Środa 12-12-2018, imieniny Joanny, Aleksandra
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Muzyczne urodziny Wojciecha Kilara

Elbląg, Muzyczne urodziny Wojciecha Kilara Beata Bilińska

10 marca zapraszamy na koncert z okazji 80. urodzin Wojciecha Kilara. Utwory jubilata wykonają Beata Bilińska (fortepian) i Elbląska Orkiestra Kameralna, którą poprowadzi Marek Moś. Wojciech Kilar znany jest przede wszystkim jako twórca muzyki filmowej, napisał muzykę do kilkuset obrazów, wymieńmy choćby „Draculę” Coppoli, „Rejs” Piwowskiego, „Pana Tadeusza” Wajdy czy „Pianistę” Polańskiego. Elbląscy melomani znają też jego twórczość „niefilmową”, m.in. dzięki brawurowym wykonaniom „Orawy” przez Elbląską Orkiestrę Kameralną.

Natura muzyki Wojciecha Kilara jest niezwykle przewrotna, z jednej strony to bardzo rzetelne, klasyczne rzemiosło, z drugiej zaś niemal rozrywkowa witalność i chwytliwość. Na jednej szali kompozytor stawia polską tradycję etniczną, której wyrazistym symbolem jest „góralszczyzna”; na drugiej – surowość i radykalizm.
     
     W programie koncertu znajdzie się oczywiście „Orawa”, a oprócz niej:
– Ricordanza na orkiestrę smyczkową,
– II Koncert fortepianowy, który został skomponowany specjalnie dla Beaty Bilińskiej, odbijają się w nim wszystkie tragiczne wydarzenia 2010 roku. Artystka dokonała jego prawykonania 14 października 2011 r. z towarzyszeniem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.
– Preludium chorałowe na smyczki, podobnie jak Orawa wpisuje się w nurt twórczości Kilara inspirowany folklorem góralskim.
– „Portret Damy” – suita z muzyki do filmu o tym samym tytule (w rolach głównych Nicole Kidman i John Malkovich). Zdaniem krytyków jest jedną z najcenniejszych kompozycji Wojciecha Kilara.
     
     Wybitni muzycy, którzy współpracowali już z Elbląską Orkiestrą Kameralną, chętnie do niej wracają. 10 marca ponownie poprowadzi ją Marek Moś, który był współtwórcą – według wielu – muzycznego wydarzenia roku – koncertu Elbląskiej Orkiestry Kameralnej i Leszka Możdżera. Marek Moś jest dyrygentem, współzałożycielem i dyrektorem artystycznym orkiestry Aukso, wybitnym skrzypkiem i kameralistą. Jest też założycielem Kwartetu Śląskiego – jednego z najwybitniejszych kwartetów smyczkowych w Europie.
     Beata Bilińska należy do czołówki polskich pianistów. W 2003 r. zadebiutowała w Carnegie Hall. Ma w dorobku dziewięć płyt CD, z muzyką m.in. Rachmaninowa, Musorgskiego, Prokofiewa, Chopina i Beethovena. 14 października 2011 r. została prawykonawczynią II Koncertu fortepianowego Wojciecha Kilara, który usłyszymy podczas koncertu.
     
     Wojciech Kilar urodził się 17 lipca 1932 r. we Lwowie. Po przymusowym wysiedleniu w 1945 r. trafił do Rzeszowa, potem do Krakowa i Katowic, gdzie ukończył Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną. Zadebiutował w końcu lat 50. na pierwszych edycjach festiwalu Warszawska Jesień. Od początku lat sześćdziesiątych współtworzył wraz z Krzysztofem Pendereckim i Henrykiem Góreckim polską szkołę awangardową. W połowie lat siedemdziesiątych zaczął coraz wyraźniej nawiązywać do tradycji, w jego muzyce pojawiły się inspiracje ludowe i religijne. Elbląscy melomani znają tę jego twórczość m.in. dzięki brawurowym wykonaniom „Orawy” – przez Elbląską Orkiestrę Kameralną oraz przez Orkiestrę z towarzyszeniem akordeonistów z Motion Trio.
     Ale Wojciech Kilar znany jest przede wszystkim jako twórca muzyki filmowej. Napisał muzykę do kilkuset filmów, jest jednym z najwybitniejszych kompozytorów muzyki filmowej. Skomponował muzykę do takich filmów, jak „Lalka”, „Sami swoi”, „Rejs”, „Pan Tadeusz”, „Pianista” czy „Zemsta”. Rozgłos przyniosła mu szczególnie współpraca z Francisem Fordem Coppolą nad filmem „Dracula” (za ścieżkę muzyczną do tego filmu otrzymał nagrodę Stowarzyszenia Kompozytorów Amerykańskich). Współpracował zresztą z wieloma wybitnymi reżyserami: Andrzejem Wajdą, Kazimierzem Kutzem, Krzysztofem Zanussim, Krzysztofem Kieślowskim, Stanisławem Różewiczem, Wojciechem Hasem, Tadeuszem Konwickim, Markiem Piwowskim, Romanem Polańskim, Jane Campion.
     
     Koncert odbędzie się w Centrum Sztuki Galeria El, w sobotę 10 marca o godz. 19.
     Bilety: 35 zł (ulgowy), 40 zł (normalny).
     Bilety do nabycia w Biurze Koncertowym Elbląskiej Orkiestry Kameralnej – Elbląg, Stary Rynek 25 - Ratusz Staromiejski, III piętro, pok. nr 75 (poniedziałek-piątek w godz. 8-16, wtorek godz. 8-18).
     Rezerwacja telefoniczna: (55) 237 47 49 lub elektroniczna: www.eok.elblag.eu.
     
     Sponsor Strategiczny
     Mecenas Elbląskiej Orkiestry Kameralnej
     Siemens Sp. z o.o.
     
     Sponsor Elbląskiej Orkiestry Kameralnej
     Grupa Energa
Kinga Karaban, EOK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia nowoczesna
Kuchnia nowoczesna II
Kuchnia klasyczna
Kuchnia nowoczesna III