UWAGA!

Muzyczne gwiazdy Biesiady

15 i 16 września na Bulwarze Zygmunta Augusta odbędzie się Elbląska Biesiada Specjala. Piwne świętowanie uświetnią występy m.in. grup folkowych i celtyckich. Gwiazdami będą Kapela ze Wsi Warszawa oraz Zakopower.

Pierwszego dnia imprezy o godz. 17 wystąpi Orkiestra Dni Naszych. Grupa zaliczana jest do ścisłej czołówki zespołów folkowych w Polsce. Zdobyła trzykrotnie Grand Prix na Warszawskim Festiwalu Szantowym (impreza o randze międzynarodowej). Orkiestra Dni Naszych od początku istnienia zagrała ponad 1500 koncertów podczas najważniejszych festiwali folkowych i szantowych, Juwenaliów, Dni Miast, występując wspólnie z gwiazdami polskiej sceny oraz samodzielnie. W swojej muzyce łączy folklor podlaski, kaszubski, podhalański i irlandzki z elementami muzyki klasycznej oraz ekspresją ostrego rocka.
     Gwiazdą wieczoru, która wystąpi o godz. 21, będzie znakomity Zakopower. Do tej pory zespół zaprezentował się publiczności grając tradycyjną muzykę podhalańską. Zdobył też uznanie znawców muzyki ludowej (pierwsze nagrody na festiwalach folku w Kazimierzu, Żywcu i Nowym Targu). Zespół do ludowych brzmień dołożył nowoczesne i intrygujące aranżacje, nawiązujące do nowoczesnych trendów muzyki klubowej. Ludowe brzmienie i teksty śpiewane góralską gwarą, połączone pełnym przestrzeni bogactwem aranżacji zachwycają i przyciągają słuchaczy. Członkowie zespołu Zakopower to doświadczeni muzycy, brali udział w nagraniach takich jak: „Kayah i Bregović”, „Kolędy Pospieszalskich”. Liderem grupy jest znakomity i bardzo przystojny Sebastian Korpiel Bułecka.
     Drugi dzień Elbląskiej Biesiady Specjala rozpocznie o godz. 17 występ Kapeli ze Wsi Warszawa. Na jej repertuar składają się awangardowe interpretacje ludowych melodii tanecznych, tańców, ballad i wiejskich pieśni. Mimo wierności tradycyjnym technikom gry i śpiewu, pełne inwencji wykonania dawnych utworów brzmią zaskakująco nowocześnie i są w pełni zrozumiałe dla współczesnego odbiorcy. Kapela zdobyła wiele nagród na polskich i zagranicznych festiwalach folkowych, m.in. Scena Otwarta Mikołajki Folkowe 1997 oraz nagroda Orkiestry św. Mikołaja, Festiwal Polskiego Radia „Nowa tradycja” - 1998 r. Debiutancki album, „Hop Sa Sa” został nagrany na żywo w Studio Polskiego Radia, a wyprodukował go Włodzimierz Kleszcz, który wcześniej odnosił międzynarodowe sukcesy przy produkcji „Twinkle Inna Polish Style” grupy Trebunie - Tutki przy współpracy z Adrianem Sherwoodem. Słuchacze Trójki uznali „Hop Sa Sa” za najlepsze wydawnictwo folkowe 1998 roku.
     O godz. 19 na scenę wkroczy olsztyński Shannon - Celitic Band, grupa znana jako kapela celtycka z ostrym, folk-rockowym pazurkiem.
     Natomiast o godz. 21 wystąpi zespół Akurat, który w ubiegłym roku zagrał prawie sto koncertów, stając się jedną z najpopularniejszych grup muzycznych środowiska akademickiego. Jego głównym atutem jest własna bezpretensjonalna twórczość, wymykająca się wszelkim klasyfikacjom. Recenzenci mają z nimi nie lada kłopot. Jedni przywołują legendy reggae (Daab i Gedeon Jerubal) a nawet UB40. Inni widzą w nich spadkobierców Mr.Zooba lub Kazika i Kultu. Fakt faktem, że wypracowali własny rozpoznawalny już styl.
     
A

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama