Czwartek 17-01-2019, imieniny Antoniego, Jana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Muzyka, o której warto pamiętać

Elbląg, Muzyka, o której warto pamiętać

Szymona Laksa (1901-1983) uratowała od niechybnej śmierci jego znajomość muzyki: był najpierw skrzypkiem, potem dyrygentem orkiestry w Auschwitz-Birkenau. Opisał to w swojej książce „Gry oświęcimskie”. Na koncercie "Przywrócić pamięci- muzyka solowa i kameralna Szymona Laksa", który odbędzie się w Bibliotece Elbląskiej w piątek, 10 listopada, o godzinie 18 będzie można usłyszeć bardzo ciekawe utwory kameralne i solowe z repertuaru tego kompozytora.

Tragiczny los kompozytora, to los wielu Polaków tamtych dni. Jego świetnie rozwijająca się kariera i praca twórcza zostały brutalnie przerwane przez działania wojenne. Jego muzykę cechuje dbałość o formę i wysublimowanie dźwiękowe. Jest ona zarazem silnie osadzona w tradycji muzyki polskiej, zarówno klasycznej, jak i popularnej. Szymon Laks ze względu na zawieruchę wojenną nie odcisnął się wystarczająco mocno w historii muzyki polskiej. Jego twórczość jednak coraz częściej gości na estradach w kraju i za granicą, za sprawą wykonawców, którzy cenią sobie walory estetyczne jego kompozycji.
     Dzięki Pani Ani Górniak, która z ramienia Biblioteki już po raz kolejny współpracuje z artystami z Gdańska, elbląska publiczność będzie miała okazję poznać tę mało znaną kartę polskiej historii muzyki.
     
     Wykonawcami koncertu będą artyści związani z Gdańskim ośrodkiem artystycznym, koncertujący z powodzeniem w kraju i za granicą:
     Robert Kwiatkowski – skrzypce
     Należy do grona najwybitniejszych polskich muzyków swojej generacji. Ten znakomity skrzypek i kameralista jest zdobywcą nagród na wielu prestiżowych konkursach kameralnych w kraju i za granicą oraz licznych wyróżnień za dokonania artystyczne. Prowadzi niezwykle aktywną działalność artystyczną – zarówno jako solista, kameralista, jak i koncertmistrz czy dyrygent. Jako solista wielokrotnie występował z Polską Filharmonią Bałtycką, Radomską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Kameralną „Hanseatica”, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Orquesta Sinfónica de Tenerife czy Orquesta Sinfónica de Chile. Artysta otrzymuje także regularne zaproszenia od rozlicznych orkiestr (Orquesta Sinfónica de Navarra, Orquesta Sinfónica de Galicia i wielu innych), w których obejmuje pozycję gościnnego koncertmistrza.
     
     Maciej Kułakowski – wiolonczela
     Jeden z najwybitniejszych polskich muzyków młodego pokolenia. Grę na wiolonczeli rozpoczął w wieku sześciu lat w klasie Jadwigi Ewald. W latach 2009 - 2012 kształcił się pod kierunkiem prof. Michaela Flaksmana w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Mannheim. Obecnie jest studentem Universität der Künste Berlin w klasie prof. Wolfganga Emanuela Schmidta i Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie Marcina Zdunika.
     Maciej jest laureatem najbardziej znaczących konkursów wiolonczelowych wśród których wymienić można:I nagroda i nagroda specjalna na X Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutosławskiego, Warszawa, 2015, II nagroda na Międzynarodowym Konkursie "Tonali", Hamburg, 2015 ,I nagroda na VII Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Johannesa Brahmsa wraz z Triem Klarnetowym, Gdańsk, 2015, II nagroda na konkursie solistów projektu „Morningside Music Bridge”, Calgary / Kanada, 2014 .W 2017 roku był finalistą prestiżowego Konkursu im.Królowej Elżbiety Belgijskiej w Brukseli.
     
     Dominika Glapiak – fortepian

     Pianistka, kameralistka koncertująca z powodzeniem w Polsce i za granicą. Absolwentka klasy fortepianu Prof.Waldemara Wojtala, oraz klasy kameralistyki Prof.Anny Prabuckiej – Firlej Gdańskiej Akademii Muzycznej im.S. Moniuszki, oraz studiów podyplomowych w klasie Prof. Diny Yoffe w Dusseldorfie. Wielokrotnie nagradzana na Konkursach i Festiwalach Muzycznych w kraju i za granicą. Laureatka Stypendiów Miasta Gdańska, Instytutu Adama Mickiewicza, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i wielu innych. Obecnie Adiunkt Akademii Muzycznej w Gdańsku ze stopniem doktora.
     
     Więcej informacji o koncertach i artystach:
     https://www.facebook.com/dominikaglapiak.pianist/
     
     Projekt realizowany jest w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
     
organizatorzy
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Konto poczty elektronicznej
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata Mini
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok Mini
Hosting WWW START