę ignorancji i bylejakości.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  AMalejużniekoniecznie(2015-06-03)
 • No, prawda .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 0
  Boloztaczką(2015-06-03)
 • Ruscy wpadają do Elbląga średnio co sto lat, każą sobie płacić albo rozp...ją miasto. Obecnie w kasie miejskiej pustka.. No co oni zrobią jak znowu tu przyjdą ? Może czas już robić pamiątkowe zdjęcia ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Boloztaczką(2015-06-03)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia nowoczesna II
Kuchnia inna niż inne
Kuchnia klasyczna
Kuchnia nowoczesna