UWAGA!

Młodzież chce mówić o śmierci

 Elbląg, 1944 - Klisze pamięci  to powrót do tematu Powstania Warszawskiego
1944 - Klisze pamięci to powrót do tematu Powstania Warszawskiego (fot. Alter Ego)

Ostatnie miesiące minionego roku były bardzo pracowite dla młodych aktorów „Alter Ego”. Prowadzili zajęcia teatralno-terapeutyczne w Domu Pomocy Społecznej w Bartoszycach, pracowali także nad swoimi nowymi spektaklami - „Dziewiętnaście czterdzieści cztery – Klisze pamięci” oraz „Beczka”.

Na przełomie listopada i grudnia 2008 r. młodzi artyści „Alter Ego” wspólnie ze swoim opiekunem Tomaszem Walczakiem prowadzili zajęcia warsztatowe w Domu Pomocy Społecznej w Bartoszycach. Była to część projektu pn. „Teatr nie jedno ma oblicze” realizowanego przez tamtejszy MOPS.
     - W zajęcia uczestniczyło ok. 30 domowników – mówi Tomasz Walczak. – Wspólnie z nimi oraz ich terapeutami przygotowaliśmy integracyjny spektakl.
     - Dużo daliśmy, ale i sporo dostaliśmy – przyznaje Tomasz Walczak. – Był to pierwszy tak bliski kontakt młodych aktorów „Alter Ego” z osobami niepełnosprawnymi. To wyzwanie, ale i wspaniała lekcja życia.
     Po powrocie z Bartoszyc aktorzy uczestniczyli w warsztatach teatralnych w Stegnie, podczas których kończyli pracę nad nowym spektaklem zatytułowanym „Dziewiętnaście czterdzieści cztery – Klisze pamięci”. To kompilacja tekstów poetyckich różnych autorów dotyczących Powstania Warszawskiego.
     - Młodzi ludzie chcą dotykać tematu śmierci, chcą o niej mówić – wyjaśnia Tomasz Walczak. – Przez to uczą się szacunku do niej, ale także do życia. Uczą się też patriotyzmu.
     - Pracując nad tym spektaklem obejrzeliśmy wiele filmów m.in. „Kanał”, „Kolumbowie”, przeczytaliśmy też wiele książek związanych tematycznie z Powstaniem Warszawskim – mówi reżyser spektaklu. – We wrześniu zaczęliśmy pracę nad etiudami, chodziło o to, by wczuć się w losy bohaterów. Główny nacisk położony został na słowo – jest to bowiem spektakl poetycki. Uciekamy w nim od dosłowności stawiając na symbol – dodaje Walczak.

 


     Spektakl pt. „Dziewiętnaście czterdzieści cztery” będzie miał swój premierowy pokaz podczas festiwalu „…Czy to jest kochanie?”.
     - Chcemy go też pokazać w Muzeum Powstania Warszawskiego – zapowiada Walczak.
     „Alter Ego” ma też poważne plany związane z innym swoim spektaklem.
     - „Pamięć nie ginie” pojedzie do Berlina, planujemy ten spektakl pokazać także na dwóch bardzo prestiżowych festiwalach teatrów offowych w Polsce – w Horyńcu Zdroju (Biesiada Teatralna) oraz w Tychach (Tyska Wiosna Teatralna) – zdradza opiekun „Alter Ego”. – Na obu już byliśmy z innymi spektaklami i wróciliśmy z nagrodami. I już wiemy, że do Horyńca pojedziemy w lutym na pewno, bo zostaliśmy zakwalifikowani.
     Młodzi aktorzy pracują także nad spektaklem pt. „Beczka”.
     - Do jego stworzenia zainspirował na artykuł w „Gazecie Wyborczej” o matce dzieciobójczyni – przyznaje Tomasz Walczak. – To trudny temat, który spróbujemy zamienić w spektakl słowny.

A

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Alter ego- teatr wiecznego pesymizmu. .. najpierw narkomani, obozy koncentracyjne teraz powstanie warszawskie i matka, która zamordowała swoje dziecko. .. Szczerze, wątpię, żeby te dzieciaki rzeczywiście tak bardzo lubowały się w tego typu tematyce. Pewnie "reżyser" z góry narzucił im tematykę. Poza tym to już się staje monotematyczne. .. .tylko siedzieć i płakać na ich spektaklach. A kiedy Ci młodzi ludzie pokażą radość, korzystanie z życia, które jest domeną młodych? Ludzie, zdejmijcie te smutne maski i w końcu pokażcie swoje prawdziwe, świeże i radosne twarze!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Pantalonada(2009-01-06)
  • Wytwórnia EMO
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    zxxccdd(2009-01-07)
  • Emo to pojęcie opisujące styl i modę. Więc się zastanów za nim coś napiszesz. Patriotyzm, nie ma nic wspólnego z emo. A jak ktoś się chce pośmiać, to niech spojrzy w lustro. Tyle.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    takisobieja(2009-01-08)
  • takisobieja, dzisiaj emo, to nie tylko i wyłącznie styl ubierania się. .. jest to również potocznie używane określenie na ludzi wiecznie smutnych, płaczących itp. i pod tym względem alter ego też można zaliczyć do tego określenia, chociaż, nie powiem, żeby było to wyrażenie "z wyższej półki". Ale fakt faktem ostatnie spektakle tego kółka teatralnego, były naprawdę piękne (młodzież bardzo się napracowała, to było bardzo widoczne) ale i przepełnione nieprawdą. .. widać było, że nie do końca to był temat, w którym młodzież czuła się dobrze. .. .myślę, że powstanie warszawskie to też nie jest strzał w dziesiątkę
  • "Następne planowane spektakle alter ego będą dotykały następujących zagadnień: *powstanie styczniowe *powstanie listopadowe *potop szwedzki *zjazd gnieźnieński *cud nad Wisłą *chrzest 966 *Polska pod zaborami i wiele innych" - Dodaje Walczak (przerabiacie książki od historii?)
  • Najlepiej niech od razu Wam przerobią prehistorię, żeby biegali w przepaskach ze skóry dzika na biodrach. A poza tym jak Wam się nie podoba, to nie oglądajcie.
  • Ludzie. Widziałem PAMIĘĆ NIE GINIE i muszę przyznać, że bardzo mi się podobało. Jakoś nie zauważyłem w tym nieprawdziwości, a wręcz przeciwnie, bo żeby się rozebrać na scenie, to trzeba przełamać swoje uprzedzenia i mieć sporo odwagi. Więc przykro mi, że tak uważacie. Pomyślcie teraz jak się czują dzieciaki z tej grupy to czytając? Oni się starają, a wy. .. ? Brak słów.
  • Może te dzieciaki w końcu zastanowią się nad sensem bycia w tej grupie, bo zmuszanie młodych dziewczyn do rozbierania to nie jest jakaś normalna sprawa. .. może w końcu ktoś z zewnątrz zająłby się tym, bo to, co ten człowiek robi rym dzieciakom, bo zmuszanie ich do rozbierania, ścinania włosów. .. jest po prostu chore!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Z zewnątrz patrząc(2009-01-09)
  • nikt nas nie zmusza do rozbierania się, nikt nas do niczego nie zmusza i oświadczam, że wszyscy przynależymy do grupy dobrowolnie :) poza tym, to co wystawiamy nie jest jednoznaczne z tym jakie mamy podejście do życia. .. Tematyka spektakli to indywidualna sprawa grupy, jeśli chodzi o widzów, jak mówi stare przysłowie "jeden lubi ogórki drugi ogrodnika córki!" :P Każdy ma prawo oceniać spektakle, ale ocenianie Alter Ego (mam na myśli osoby przynależące) pod względem osobowości (emo?) jest żenujące i świadczy tylko o autorze wypowiedzi. Bardzo łatwo jest pisać średnio błyskotliwe komenatrze bez merytorycznego poparcia. bu$sIoLe!:*
Reklama