Sobota 20-04-2019, imieniny Czesława, Agnieszki
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Muzeum, jakiego nie znacie

 
Elbląg, Muzeum, jakiego nie znacie
fot. nadesłana

W elbląskim Muzeum trwają intensywne prace związane z realizowanymi projektami. Wakacje w muzeum to pakiet działań edukacyjnych dla najmłodszych, realizowanych w godzinach 11-13 we wtorki, środy, czwartki oraz soboty i niedziele na dziedzińcu muzeum i we wnętrzu chaty wikińskiej. W międzyczasie dobiegają końca roboty budowlane w skrzydle południowym budynku Podzamcza.

Aktualny program zajęć na następny tydzień publikowany jest na stronie internetowej muzeum oraz na profilu Facebook placówki w każdy piątek. Dotychczasowa tematyka spotkań była rozmaita: budowa makiety Truso, zajęcia o wikingach, lepienie przedmiotów z gliny, warsztaty lalkarskie. W lipcowe niedziele odbywał się również cykl spotkań poświęconych elbląskim legendom. Spotkania związane są z aspektami działalności muzeum i zbiorami znajdującymi się w pieczy muzealników; to obok praktycznych warsztatów poznawanie historii miasta i regionu. Letnie zajęcia będą trwały do 25 sierpnia. Zapraszamy i przypominamy, że od lipca do końca września muzeum jest czynne w godzinach 10-18.
     W międzyczasie dobiegają końca roboty budowlane w skrzydle południowym budynku Podzamcza, dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Miasta Elbląga. Obiekt jest pozostałością gotyckich zabudowań Podzamcza Północnego zamku krzyżackiego, pierwszej siedziby krajowego mistrza zakonu do lat 1309 - 1310. Ze względu na stan zachowania, nigdy nie był udostępniany zwiedzającym. Zrealizowane w nim prace stanowią kolejny krok na drodze do dostosowania budynku do pełnienia funkcji ekspozycyjnych. Do tego niezbędna jest jednak realizacja ostatniego etapu robót budowlanych, a następnie budowa nowej wystawy stałej, której tematyka i aranżacja będzie z pewnością dużą niespodzianką. Trwają starania o zdobycie środków finansowych na ten cel.
     Aktualnie przebudowywana jest również wystawa „Skarby Gotów”. Ekspozycja „Goci. Znad Bałtyku do Rzymu”, uaktualniona o nowe wyniki badań, zostanie udostępniona w październiku. Wystawa będzie bazowała na unikatowym zbiorze zabytków pochodzących z Weklic - jednego z najlepiej poznanych cmentarzysk kultury wielbarskiej w Polsce, gdzie odkryto dotąd ponad 600 różnego rodzaju pochówków.
     Osią ekspozycji będzie rekonstrukcja fragmentu drogi wielbarskiej, zawierająca oryginalne pozostałości traktu. Budowa drogi jest już na ukończeniu, a wokół niej wkrótce pojawią się kolejne elementy aranżacji, wśród których będzie można odnaleźć grób tzw. księżniczki gockiej.
     Równolegle z budową wystawy przygotowywany jest także katalog nowej ekspozycji. Ostatnim z realizowanych przez muzeum projektów jest przedsięwzięcie, które zainteresuje zwłaszcza specjalistów w dziedzinie archeologii, historii sztuki, ceramologów, sinologów i muzealników. Wkrótce do druku zostanie oddana publikacja „Porcelana dalekowschodnia z badań archeologicznych na Starym Mieście w Elblągu”, autorstwa dr Barbary Pospiesznej, kurator zbiorów Muzeum Zamkowego w Malborku oraz kustosza dyplomowanego muzeum, dr Mirosława Marcinkowskiego. Wydawnictwo po raz pierwszy w Polsce zaprezentuje rezultaty badań naczyń z porcelany dalekowschodniej przywożonych drogą morską w XVII i XVIII w. Wydanie publikacji przewidziane jest na koniec roku.
Agnieszka Sławińska, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Skoda Fabia z LPG już od 46 000 zł! - HADM
Ostatnie sztuki Skody Rapid w salonie HADM
Rabaty do 11 000 zł na auta z rocznika 2019 w
ZWYCIĘSKI SUV C5 AIRCROSS - HADM Gramatowski