UWAGA!

Miłość w sieci

Dziś o godz. 16 w ramach Ogrodów „Polityki” odbędzie się panel zatytułowany „Miłość w sieci”. Z Krystyną Pytlakowską i Jerzym Gomułą, autorami książki „Zaczatowani” będzie rozmawiał Edwin Bendyk z tygodnika „Polityka”.

Spotkanie odbędzie się w sali audiowizualnej na poddaszu Biblioteki Elbląskiej.
     Krystyna Pytlakowska jest absolwentką filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Obecnie związana z dwutygodnikiem „Viva”, wcześniej współpracowała z „Panoramą” i „Twoim Stylem”. Jest specjalistką od stawiania intymnych pytań w wywiadach. Współautorka książek „Lwy (nie)ujarzmione, czyli żony o sławnych mężach”, „Szaszłyk po polsku” oraz „Zaczatowani”.
     Jerzy Gomuła, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, filozof, informatyk i terapeuta, asystent na uniwersytetach w Monachium, Leeds, Rzymie i Padwie. Zajmuje się testami psychologicznymi i terapią osób o specjalnych potrzebach. Jego pasją jest badanie sztucznej inteligencji i jej zastosowania w systemach wspomagających diagnostykę psychologiczną.
     Powieść „Zaczatowani” to ABC uzależnienia od internetu. Autorzy z dużą znajomością tematu opisują życie na czacie, sami przez kilka lat wędrowali po przeróżnych internetowych portalach i zatwardziale czatowali. Postanowili ze swojej obsesji zrobić użytek i napisali książkę, opartą na solidnym materiale dowodowym, zastanawiającą, niepokojącą i zarazem fascynującą.
     Książka jest próbą odpowiedzi na pytanie, jak internet wpływa na naszą psychikę, potrzeby, lęki, marzenia. Wzbogaca ją rozmowa ze Stanisławem Lemem, który już przeszło 30 lat temu przewidział rzeczywistość wirtualną.
     Edwin Bendyk jest publicystą „Polityki”, zajmuje się tematyką cywilizacyjną i wpływem technologii na życie społeczne. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, był dziennikarzem m.in. tygodnika „Nowoczesność”, Polskiej Agencji Informacyjnej, „Życia Warszawy”, „Wiedzy i Życia”. Obecnie publicysta tygodnika Polityka, gdzie zajmuje się tematyką cywilizacyjną i wpływem technologii na życie społeczne. Publikuje także w „Res Publice Nowej”, „Przeglądzie Politycznym”, „Krytyce Politycznej”, tygodniku „Computerworld”. Wykłada w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej, Collegium Civitas i Centrum Nauk Społecznych PAN.
     W 2002 r. wydał zbiór esejów „Zatruta studnia. Rzecz o władzy i wolności”, nominowany do Nagrody Nike 2003. W 2004 r. - książkę „Antymatrix. Człowiek w labiryncie sieci”.
     
oprac. PD

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Absolutnie nie można oceniać książki wg jej tytułu. Niemniej mogę przypuszczać, iż "gwoździem programu" książki "Zaczatowani" mogą być zawarte tam przemyślenia na ten temat Stanisława Lema. Bo o uzależnieniu w sieci, to chyba jakiś amerykanin dość szczegółowo napisał w "Miłość w sieci", natomiast nasz Janusz Wiśniewski w bardzo zwiewnym, romantycznym, acz momentami poważnym stylu /jeśli styl może być poważny/ opisał problemy miłosnego- i nie tylko - serfowania w "Samotność w sieci". Dlatego chyba przesadą jest pisanie, iż jest to Vademecum wiedzy o uzależnieniu w sieci. Nie wątpię, że jest to książka ciekawa ale myślę, iż jest ona jedną z wielu. Autorom życzę sukcesu
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    egzegeta(2006-06-01)
  • Boże co za bełkot."Nasz Wiśniewski" to literatura dla kucharek.Stary czytaj wiecej niż piszesz to odciążysz trochę sieć z pożytkiem dla wszystkich.
  • "dr hab. Janusz Wiśniewski doktor informatyki, doktor habilitowany chemii; program komputerowy, który napisał, stosuje większość najważniejszych firm chemicznych w świecie; obecnie mieszka i pracuje dla amerykańskiej firmy IT we Frankfurcie nad Menem; współredaguje naukowe czasopismo chemo-informatyczne ("Molecules") wydawane w Internecie; profesor Pomorskiej Akademii Pedagogicznej w Słupsku. W wolnym czasie pisze beletrystykę. Wydał w Polsce dwie książki: "Samotność w Sieci" oraz ostatnio "Zespoły Napięć". Obie stały się bestsellerami" - ta rekomendacja trochę lepiej brzmi niż ta, którą zrobiono Pani Pytlakowskiej - absolwent filologi , specjalistka od stawiania intymnych pytań. To wybitna musi być specjalność, rzadko spotykana. Ale to trzeba naprawdę dużo czytać, żeby tak scharakteryzować gości Ogrodów "Polityki".
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    egzegeta(2006-06-01)
  • Bylem na spotkaniu. Kameralne, autorzy są znawcami tematu psychologii czata, p. Edwin Bendyk świetnie poprowadzil panel. Duzo sie dowiedzialem i nauczyłem. Ksiazke "Zaczatowani" czytam z wypiekami.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    dogmatyk(2006-06-03)
  • Egzegeza, najpierw przeczytaj, a potem pisz. Czy myslisz, ze do Ogrodow Polityki zostaliby zaproszeni autorzy ksiazki, jakich jest wiele? Bylam na spotkaniu z nimi- mili ludzie i otwarci. ale nie o to chodzi. "Zaczatowani" jak powiedzial Pan Bendyk, to ksiazka jedyna w swoim rodzaju, " rzadka gratka". Pierwsza jak na razie na swiecie opisujaca czat od kuchni. I nie powiesc, tylko reportaz poglebiony psychologicznie, zawierajacy autentyczne rozmowy z ludzmi z sieci.Ksiazka, ktora wywoluje burze i kontrowersje, poniewaz po raz pierwszy zwraca uwage na to, jaki wirtual moze miec wplyw na real. Nie mozna jej porownywac z powiescia, jaka jest " Samotnosc w sieci", czyli fikcja literacka o milosci dwojga osob. Nie mozna jej tez porownywac z " Miloscia w sieci" izraelskiego psychologa Arona Ben zeeva, ktory pisze o internecie teoretycznie. Kupialam " Zaczatowanych" i przeczytalam juz 3/4,utonelam w tej ksiazce. Moim zdaniem jest bardzo interesujaca i pokrywa sie z moimi przemysleniami.Ale takze wiele mi wyjasnia. Ja od czasu do czasu czatuje. Teraz bede ostrozniejsza. Pozdrawiam wszystkich:)))Niezabudka
  • Niezabudko; nie wiem czy to do mnie bo ja to egzegeta, a adresujesz swoją wypowiedź do egzegezy - blisko ale to nie to:-) Jesli do mnie to dziękuje Ci za minirelacje z tego spotkania. Miło mi, że książka ta należy do nietuzinkowych. Ja tylko na zasadzie wstępnych dywagacji pozwoliłem sobie na co nieco. Przeciez pisałem, że - "Absolutnie nie można oceniać książki wg jej tytułu..", a dalej - "Nie wątpię, że jest to książka ciekawa ..." Tak pisałem, a Ty to potwierdzasz. Oczywiście, że uprzedzanie faktów jest ryzykowne. Tym razem byłem blisko, a może niedaleko sedna.:-) Pozdrawiam również
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    egzegeta(2006-06-03)
  • Egzegeto nie trafiles. Mówiono o miłosci i seksie w sieci, o zdradzie (!) i oszustwach czatowych, o netetykiecie. A o Lemie też, ze byl prekursorem cyberprzestrzenia i o sieci miał jak najgorsze mniemanie. Uwazał ze czat to duchy. Trzeba najpierw ksiazki czytac a potem je "egzegezowac" :-)))
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    bibliotekarka(2006-06-03)
Reklama