Środa 16-01-2019, imieniny Włodzimierza
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

MSA to nie festiwal, tu najważniejszy jest człowiek

 
Elbląg, MSA to nie festiwal, tu najważniejszy jest człowiek (fot. Anna Dembińska)
Rek

- Pierwszy dzień Międzynarodowych Spotkań Artystycznych przyniósł mnóstwo pozytywnej energii – mówi Teresa Miłoszewska z CSE „Światowid”, organizatorka MSA. - Wszyscy podkreślają ogromną różnorodność tej imprezy, bo rzeczywiście staramy się, żeby w tej przestrzeni każdy znalazł coś dla siebie. Wieczorem na scenie wystąpiła Ania Broda z muzykami.

Na MSA jest teatr, muzyka, plastyka, fotografia, dotknąć można różnych dziedzin.  Nie ma tu monotonii, jest przestrzeń na spotkanie ze sztuką i drugim człowiekiem, a także na edukację.  - Bardzo dobry był panel teatralny „Teatr dla życia”, który prowadził Jarosław Rebeliński z Teatru „Razem” dla terapeutów, pedagogów i instruktorów  – mówi pani Katarzyna, uczestniczka MSA.  
     Niezwykłość tej imprezy kulturalnej polega na tym, że biorą w niej udział osoby, które zechcą po prostu przyjść w tych dniach do „Światowida” i spotkać się z innymi. Uczestnicy przyjeżdżają tutaj na zaproszenie organizatorów, by pokazać  swoją twórczość, ale przede wszystkim, by wzajemnie się inspirować, czy wymienić się doświadczeniami. Dużą grupę stanowią wolontariusze – młodzież z elbląskich szkół średnich.
     - Kiedy młodzi ludzie wychodzili ze spektaklu Teatru „Razem” i Remontu Pomp, widziałam, że są poruszeni – mówi Teresa Miłoszewska. – Na MSA dotykamy też ważnych i trudnych tematów, o których na co dzień nie mówi się, bo myślę, że trzeba edukować, uświadamiać.
     Młodzież zadawała pytania, czy to prawda, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną nie mogą w Polsce zawierać związków małżeńskich, a także o trudności w codziennym funkcjonowaniu. Podczas spektaklu „ONI” w wykonaniu Teatru Razem i Remontu Pomp na scenie występowali zawodowi muzycy z osobami z niepełnosprawnością intelektualną.
     - Poprzez nasze działania chcemy pokazywać,  że osoby z niepełnosprawnościami mogą funkcjonować i tworzyć w otwartej przestrzeni i ten pierwszy spektakl to pokazał – dodaje Teresa Miłoszewska. – Myślę, że dla odbiorców są to też takie silne i niepowtarzalne przeżycia. Kiedy obserwuję publiczność wychodzącą po spektaklach i widzę te emocje na twarzy, wtedy czuję, że to, co robimy jest ważne, ma znaczenie i ma sens…
     W programie MSA znalazły się także szkolenia specjalistyczne dla terapeutów i pedagogów. Warsztaty teatralne prowadziła także Edyta Strumińska i Monika Kazimierczyk. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także warsztaty muzyczne poprowadzone przez Anię Brodę, która dziś wieczorem zaprezentuje się w koncercie „Nova energia”.
     - Podkreślam od początku, że to nie jest typowy festiwal, tutaj nie ma nagród, są upominki rzeczowe dla zespołów, ale tu nikomu nie chodzi o rywalizację – mówi Teresa Miłoszewska. – Bardziej chodzi nam właśnie o spotkanie, o wymianę myśli, ale też szukamy takiej przestrzeni dla siebie, każdy coś stąd wynosi. Serdecznie zapraszam do udziału w MSA.
     
     Program MSA na piątek i sobotę
     

     24 listopada
     10.30 Spektakl „Kopciuszek" /Teatralne Studio „Danko" Kaliningrad/duża sala kina „Światowid"
     11.00 Dźwięk i ruch / duża sala kina „Światowid"
     - „Klaipėdos lakštutė" /Litwa
     - Grupa „ZET" /MDK Toruń
     - Zespół „Szwagry" /Elbląg
     - Zespół „Sleep – Slap" /PSONI Elbląg
     12.15 Spektakl „Apokalipsa" /Grupa Teatralna „Stworzeni"/duża sala kina „Światowid"
     12.50 Wernisaż wystawy „Materia w twórczej relacji"/hol główny CSE „Światowid"
     13.00-15.00 „Wirtualny spacer" /Regionalna Pracownia Digitalizacji CSE „Światowid"
     15.00-17.00 Blok warsztatowy /pracownie artystyczne CSE „Światowid"
     17.00 Filmy dokumentalne /Scena na Piętrze
     18.00 impreza integracyjna dla uczestników MSA /impreza zamknięta
     
     25 listopada
     
10.30 Seminarium „ Aktywne i twórcze życie"/ Galeria Nobilis
     12.00 Spektakl „Daj mi wszystko" /Teatr „Rajstopy"/ Scena na Piętrze
     10.30 -12.00 Warsztaty artystyczne /pracownie artystyczne CSE „Światowid"
     12.00-14.00 „Strefa twórczości" , happening plastyczny/hol CSE /
     
     Organizatorami MSA są CSE „Światowid” i Stowarzyszenie Kulturalne „Viva Art”. Międzynarodowe Spotkania Artystyczne zrealizowano przy współudziale finansowym Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego i Samorządu Miasta Elbląga.
     
     

     Patronat medialny nad Międzynarodowymi Spotkaniami Artystycznymi sprawuje Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl
     
KT
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapety ze sztuką
Naklejki na meble
Fototapety z jachtami
Fototapety do salonu