Piątek 25-05-2018, imieniny Grzegorza, Urbana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Miasto - muzeum

Elbląg, Miasto - muzeum Forma przestrzenna autorstwa Holendra Everdta Hilgemanna przy ul. Kuśnierskiej

Galeria El przygotowuje się do obchodów 40. rocznicy I Biennale Form Przestrzennych.

Impreza, która odbyła się w lipcu 1965 roku, odbiła się szerokim echem wśród artystów w całej Europie. W czasie kolejnych biennale rzeźbiarze i malarze wspólnie z robotnikami tworzyli dzieła z metalu, który przekazał „Zamech”. Efekt ich pracy - abstrakcyjne formy przestrzenne - do dziś można oglądać na elbląskich ulicach.
     - Biennale nawiązywały do idei radzieckiego konstruktywizmu z lat dwudziestych ubiegłego wieku - przypomina historyk sztuki, pracownik Galerii El, Jarosław Denisiuk. - Sztuka sowiecka w wariancie konstruktywistycznym miała ambicję wejścia w przestrzeń publiczną i zmieniania w ten sposób życia ludzi. Konstruktywiści chcieli wpływać na jakość życia.
     Wśród autorów 46 form przestrzennych są m.in. Katarzyna Kobro i Magdalena Abakanowicz. Niektóre z form uważane są przez specjalistów za tak wyjątkowe, że z chęcią postawiłyby je u siebie władze Nowego Jorku, Londynu czy Berlina. Razem tworzą unikatową i niezwykłą kolekcję.
     - One tworzą pewną kompozycję, która przez lata nie została zmieniona ani zniszczona - podkreśla Jarosław Denisiuk. - Dzięki temu Elbląg jest dziś bodaj jedynym miastem, które może się pochwalić taką zwartą, przemyślaną koncepcją.
     Dla uczczenia rocznicy I Biennale, na przełomie maja i czerwca br. odbędzie się wystawa pod hasłem "Miasto - Obraz". Mają wziąć w niej udział twórcy rzeźb. Przygotowywany jest też przewodnik po elbląskich formach przestrzennych. Także same formy są remontowane i - jak podkreśla dyrektor Galerii El, Zbyszek Opalewski - wracają do świetności oraz pierwotnych kolorów, które przed laty nadali im twórcy.
     
     Zdjęcia wybranych elbląskich form przestrzennych dostępne są w dziale portElu Fotoreportaże. Obejrzyj cześć pierwszą i drugą.

SZ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Uwielbiam elbląskie formy przestrzenne ! To nasze wielkie miejskie dobro, znak rozpoznawczy. A jakie nazwiska ! Przez lata formy te wtopiły się w pejzaż miejski. Rosły razem ze mną, a właściwie ja rosłam, a one malały, ale przez to stawały się bardziej oswojone. Jeszcze raz im się teraz przyjrzałam: mimo upływu lat nic sie nie zestarzały ! Dlaczego nie ma kompletu ( pakietu ) widokówek z tymi pięknymi rzeżbami, albo pięknego plakatu, albo kalendarza ???? ( może ktoś skorzysta z pomysłu ! ). Myślę, że wielu z nas chętnie powiesiłoby dobrą fotografię rzeżb ( niekoniecznie kolorową ) w swoich biurach. Cieszę się z inicjatywy przywrócenia im pierwotnych barw, zabawa z kolorami przez ostatnie lata często mnie drażniła, dodawanie blichtru tym szlachetnym ( jak po latach widać ) formom nie było potrzebne, tylko w nielicznych przypadkach zyskiwały, ale bardziej na odnowieniu niż na kolorze._____ A może portEl z okazji 40 - lecia ich urodzin ogłosiłby odrębny konkurs fotograficzny na najpiękniejsze zdjęcie formy przestrzennej w Elblągu ? Damianie i inni - co wy na to ???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  amelka(2005-05-13)
 • Najlepsze formy przestrzenne to teraz tworzy... rwel w portElu ! Jego budowane z konsekwencją posty mają interesującą formę graficzną i odrębny język podkreślające lotność myśli, bardzo ciekawe. Abstrahuję tu od zawartości merytorycznej ( chociaż z większością się zgadzam, pod warunkiem, że mnie nie nadeptuje na odcisk... ). Tylko rwelu - spokojnie, nie przesadź. Treść, pomysł, konsekwencja - tak trzymać.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Żuławiak(2005-05-13)
 • Żuławiak ~ no trudno dostrzec odciskiTwe, a co dopiero je nadepnąć^_^ ...a formyPrzestrzenne powinny jeno podkreślać meryTreść, więc od niej abstraHuj@_@ ...dobrze że Ty tu bywasz i dzielisz się swą wiedzą!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  rwel(2005-05-13)
 • rwel - bo to wirtualne odciski są !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Żuławiak(2005-05-13)
 • z przyjemnością czytam przerzucanie się myślą, a nie inwektywą na portelu - czyżby kulturalny temat temu sprzyjał ? a może majowe słońce za oknem ? wiwat elbląskie "biennale", rzeczywiście nadal są fantastyczne !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  pompaj(2005-05-13)
 • Niedawno miasto ogłaszało konkurs na hasło promocyjne. Własnie "naszedł" mnie pomysł - Elbląg w formie, Elblag miasto w formie lub "cóś" podobnego. Proszę zwrócić uwagę na to mocne odniesienie do form przestrzennych i bardzo ulotne odniesienie do zamechowskich form odlewniczych :-)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  wg(2005-05-13)
 • wg - dobrze kombinujesz------
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Malutki(2005-05-13)
 • ELBLĄG W FORMIE - super ( elblongi się ucieszą ? )
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2005-05-13)
 • Skoro się podobaja, to mam jeszcze parę innych propozycji:
  1. Elbląg - miasto w formie
  2. Miasto w formie
  3. Bądź w formie
  4. Forma na codzień
  5. Blizej formy
  6. Zdobądź formę
  7. Dojdź do formy
  Wysłałem do Biura Promocji, może się "przyjmą" :-)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  wg(2005-05-13)
 • mistrzuWG ~ nieElblążaninowi może to skojarzyć się z innymi formami przestrzennymi... piaskownicami*_* seZażartowałem@_@ ...takCzySiak - każdy sposób dobry na marketingElbląga^_^
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  rwel(2005-05-13)
 • A ja chciałbym mieć takie ładne małe makiety tych form na biurku czy na półce ! Może o tym ktoś by pomyślał ? Mogłyby być z metalu albo tworzywa sztucznego, ale żeby zachować szlachetność formy. Oczywiście - niezbędna sprawa załatwienia spraw autorskich. Małe formy jako prezenty dla gości Elbląga - od tego można by zacząć... Tyle jest brzydkich durnostojek w sklepach, tak trudno o mądrą pamiątkę z miasta.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  żuczek(2005-05-13)
 • ...albo wykorzystać rysunek jakiejś formy do logo miasta ! Naprawdę trudno jest coś takiego wymyśleć, a tu walizka pomysłów do wykorzystania !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  żuczek(2005-05-13)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Torba z nadrukiem elbląskiej Starówki
Naszywki
T-shirt biały z Twoim nadrukiem DTG PROMOCJA
Naszywka GODŁO